Darmowe przejazdy tylko dla jednej grupy seniorów. Sprawdź, czy dotyczą też ciebie

Brak opłat za przejazdy komunikacją miejską to jedno z tych udogodnień, z których z chęcią korzystają emeryci. Nie każdy senior może jednak jeździć bez biletu. Kto może skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej? Zanim wsiądziesz do autobusu, dobrze sprawdź. Inaczej narażasz się na mandat.

Od jakiego wieku emeryt może jeździć bez biletu? Sprawdź, zanim wsiądziesz do autobusu
Od jakiego wieku emeryt może jeździć bez biletu? Sprawdź, zanim wsiądziesz do autobusu123RF/PICSEL

Od jakiego wieku emeryt może jeździć bez biletu? Zasady, o których należy pamiętać

Emeryci, wraz z osiągnięciem określonego przez przepisy wieku, mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Aby nabyć podobne prawo, spełnić muszą jeden prosty warunek - ukończyć 70. rok życia. To klucz do nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską w wielu polskich miastach.

Wówczas emeryci korzystać mogą z darmowych przejazdów autobusami, tramwajami i innymi środkami komunikacji miejskiej. W razie kontroli biletów, senior musi jedynie okazać legitymację emeryta lub dokument tożsamości, w którym widnieje data urodzenia.

Osiągnięcie wymaganego wieku uprawnia do darmowych przejazdów. Nie oznacza to jednak, że ze zniżek nie mogą skorzystać również nieco młodsi.

Czy emeryci mają zniżki na bilety komunikacji miejskiej? Oto kto może skorzystać

Nieco starsi pasażerowie przed podróżą komunikacją miejską powinni dokładnie sprawdzić obowiązuje ich ceny. Te mogą bowiem znacznie się różnić, w zależności od ich wieku. We Wrocławiu, Lublinie czy Bydgoszczy granicą wieku uprawniającą do darmowych podróży komunikacją miejską jest 65 lat.

Od jakiego wieku emeryt może jeździć bez biletu? Zasady, o których należy pamiętać
Od jakiego wieku emeryt może jeździć bez biletu? Zasady, o których należy pamiętaćquattro1985123RF/PICSEL

Niektóre polskie miasta oferują szereg zniżek również dla tych seniorów, którzy nie ukończyli jeszcze 70. roku życia. Te różnią się co prawda w zależności od danego miasta, jednak ich założenie jest zupełnie podobne.

W Szczecinie na przykład kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat korzystać mogą z 50 proc. zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Tymczasem w Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia mogą podróżować komunikacją miejską na podstawie rocznego "biletu seniora", którego cena to 50 złotych.

Kto może jeździć pociągiem za darmo? Oto zniżki dla seniorów

Seniorzy ze zniżek korzystać mogą również podczas podróży pociągami. Obowiązujące ich ulgi, w zależności od oferty przewoźnika, wahają się tam pomiędzy 10 a 50 proc. Emeryci i renciści mają także prawo do ustawowej ulgi 37 proc. na dwa przejazdy w ciągu roku w 2 klasie wszystkich kategorii pociągów PKP Intercity w komunikacji krajowej.

Tomasz Ziętek. O autorskim albumie - „Some old songs", zawalczy o Oskary i Hollywood?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas