Reklama

Prawie 5 tys. zł co miesiąc dla emerytów. Trzeba spełnić jeden warunek

Obecnie "emeryturę specjalną" otrzymuje prawie 2,7 tys. osób w Polsce. Aby dołączyć do tej grupy, trzeba spełnić tylko jeden warunek. Świadczenie honorowe wynosi obecnie prawie 5 tys. zł i jest wypłacane określonej grupie emerytów. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Rośnie liczba osób pobierających świadczenie honorowe. To specjalny dodatek, który otrzymuje wybrana grupa seniorów. Co trzeba zrobić, aby otrzymać "specjalną emeryturę"?

Świadczenie honorowe: kto może otrzymać

Świadczenie honorowe otrzymuje każdy senior, który ukończył 100 lat życia i oprócz emerytury lub renty otrzymuje dodatkowe pieniądze.

Od 1 marca 2022 roku do końca lutego 2023 roku kwota ta wynosi 4944,79 zł brutto. Świadczenie potocznie jest określane mianem "emerytury dla stulatka" i przysługuje każdemu, niezależnie od wypracowanych wcześniej składek.

Reklama

Oznacza to, że aby otrzymać świadczenie trzeba spełnić jeden warunek: mieć ukończone 100 lat. Przysługuje ono niezależnie od emerytury czy innych dodatków.

Zobacz również: Zmiany we wnioskach o 500 plus. ZUS przypomina o terminach. Nie przegap kluczowej daty

Ile osób pobiera świadczenie honorowe?

W Polsce świadczenie honorowe pobiera obecnie 2689 osób. Na przestrzeni lat liczba ta systematycznie rosła. Dla porównania: w 2007 roku dodatkowe pieniądze otrzymywało 1,4 tys. Polaków, a w 2016 roku już 2,3 tys. osób.

Według danych ZUS, w 2021 roku w Polsce żyło niemal 2200 stulatków.

Zobacz również: Ważna data dla emerytów. Chodzi o waloryzację

Emerytura dla stulatka. Ile wynosi?

Wysokość świadczenia zależy od podstawowej kwoty obowiązującej w dniu 100. urodzin. Kwota ta stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok, pomniejszonego odpowiednio o składki na ubezpieczenie społeczne.

Przykładowo: w 2019 emerytura dla stulatka z ZUS wynosiła 3731,13 zł brutto, a w 2020 roku była to już kwota w wysokości 4294,67 zł brutto, a rok później - 4512,41 zł brutto.

Zobacz również: Emerytura po mężu 2023. Te wdowy nie otrzymają z ZUS ani grosza

Świadczenie honorowe 2023

Wysokość świadczenia honorowego jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca roku kalendarzowego do końca lutego kolejnego roku.

Warto wiedzieć, że przyznana raz dodatkowa emerytura nie ulega zmianie. Oznacza to, że świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji i jest wypłacane do końca życia w takiej samej wysokości.

Sposób wyliczania emerytury dla stulatków zarówno w ZUS i KRUS, jak i zakładach emerytalnych MSW i MON odbywa się na takiej samej zasadzie.

Od 1 marca 2023 roku kwota świadczenia honorowego wzrośnie. Nie jest jeszcze znana jej wysokość - będzie dotyczyła tylko tych osób, które osiągną wiek 100 lat.

Polecamy również: Dowożą darmowe obiady seniorom pod dom. Robią furorę!

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura 2023 | świadczenie z ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama