Dziś kosztuje grosze, wkrótce może być luksusem. Popularny napój zniknie ze sklepów?

Producenci mówią o kryzysie, a konsumenci z niepokojem spoglądają na sklepowe półki. Wkrótce może z nich bowiem zniknąć ten popularny napój, który Polacy wręcz uwielbiają. Powodem – ekstremalne warunki pogodowe i choroby drzew. Czy sok, który dziś kosztuje grosze, wkrótce może stać się luksusem?

Popularny napój zniknie ze sklepów? Polacy wręcz go uwielbiają
Popularny napój zniknie ze sklepów? Polacy wręcz go uwielbiają123RF/PICSEL

Producenci soku pomarańczowego stanęli w obliczu poważnego kryzysu. W Brazylii i na Florydzie, czyli w rejonach kluczowych graczy na rynku tego napoju, spadają bowiem zapasy pomarańczy - donosi Business Insider. Wszystko przez choroby drzew cytrusowych oraz złe warunki pogodowe.

To zmusiło producentów do gorączkowych poszukiwań owocowych zamienników. A miłośników podobnego napoju postawiło w stan niespokojnych oczekiwań.

Sok pomarańczowy zniknie ze sklepowych półek? Niepokój wśród producentów

Z raportu Fundecitrus oraz CitrusBR wynika, że brazylijskie plantacje pomarańczy zebrały najmniejsze plony od kilkudziesięciu lat. "Jeśli ta prognoza produkcji się sprawdzi, będą to drugie najmniejsze zbiory od lat 1988-1989" - podano w raporcie. Alarm w szeregach producentów soków pomarańczowych mocno więc świeci się na czerwono.

Branża miała bowiem "nigdy nie widzieć czegoś takiego, nawet podczas dużych mrozów i huraganów" - podkreślał Kees Cools, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Soków Owocowych i Warzywnych, cytowany przez Business Insider. W głównych, brazylijskich stanach produkcji - Sao Paulo i Minas Gerais - zgodnie z szacunkami w tym roku zebranych zostanie bowiem 214 mln skrzynek pomarańczy o wadze 40,8 kg każda. Jak podaje agencja Reutera, oznacza to spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem o aż 24 proc.

Producenci szukają więc alternatyw. Myślą o możliwości zamrażania zapasów, a także poszukują ewentualnych zamienników. Jednym z potencjalnych kandydatów, który mogłyby zastąpić pomarańcze, są mandarynki. Jak się okazuje, bywają bowiem bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. To jednak proste tylko z pozoru.

Producenci soków pomarańczowych w kryzysie. Ceny pójdą w górę?

Podobne zmiany stawiają przed producentami niemałe wyzwanie. Zmiana bazy owocowej dla produkcji soków wymagałaby bowiem przede wszystkim zmian legislacyjnych w kodeksie norm żywieniowych, co jest skomplikowanym, a przede wszystkim długotrwałym procesem.

W obliczu podobnego kryzysu dobrych wiadomości nie ma też dla konsumentów. Ci muszą bowiem liczyć się ze wzrostem cen. Pierwsze efekty ubogich zbiorów widać już w Wielkiej Brytanii, gdzie, jak podaje "Daily Mail", ceny soków w supermarketach wzrosły o 34 proc. Co więcej, hurtowe kwoty za podobne napoje są obecnie dwa razy wyższe niż w pierwszej połowie 2023 roku. A w obliczu kryzysu mogą zwiększyć się jeszcze bardziej.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas