Dlaczego kot myje się po głaskaniu? Myślisz, że robi ci na złość?
Trudno jest oprzeć się okazywaniu miłości swojemu mruczkowi. Wystarczy, że jest w pobliżu, a już korci aby go wyściskać i wygłaskać. Jednak wśród kotów często się zdarza, że po takiej interakcji zaczynają intensywnie czyścić językiem swoje futro w miejscach, w których je dotykaliśmy. Dlaczego zachowują się w ten sposób? Powodów może być kilka i nie powinno się ich ignorować.
Spis treści:
Zniszczyłeś fryzurę swojego kota? Jak śmiałeś? Dostrzeżesz niezadowolenie
Twój kot spokojnie sobie leżał, a ty postanowiłaś wygłaskać go, a następnie zwierzak po tym incydencie, zaczyna wylizywać swoje futro, jakby został obrzucony błotem? Brzmi znajomo? Powody, przez które się tak zachowuje, mogą być różne, jeden z nich dotyczy higieny i estetyki pupila. Otóż prawdopodobnie wcześniej kociak układał swoje futro przez długi czas do perfekcji, a ty najzwyczajniej w świecie mu to popsułaś. Dlatego zwierzak musi ponownie przywrócić je do ładu.
Zobacz również: Jak kot okazuje czułość? Pięć oznak, że kot cię kocha
Kot myje się po głaskaniu? Zwróć uwagę na to, jak pachniesz
Kolejny powód może dotyczyć zbyt intensywnego zapachu, który pozostawiłaś na jego futrze. Pamiętaj, że zwierzęta mają bardzo wyczulony węch. Wystarczy, że wcześniej poperfumowałaś się mocnym zapachem, który nie odpowiada twojemu mruczkowi. Dotyczyć to może również woni pozostawionej po innych rzeczach, takich jak kosmetyki, jedzenie, czy środki czystości. Po takich "głaskach" zostaje zaburzony naturalny za pach kota, przez co chce się go pozbyć, aby czuć się komfortowo.
Można potraktować takie zachowanie również jako formę zaznaczenia swojego terytorium. Twój kot, woli, gdy ty pachniesz jak on, niż na odwrót. Dlatego też mruczki ocierają się o ludzi i rzeczy, liżą nas lub obsikują przedmioty w domu.
Twój mruczek zachowuje się w ten sposób? Coś może być nie tak
Kot w ten sposób może także okazywać swoje niezadowolenie. Najprawdopodobniej to, jak okazujesz mu miłość, nie sprawia mu przyjemności. Możesz potraktować to jako sygnał, że chce być głaskany inaczej. Zwróć uwagę na to, czy tej czynności towarzyszy machanie ogonem, brak mruczenia lub nawet gryzienie. To znaki, że "panicz" nie jest zadowolony. Mycie dla kota może być formą odstresowania po niewygodnej sytuacji.
Futro u kota nie tylko ładnie wygląda, ale ma też swoje "obowiązki"
Ostatnim powodem, przez który kot wylizuje swoją sierść, może być to, że ułożenie futra uległo zmianie, co mogło przyczynić się do tego, że już nie spełnia prawidłowej funkcji. Zastanawiasz się, jak sierść mogła przestać działać? Otóż futro, nie tylko ładnie wygląda na kociaku, ale również odpowiada za regulację temperatury jego ciała. Zimą powinno chronić przed mrozami, a latem przed gorącem. Dlatego tak istotne jest ułożenie sierści, a kot doskonale o tym wie i musi tego pilnować. Zaufaj swojemu zwierzakowi, on wie, co robi. Warto przyglądać się drobnym zachowaniom kota, gdyż w ten sposób próbuje nam pokazać, co jest nie tak.
Zobacz również: Kiedy możemy brać kota na ręce? Tak nigdy nie podnoś kota