Pilny apel GIS: Na tych terenach grzyby mogą być bardzo niebezpieczne
Oprac.: Łukasz Piątek
Wraz z nadejściem jesieni w polskich lasach obrodziło grzybami, m.in. borowikami, maślakami i podgrzybkami. Jednak takich darów natury nie powinniśmy zbierać na terenach popowodziowych – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Grzyby rosnące na obszarach dotkniętych przez powódź mogą być bardzo zanieczyszczone.
GIS apeluje - nie zbieraj grzybów z terenów popowodziowych
Rzecznik GIS Marek Waszczewski w rozmowie z PAP powiedział, że fala powodziowa, która przeszła niedawno przez południe kraju, niosła ze sobą różne zanieczyszczenia, a te z kolei są łatwo wchłaniane przez rosnące grzyby, dlatego powinniśmy zrezygnować z ich zbierania.
Zanieczyszczone grzyby mogą zawierać liczne toksyny, w tym także metale ciężkie, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Czytaj także: Salmonella w popularnym serze. Sprawdź, czy masz go w lodówce
Masz wątpliwości? Nie zbieraj
GIS przypomina również, że polskich lasach rośnie wiele gatunków grzybów, wśród których występują grzyby trujące, jadalne i niejadalne. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych.
"W każdej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej dyżurują grzyboznawcy albo klasyfikatorzy grzybów — jeżeli mamy wątpliwości co do naszych zbiorów, możemy od nich bezpłatnie uzyskać poradę w godzinach pracy stacji" - powiedział PAP Marek Waszczewski.
Rzecznik GIS przypomniał o sierpniowym, tragicznym przypadku zatrucia się dziecka przez zjedzenie muchomora sromotnikowego. Ze względu na objawy zatrucia dziecko wymagało leczenia w oddziale intensywnej terapii oraz przeszczepienia wątroby.
Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.
Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia. Przy zatruciu grzybami objawy mogą być podobne jak przy niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego - ostrzega GIS.
Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:
- nudności,
- wymioty,
- ból brzucha i głowy,
- podwyższona temperatura ciała.
Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są po zjedzeniu muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: czubajka kania, gąska zielona.
Zobacz również: Ogromny wysyp smacznych grzybów w jednym województwie. Zebrał 295 sztuk w 1,5 godziny