Typowe zachowania toksycznej osoby. Zwróć na nie uwagę

Toksyczni ludzie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, czujemy się przy nich nieszczęśliwi, często mamy ochotę płakać. Powinniśmy wystrzegać się ich w naszym życiu, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z toksyczności danej relacji. Jak zachowuje się toksyczna osoba? Po czym można ją rozpoznać?

Jakie cechy ma toksyczna osoba?
Jakie cechy ma toksyczna osoba?123RF/PICSEL

Toksyczni ludzie są wśród nas, mogą nimi być mąż, przyjaciółka, kolega, sąsiadka, teściowa, a nawet rodzic czy dziecko. Najważniejsze w toksycznej relacji jest to, aby zdać sobie sprawę, kiedy w ogóle zaczyna być toksyczna. Dopiero wtedy możemy podjąć odpowiednie działania. Poznaj najczęstsze zachowania każdej toksycznej osoby.

Czym charakteryzuje się toksyczna osoba?

Toksyczna osoba na początku znajomości jest bardzo miła, uczynna i przyjacielska. Dopiero po czasie zaczyna przejawiać toksyczne cechy, które mogą być dla nas niezauważalne ze względu na zdobyte zaufanie. Często obniża naszą pewność siebie, wpędza w poczucie winy lub staje się tzw. "ofiarą". Przebywając z takimi ludźmi, nie czujemy się komfortowo, wręcz przeciwnie - tracimy zapał do czegokolwiek.

Pamiętajmy również o tym, że osoba toksyczna zawsze przedstawia siebie w pozytywnym świetle, nie przyjmuje żadnej krytyki i nigdy nie potrafi przyznać się do błędu. Jej zachowania dostosowane są odpowiednio do celu, który chce osiągnąć.

Jakie cechy posiada toksyczna osoba?

Warto uświadomić sobie typowe cechy osób toksycznych. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybciej zidentyfikować takich ludzi i zakończyć wyniszczającą relację. Główną cechą osób toksycznych jest:

  • narcyzm - zbyt wysokie poczucie własnej wartości;
  • kontrola i krytyka innych;
  • pesymizm - negatywne nastawienie do życia;
  • arogancja i bezpośredniość podczas wyrażania swoich poglądów;
  • inicjowanie kłótni;
  • kłamliwość i nieuczciwość w relacji.

Jak widać, osoba toksyczna ma sporo wad, które negatywnie wpływają na naszą psychikę. Z tych cech wynikają konkretne zachowania warte uświadomienia. 

Jak zachowuje się toksyczna osoba?
Jak zachowuje się toksyczna osoba?123RF/PICSEL

Typowe zachowania toksycznej osoby

Toksyczne osoby przejawiają zachowania narcystyczne. Ludzie narcystyczni zawsze chcą być w centrum uwagi, lubią o sobie opowiadać, dlatego rozmowa z nimi często przypomina monolog. W trakcie konwersacji narcyz nie dopuszcza nas do słowa, a także przerywa, gdy opowiadamy.

Uwielbiają nadzorować życie innych, próbują kontrolować nasze zachowania, mowę, a nawet myśli. Ponadto nie znoszą sprzeciwu, wszystko musi odbywać się zgodnie z ich planem.

Osoba toksyczna przejawia pesymistyczne zachowania. W trakcie rozmowy nieraz użala się na sobą, mówi o trudnym życiu, tym samym stawiając siebie w roli "ofiary". Po takiej konwersacji bardzo często nie mamy na nic energii, jesteśmy posępni, zaczynamy rozmyślać nad własnymi problemami.

Nie dostrzega u siebie wad, nie liczy się z uczuciami i poglądami innych - krytykuje nas w bardzo arogancki i bezpośredni sposób. Wszystko po to, aby podkreślić swoją ważność i nieomylność. Takie zachowania niszczą naszą pewność siebie, tym samym obniżając poczucie własnej wartości.

Toksyczni ludzie uwielbiają tzw. "dramy", czyli kłótnie pomiędzy innymi osobami. Toksyczna osoba bardzo często inicjuje takie zachowania, jednak sama nie przyznaje się do winy, lubi spory i zamieszanie w relacjach międzyludzkich.

Toksyczna osoba buduje swoje relacje na kłamstwie. Na początku znajomości potrafi nami manipulować po to, aby zyskać nasze zaufanie. Po czasie zaczyna brnąć w swoje kłamstwa, które trudno zauważyć.

Pamiętajmy, aby być bardzo ostrożnym przy zawieraniu nowych znajomości. Niestety czasem toksyczna relacja jest nieunikniona. Najważniejsze, aby uświadomić ją sobie i jak najszybciej zakończyć.

Recepta na piękną skórę w czasie menopauzyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas