Nigdy nie ujawniaj podczas rozmowy o pracę. Tak łatwo pożegnasz dobrą wypłatę

Jednym z najważniejszych tematów podczas rozmów rekrutacyjnych jest kwestia wynagrodzenia. Niekiedy pytania typu: "jakie są twoje oczekiwania finansowe?" lub "ile obecnie zarabiasz?" stawiają kandydata w trudnej sytuacji. Ekspert ds. zarządzania finansami podkreśla, że bezpośrednie ujawnianie swoich aktualnych zarobków może być pułapką.

Jak zrobić dobre wrażenie i nie stracić szansy na atrakcyjne wynagrodzenie podczas rozmowy o pracę
Jak zrobić dobre wrażenie i nie stracić szansy na atrakcyjne wynagrodzenie podczas rozmowy o pracę 123RF/PICSEL

Ekspert zaleca unikanie bezpośrednich odpowiedzi

Jednakże odmawianie odpowiedzi na to pytanie jest niewskazane. Może to zrobić na pracodawcy złe wrażenie. W takiej sytuacji ekspert zaleca naśladowanie polityków i unikanie bezpośrednich odpowiedzi. 

Jak odpowiedzieć na pytanie o zarobkach?

Udzielanie odpowiedzi na pytanie o zarobkach to idealny moment na pokazanie pracodawcy naszej pewności siebie. W ten sposób możemy pokazać, że otrzymaliśmy kilka innych ofert pracy. Nie powinniśmy też pokazywać rekruterowi, że wynagrodzenie jest to dla nas kwestią najważniejszą.

Niewłaściwym pomysłem jest również obrócenie pytania w żart lub unikanie odpowiedzi. Na tym etapie nie możemy pokazać naszej niepewności lub niezdecydowania.

Jedną z proponowanych przez eksperta odpowiedzi jest:

Chętnie porozmawiam o aspektach finansowych później. Teraz ważne jest dla mnie, abyśmy dobrze się rozumieli.
Unikanie odpowiedzi na pytanie o zarobki zrobi złe wrażenie na osobie rekrutującej
Unikanie odpowiedzi na pytanie o zarobki zrobi złe wrażenie na osobie rekrutującej 123RF/PICSEL

Odkładaj negocjacje na później, jednak bądź przygotowany na podanie odpowiedzi

Ramit Sethi zaleca, aby negocjacje dotyczące wynagrodzenia prowadzić dopiero wtedy, gdy otrzymamy konkretną ofertę zatrudnienia. 

Jednakże nie oznacza to, że na rozmowę rekrutacyjną możemy przyjść nieprzygotowani, licząc, że uda nam się sprytnie odłożyć negocjacje na później. Z tego powodu, zanim wybierzemy się na rozmowę na nowe stanowisko, powinniśmy zapoznać się z danymi statystycznymi. Warto przejrzeć przeglądarki wynagrodzeń, a także poszukać informacji na temat tego, jak płace mogą różnić się w zależności od regionu i wielkości firmy. 

Odpowiadając na pytanie, bezpieczniejszą opcją będzie podanie widełek cenowych niż konkretnej kwoty. Da nam to pole do negocjacji. Nie zaniżajmy też naszych oczekiwań, łudząc się, że dzięki temu otrzymamy upragnioną posadę. Lepiej więc podać wyższe widełki płacowe, tak aby nawet ta najniższa kwota była dla nas satysfakcjonująca.

Pracuje z gwiazdami światowego kina. Czym różnią się od tych polskich? Klaudia Śmieja-Rostworowska u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL