To najlepiej opłacany zawód w Polsce. Kwota wypłaty może zaskoczyć
Specjalista IT przez ostatnie miesiące triumfujący na liście najlepiej opłacanych zawodów w Polsce, jest już za burtą. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń, na pozycji lidera usadawiając nową profesję. Jaki jest więc najlepiej płatny zawód w Polsce? Zarobki w tej branży sięgają od 8 tys. do nawet 42 tys. złotych.
Ile zarabia się w branży IT? To dotąd lider rankingu najlepiej płatnych zawodów w Polsce
Branża IT przez długie miesiące dzielnie strzegła fotelu lidera, jeśli chodzi o najlepiej płatną profesję w Polsce. Górowała nad innymi zarówno pod względem tempa wzrostu płac, jak również stale rosnącego zapotrzebowania na profesjonalistów z tej dziedziny.
W branży IT szczególnie cenione są umiejętności programistyczne w nowoczesnych językach, a także wiedza z zakresu rozwoju aplikacji mobilnych i webowych. Duże znaczenie mają także kompetencje z obszarze analizy danych - donosi serwis grupaprogres.pl. To przekłada się na wysokość wynagrodzenia.
Zobacz również:
Średnia pensja informatyka w Polsce wynosi około 8 tys. - 13 tys. złotych. Jednocześnie specjaliści z większym doświadczeniem mogą liczyć na jeszcze większe pieniądze. Jak się jednak okazuje, najnowszy ranking najlepiej opłacanych zawodów w Polsce przyniósł zmiany. Branża IT nie dzierży już pałeczki pierwszeństwa. Komu uległa?
W jakich branżach się najlepiej zarabia? Nowy lider rankingu
Płace stosunkowo szybko rosną również w sektorze finansowym, szczególnie na stanowiskach związanych z analizą finansową i zarządzaniem ryzykiem, a także w branży konsultingowej, która oferuje wysokie wynagrodzenia dla doświadczonych konsultantów strategii biznesowej i zarządzania.
Najnowszy raport, przygotowany na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów, nie pozostawia jednak złudzeń. Na szczyt najlepiej opłacanych zawodów w Polsce wysuwają się bowiem specjaliści ds. zakupów. Obecnie podobne stanowisko piastuje około 16 100 osób.
Czym zajmuje się zakupowiec? To najlepiej opłacany zawód w Polsce
"Profil zakupowca w polskim kontekście rysuje się jako osoba zaangażowana w szeroki zakres działalności firmowej, z głównym naciskiem na zakupy surowców i materiałów do produkcji, które stanowią 61% odpowiedzialności" - wyjaśniają twórcy rankingu.
Osoba piastująca podobne stanowisko zajmować może się również mobilnością i logistyką oraz profesjonalnymi usługami. Nieco mniejszą część jej obowiązków stanowią administracja, IT oraz marketing.
Zarobki w tym sektorze wzrastają wraz z nabytym doświadczeniem. Podczas gdy na początku sięgać mogą od 8 tys. do 12 tys. złotych, Purchasing Leader zarobić może już od 14 tys. do 19 tys. złotych. Purchasing Director lub Head of Sourcing może liczyć na pensję w wysokości od 24 tys. do nawet 42 tys. złotych.
Zobacz również: 7 tysięcy emerytury. ZUS robi coraz więcej takich przelewów