Najszczęśliwsze kraje świata. Osiem z nich leży w Europie

Już po raz dziesiąty opublikowano ranking najszczęśliwszych krajów świata, który w tym roku objął 137 państw. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem europejskich krajów. Miejsce pierwsze nie było zbyt dużym zaskoczeniem, a jak wypadła Polska w tym zestawieniu?

Ranking najszczęśliwszych krajów świata. Które miejsce zajmuje Polska?
Ranking najszczęśliwszych krajów świata. Które miejsce zajmuje Polska?123RF/PICSEL
Finlandia zdecydowała się uczcić swój szósty z rzędu sukces i podzielić się ze światem tajemnicą swojego szczęścia.
Finlandia zdecydowała się uczcić swój szósty z rzędu sukces i podzielić się ze światem tajemnicą swojego szczęścia. 123RF/PICSEL

Jak zmierzyć szczęście?

Czym jest szczęście? To pytanie, które zadają sobie filozofowie od czasów Arystotelesa i nadal pozostaje ono nierozstrzygnięte. Nie ma jednej definicji szczęścia, więc w jaki sposób można je mierzyć? Autorzy World Happiness Raport nie roszczą sobie prawa do odpowiedzi na pytanie, które nurtuje ludzkość od czasów starożytnych. Wyodrębniają natomiast obszary, które określają poziom zadowolenia z życia i porównują odpowiedzi 1000 mieszkańców w poszczególnych kraju. W efekcie badań prowadzonych w latach 2020 - 2022 powstał ranking najszczęśliwszych państw świata, gdzie poczucie szczęścia jest równoznaczne z wysoką oceną jakości życia deklarowaną przez dany naród. Innymi słowy, im wyższa pozycja danego kraju na liście, tym jego mieszkańcy lepiej oceniają jakość swojego życia.

Czy można zmierzyć szczęście?
Czy można zmierzyć szczęście? 123RF/PICSEL

Ranking najszczęśliwszych krajów świata 2023

Według World Happiness Raport najszczęśliwsze państwa świata to kraje nordyckie — tak można by podsumować wyniki rankingu. W pierwszej dziesiątce znalazły się bowiem wszystkie kraje z tej części Europy. Miejsce pierwsze nie było dla nikogo zaskoczeniem, gdyż po raz szósty zajęła ja Finlandia. Ostatecznie w pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajów świata znalazły się:

  1. Finlandia

  • Dania

  • Islandia

  • Izrael
  • Holandia

  • Szwecja

  • Norwegia

  • Szwajcaria

  • Luksemburg

  • Nowa Zelandia
  • Finowie mocno celebrują zbawienny kontakt z naturą
    Finowie mocno celebrują zbawienny kontakt z naturą123RF/PICSEL

    Autorzy raportu analizując wyniki badania, zwrócili uwagę, że pierwsza dziesiątka najszczęśliwszych narodów świata jest bardzo zwarta, w tym sensie, że o poszczególnych pozycjach decydowały minimalne różnice. Pomiędzy pierwszym a dziesiątym miejscem różnica punktowa wynosi zaledwie 0,7 punktu, a pomiędzy pierwszym a piątym - 0,5. W pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych narodów znalazło się aż osiem nacji z Europy i tylko dwie spoza starego kontynentu: Izrael i Nowa Zelandia.

    Finlandia zaprasza na darmową wycieczkę, by nauczyć się szczęścia

    Po ogłoszeniu wyników raportu Finlandia zdecydowała się uczcić swój szósty z rzędu sukces i podzielić się ze światem tajemnicą swojego szczęścia. Państwowa organizacja non-profit ogłosiła konkurs "odnaleźć w sobie wewnętrznego Fina", w którym nagrodą jest darmowa wycieczka do Skandynawii oraz udział w warsztatach na temat zadowolenia z życia, gdzie omawiane będą kwestie związane z fińskim stylem życia.

    Aby wziąć udział w konkursie, należy mieć ukończone 18 lat, wypełnić formularz Visit Finland i udostępnić w social mediach wideo na temat: "dlaczego sądzę, że potajemnie jestem Finem". Spośród uczestników zostanie wybranych 10 osób, którym fińskie władze zasponsorują bilety lotnicze i pobyt w willi na Pojezierzu Fińskim, a w dniach 12 - 15 czerwca zorganizują dla nich "Warsztaty Szczęścia".

    Ranking najszczęśliwszych państw świata: Jak wypadła Polska?

    Polska w rankingu najszczęśliwszych krajów świata zajęła 39 pozycję na 137 sklasyfikowanych państw. Choć może daleko nam jeszcze do pierwszej dziesiątki, to warto zauważyć, że w stosunku do poprzedniego raportu, Rzeczpospolita awansowała o 9 pozycji — w 2021 roku sklasyfikowano Polskę na 48 miejscu.

    Spośród europejskich krajów najniżej, bo na 92 pozycji uplasowała się Ukraina, czemu w kontekście wojny trudno się dziwić. Według badania najnieszczęśliwsi ludzie mieszkają natomiast w Afganistanie — państwo talibów zajęło ostatnie ze 137 miejsc.

    Szczęście obywateli powinno być głównym celem polityki zrównoważonego rozwoju 2030

    World Happiness Report przygotowywany jest przez Sustainable Development Solutions Network — organizację powołaną do życia przez ONZ a działającą na rzecz promocji idei zrównoważonego rozwoju. W przygotowaniu raportu brali udział naukowcy między innymi z Uniwersytetu Columbia, LSE (Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Nauk Politycznych), Uniwersytetu Oksfordzkiego, Uniwersytet Simona Frasera i Uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej.

    W raporcie wzięto pod uwagę takie kwestie jak: PKB na mieszkańca, zdrowie i długość życia, relacje społeczne, wolności, skłonność obywateli do dobroczynności, występowanie w kraju korupcji. Obok obiektywnie istniejących czynników, które zdaniem autorów raportu warunkują poczucie szczęścia obywateli danego kraju, od 2022 r. brane są też pod uwagę subiektywne doświadczenia jednostek. Respondenci są pytani, czy w ciągu ostatniego dnia odczuwali pozytywne emocje takie jak: zadowolenie, zainteresowanie, chęć do śmiechu oraz czy doświadczali negatywnych emocji: smutku, złości, zmartwień.

    Raport World Happiness nie powstaje dla samego faktu sprawdzania, który naród jest najszczęśliwszy na świecie. Autorzy dokumentu, w ślad za ONZ, postulują, że pozycja państwa i jego sukces powinny być mierzone nie wskaźnikami ekonomicznymi mówiącymi o bogactwie danego kraju, ale poziomem satysfakcji jego mieszkańców. World Happiness Raport ma to uświadamiać rządzącym i zachęcać ich do polityki zrównoważonego rozwoju, której głównym celem powinno być podnoszenie poziomu szczęścia obywateli.

    Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 32: Helen MazanovaINTERIA.PL
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas