To najlepsza godzina na pójście spać. Eksperci przekonują: „złoty” moment
Niewystarczające ilości snu niosą ze sobą sporo zagrożeń – na czele z chorobami serca, udarem mózgu czy negatywnym wpływem na metabolizm i układ hormonalny. O której godzinie najlepiej więc iść spać, by cieszyć się zdrowiem, a co za tym idzie – dłużej żyć? Eksperci przyjrzeli się temu nieco dokładniej. A kolejno odkryli moment, który nazywają „złotą godziną”.
Lekarze i naukowcy od lat zgodnie podkreślają, że dorosły człowiek powinien przesypiać od siedmiu do ośmiu godzin każdej doby. Podobna porcja snu zapewni bowiem odpowiedni odpoczynek oraz regenerację, pozwalając jednocześnie na sprawne działanie metabolizmu. Siedmio- lub ośmiogodzinny, zgodny z zaleceniami ekspertów sen będzie także świetną profilaktyką chorób serca czy mózgu.
Jak się okazuje, istotna jest jednak nie tylko długość i komfort snu, ale również moment, w którym położymy się do łóżka. Eksperci przekonują: oto "złota godzina" na pójście spać. Dlaczego jest aż tak ważna?
Zobacz również:
Dlaczego warto chodzić spać przed 22? Eksperci radzą
Naukowcy przez sześć lat przyglądali się zwyczajom ponad 80 tys. ochotników. Po tym czasie wyciągnęli wnioski, publikując je kolejno w "European Society of Cardiology". Co się okazało?
Eksperci orzekli, że osoby, które kładą się do łóżka koło północy lub później są znacznie bardziej, bo aż o 25 proc., narażone na choroby układu krążenia. To właśnie u tej grupy zauważono większość problemów zdrowotnych. Co ciekawe, zdrowe nie było także zbyt wczesne zasypianie. Ci, którzy w łóżkach byli już przed godziną 22, o 12 proc. zwiększali szansę na pojawienie się u nich problemów związanych z układem sercowo-naczyniowym.
Kiedy więc najlepiej kłaść się do łóżka? Zdaniem ekspertów "złoty moment" to zakres między godziną 22 a 23 - przynajmniej, jeżeli chodzi o zdrowie serca.
O której powinno się chodzić spać? Naukowcy nie mają wątpliwości
Do podobnych wniosków doszli również naukowcy z Wielkiej Brytanii, którzy w latach 2013-2015 przeprowadzili badania na grupie ponad 100 tys. osób.
"Organizm ma 24-godzinny wewnętrzny zegar, nazywany rytmem dobowym, który pomaga regulować funkcjonowanie organizmu, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wyniki naszych badań sugerują, że wczesne lub późne pójście spać może z większym prawdopodobieństwem zakłócić zegar biologiczny i niekorzystnie wpływać na nasz układ krążenia" - twierdził wówczas dr David Plans z University of Exeter w Wielkiej Brytanii, jeden z autorów analizy.
Dr Andrew Huberman z Uniwersytetu Stanforda zauważa zaś, że kluczem do ustalenia, kiedy iść spać, jest monitorowanie spadku energetycznego w ciągu dnia. To bowiem odpowiednia wskazówka do tego, na jakim etapie cyklu snu i czuwania znajduje się nasz organizm.
Jeśli więc zaczynamy odczuwać zmęczenie około godziny 15, zgodnie z teorią dr Hubermana, zasnąć powinniśmy między 21 a 22.