Pilny apel GIS: Na tych terenach grzyby mogą być bardzo niebezpieczne

Wraz z nadejściem jesieni w polskich lasach obrodziło grzybami, m.in. borowikami, maślakami i podgrzybkami. Jednak takich darów natury nie powinniśmy zbierać na terenach popowodziowych – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Grzyby rosnące na obszarach dotkniętych przez powódź mogą być bardzo zanieczyszczone.

Lepiej nie zbierać grzybów z obszarów, przez które przeszła fala powodziowa
Lepiej nie zbierać grzybów z obszarów, przez które przeszła fala powodziowa123RF/PICSEL

GIS apeluje - nie zbieraj grzybów z terenów popowodziowych

Rzecznik GIS Marek Waszczewski w rozmowie z PAP powiedział, że fala powodziowa, która przeszła niedawno przez południe kraju, niosła ze sobą różne zanieczyszczenia, a te z kolei są łatwo wchłaniane przez rosnące grzyby, dlatego powinniśmy zrezygnować z ich zbierania.

Zanieczyszczone grzyby mogą zawierać liczne toksyny, w tym także metale ciężkie, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Masz wątpliwości? Nie zbieraj

GIS przypomina również, że polskich lasach rośnie wiele gatunków grzybów, wśród których występują grzyby trujące, jadalne i niejadalne. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych.

"W każdej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej dyżurują grzyboznawcy albo klasyfikatorzy grzybów — jeżeli mamy wątpliwości co do naszych zbiorów, możemy od nich bezpłatnie uzyskać poradę w godzinach pracy stacji" - powiedział PAP Marek Waszczewski.

Rzecznik GIS przypomniał o sierpniowym, tragicznym przypadku zatrucia się dziecka przez zjedzenie muchomora sromotnikowego. Ze względu na objawy zatrucia dziecko wymagało leczenia w oddziale intensywnej terapii oraz przeszczepienia wątroby.

Jeśli nie mamy pewności, czy grzyb jest jadalny, nie należy go zbierać
Jeśli nie mamy pewności, czy grzyb jest jadalny, nie należy go zbierać123RF/PICSEL

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia. Przy zatruciu grzybami objawy mogą być podobne jak przy niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego - ostrzega GIS.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha i głowy,
  • podwyższona temperatura ciała.

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są po zjedzeniu muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: czubajka kania, gąska zielona.

"Ewa gotuje": Sernik straciatellaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas