Młodzi są zestresowani z powodu zmian klimatycznych

Lęk i stres związany ze skutkami zmian klimatu znacząco wpływa na codzienne życie i funkcjonowanie niemal połowy młodych ludzi na całym świecie. Takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Ramię w Ramię, Gdynia 5.11.2021
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Ramię w Ramię, Gdynia 5.11.2021East News

W badaniu wzięło udział 10 tys. ludzi w wieku od 16 do 25 lat z 10 krajów. Aż 75 proc. z nich stwierdziło, że "przyszłość jest przerażająca". Najwięcej obaw wykazuje młodzież w Portugalii i na Filipinach (odpowiednio 81 proc. i 92 proc. ankietowanych).

Jak się okazuje, niepokój i lęki związane ze zmianami klimatycznymi wśród badanych są znacząco związane z postrzeganą przez nich bezczynnością rządów, a co za tym idzie poczuciem "zdrady" ze strony rządzących. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że rządy "zdradzają mnie i/lub przyszłe pokolenia", podczas gdy 64 proc. uważa, że rządy ich krajów nie robią wystarczająco dużo, aby uniknąć katastrofy klimatycznej.

“Badanie wykazuje, że młode osoby na całym świecie przeżywają niepokój psychiczny. Tak wysoki poziom lęku i związane z nim upośledzenia funkcjonowania oraz poczucie zdrady zapewne pozostawią negatywne ślady na zdrowiu psychicznym młodzieży i młodych dorosłych. Po raz pierwszy okazuje się, że wysoki poziom stresu psychicznego u młodych ludzi jest powiązany z tym, jak działa rząd" - mówi jedna z autorek badania, Caroline Hickman z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii.

Strajk klimatyczny w Warszawie
Strajk klimatyczny w WarszawieGetty Images

Dodatkowo badacze zauważyli, że 59 proc. ankietowanych było "dość mocno" lub "bardzo mocno" zaniepokojonych zmianami klimatycznymi. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że czuje się z tego powodu przestraszona, smutna, niespokojna, zła, bezsilna, bezradna i/lub winna.

Nieco ponad połowa badanych uważa, że mają mniejsze możliwości działania w tej kwestii niż mieli ich rodzice. Według 65 proc. rządy zawiodły młodych ludzi, podczas gdy 61 proc. stwierdziło, że sposób, w jaki rządy radzą sobie ze zmianami klimatu, nie "chronią mnie, planety i/lub przyszłych pokoleń".

Zaniepokojeni skutkami zmian klimatu młodzi ludzie skarżą się też na brak zrozumienia u innych. Prawie połowa osób, które powiedziały, że rozmawiały na ten temat z innymi, czuła się ignorowana lub wręcz odrzucana.

Ankietowani pochodzący z południowej półkuli wyrażali większe zaniepokojenie i twierdzili, że zmiany klimatyczne z większym stopniu oddziałują na ich funkcjonowanie. Z kolei młodzież i młodzi dorośli Portugalczycy wykazali najwyższy poziom zaniepokojenia wśród osób mieszkających na północnej części globu.

Według autorów, z ich badania wynika, że rządy poszczególnych państw muszą reagować na "ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży poprzez angażowanie się w etyczne, zbiorowe, oparte na polityce działania przeciwko zmianom klimatu".

Zobacz także:

"Zdrowie na widelcu": Polewa z gorzkiej czekolady i domowy cukier waniliowyPolsat Cafe
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas