Reklama

Reklama

Ksiądz w trakcie kazania zachwalał autora podręcznika do HiT-u. Aktywistka: „Indoktrynacja”

Kontrowersyjny podręcznik do HiT-u, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, wciąż wywołuje niemałe zamieszanie, budząc mocno skrajne uczucia. Książkę, skrytykowaną między innymi przez historyków, niedawno można była kupić po zakończeniu mszy św. w jednym ze szczecińskich kościołów. Co więcej, w trakcie kazania chwalono jej zawartość. „Indoktrynacja” – pisze Agnieszka Kosińska.

Historia i Teraźniejszość jest nowym przedmiotem dla licealistów, który zastąpił Wiedzę o Społeczeństwie na poziomie podstawowym. Nowy podręcznik do HiT-u stworzył prof. Wojciech Roszkowski. Książka szybko znalazła się na ustach wielu Polaków.

Skrytykowali ją między innymi historycy, którzy zwrócili uwagę nie tylko na publicystyczny język, ale również promowane przez autora tezy. Według wielu głosów podręcznik zawiera wiele kontrowersyjnych fragmentów, w których znaleźć można rasistowskie, nacjonalistyczne, a nawet ksenofobiczne treści.

Zobacz również: W tych szkołach nie będzie podręcznika do HiT-u prof. Roszkowskiego. Powstała specjalna mapa

Podręcznik do HiT można było kupić przed kościołem

Nie wszyscy stanęli jednak w ofensywie do nowego podręcznika. Są tacy, którzy wyraźnie ją komplementują, wychwalając i zachęcając do tego innych.

Reklama

Do promowania kontrowersyjnego podręcznika doszło niedawno podczas mszy św. w kościele o.o. dominikanów w Szczecinie. Jako pierwsza poinformowała o tym w mediach społecznościowych działaczka Polski 2050 Agnieszka Kosińska.

"Nie przychodzę do Domu mojego Ojca słuchać takich rzeczy i nie życzę sobie żeby mi tam polecano do czytania takie pozycje" - dodała Agnieszka Kosińska.

Jak zaznaczyła w dalszej części wpisu, przed świątynią można było dodatkowo zakupić książkę prof. Roszkowskiego.

Zobacz również: Joanna Racewicz zabrała głos w sprawie podręcznika do HiT. „Ideał sięgnął bruku”

"Chciałem obronić osobę, która teraz jest tak krytykowana"

Wkrótce po tym wydarzeniu przeor klasztoru o.o. dominikanów wydał oficjalne oświadczenie w sprawie. O. Krzysztof Frąckiewicz poinformował, iż duchownym, który chwalił książkę prof. Roszkowskiego był o. Marek Urbanowski, który głosił kazanie na mszy św. o godz. 12:30.  

"Ważne miejsce w prowadzonym przez o. Marka duszpasterstwie zajmują książki. Interesując się od dawna historią Polski, nierzadko odwołuje się także do niej. Naturalnym dla niego było zainteresowanie się nowym podręcznikiem. Zamierzonym celem o. Marka nie był manifest polityczny, lecz zachęta do osobistego zapoznania się z lekturą, której według niego dotknęła przekraczająca miarę krytyka" - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz również: Historia i teraźniejszość. Feminizm i liberalizm jako popularne ideologie według podręcznika

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy