Opiekuńcza i wrażliwa, ale bardzo pamiętliwa. Kobiety o tym imieniu to wspaniałe przyjaciółki i żony
Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska
Emilia to imię chętnie nadawane dziewczynkom w Polsce. Najlepiej pasuje do zodiakalnych Raków, ale z tego imienia zadowolone będą również przedstawicielki znaku Ryb, Byka, Panny czy Koziorożca. Romantyczne, sentymentalne, a jednocześnie poukładane i pewne siebie kobiety są dobrymi przyjaciółkami, wiernymi żonami, a także zdolnymi pracownicami. Mogą osiągnąć sukces w każdej dziedzinie życia. Kiedy obchodzą imieniny i jakie jest znaczenie imienia Emilia? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Co oznacza imię Emilia? Skąd pochodzi?
Skąd pochodzi imię Emilia? Emilia to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, a konkretnie etruskiego, ukształtowane w języku łacińskim. Wzięło się od nazwy rzymskiego rodu Emiliuszów. Słowo "Aemulus" w języku łacińskim oznacza "zawodnik", "rywal", "konkurent". Imię może też oznaczać kogoś, kto się o coś gorliwie stara.
Emilia to imię znane w Polsce od XV wieku, jednak popularność zyskało na przełomie wieku XVIII i XIX. To żeński odpowiednik męskiego imienia "Emil". Jak imię to brzmi w innych językach? Oto kilka przykładów:
- Emily — w języku angielskim,
- Émilie — w języku francuskim,
- Emilie — w języku niemieckim,
- Emilia — w języku hiszpańskim, włoskim i rosyjskim.
Jeśli chodzi o zdrobnienie imienia Emilia, kobiety o tym imieniu nazywane są przede wszystkim "Emilkami". Niektórzy wołają też na nie "Milka".
Czego patronką jest św. Emilia?
Święta Emilia z Cezarei (również Emmelia) to patronka wszystkich kobiet o tym imieniu. Urodziła się około 305-315 roku w Cezarei Kapadockiej. Jej rodzina była zamożna, a ona sama słynęła z piękności. Odrzucała jednak wszystkich adoratorów, a po męczeńskiej śmierci ojca — obawiając się przymusowego małżeństwa — wyszła za mąż za prawnika Bazylego. Urodziła dziesięcioro dzieci, a pięcioro z nich zostało świętymi.
Razem z najstarszą córką, Makryną, święta Emilia założyła klasztor, w którym zmarła w roku 375, otoczona opinią świętości. Jej wspomnienie obchodzone jest 30 maja. Święta Emilia z Cezarei jest patronką matek.
Jaka jest Emilia? Cechy charakteru
Imię Emilia pasuje do zodiakalnego Raka. Emilia jest bowiem osobą ciepłą, nieco nieśmiałą i bardzo rodzinną. Jest uczuciowa, opiekuńcza, wrażliwa i romantyczna. Przywiązuje się do ludzi i miejsc - jest sentymentalna, ale jednocześnie lubi poznawać nowe osoby. Emilie są sympatyczne i lubiane w towarzystwie. To doskonałe organizatorki, więc warto zostawić im wszelkie planowanie. Równie dobrze opracują plan wycieczki czy rodzinnego spotkania, jak i zaplanują realizację firmowego projektu. Są poukładane i uporządkowane.
Emilie mają artystyczne dusze. Mają liczne talenty - ładnie śpiewają, tańczą i interesująco piszą. Uwielbiają czytać i wykorzystują każdą wolną chwilę, żeby się dokształcać, podnosząc swoje kompetencje. Emilie to kochające córki, żony i matki. Są też dobrymi przyjaciółkami, będącymi nieocenionym wsparciem w trudnych sytuacjach. Emilie są jednak także bardzo pamiętliwe. Jeśli ktoś je skrzywdzi, na pewno to zapamiętają i będą czekały na odpowiednią okazję, aby się zemścić.
Emilia ma też zdolności do przedmiotów ścisłych, jednak rzadko wiąże karierę z fizyką czy chemią. Sprawdzi się jednak jako pedagog, dziennikarka czy specjalistka ds. marketingu.
Imieniny — kiedy? Tego dnia złóż życzenia
Imieniny Emilii najczęściej obchodzone są 30 czerwca lub 23 maja. Kobiety o tym imieniu mogą jednak świętować również w następujące dni:
- 24 czerwca,
- 19 sierpnia,
- 24 sierpnia,
- 24 listopada.
Emilia — popularność imienia w Polsce
Emilia to imię, które cieszy się w Polsce sporą popularnością. Według danych GUS, dostępnych na stronie dane.gov.pl, imię Emilia w roku 2022 zajęło jako imię pierwsze 12. miejsce pod względem popularności. Zostało nadane dziewczynkom 3188 razy. Najmniejszą popularnością cieszyło się w województwie warmińsko-mazurskim (64 razy), a największą w województwie małopolskim (533 razy). Jeśli chodzi o pierwszą połowę 2023 roku, imię Emilia zostało nadane 1414 razy.
Czytaj też:
Zobacz też: