Ważna decyzja dla części Polaków! Rewolucyjne zmiany w komunii świętej. Jest oświadczenie Watykanu
Jest oświadczenie Watykanu w sprawie komunii świętej. Stolica Apostolska zezwoliła na rewolucyjne zmiany. Chodzi o przyjmowanie komunii w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu. Decyzję będzie mógł podjąć proboszcz lub przewodniczący liturgii kapłan. To z pewnością ważna informacja dla osób chorujących na celiakię.
Spis treści:
Szykują się rewolucyjne zmiany w komunii świętej. Stolica Apostolska dała zgodę na przyjmowanie komunii w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu w polskim Kościele. Prośbę o zmianę postaci komunii wystosowali polscy biskupi.
Temat był jednym z punktów posiedzenia Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.
Rewolucyjne zmiany w komunii świętej. Ważna wiadomość dla części Polaków
Przewodniczący komisji, bp Piotr Greger, poinformował, że Watykan w dekrecie Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z grudnia 2022 roku, pozytywnie odniósł się do prośby polskich biskupów, która dotyczyła zezwolenia przyjmowania komunii w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu.
- Będzie to duże uproszczenie dla osób chorych na celiakię. Chodziło o zmianę brzmienia jednego z punktów Instrukcji Episkopatu Polski dotyczącego materii Eucharystii. Prosiliśmy o zgodę Stolicy Apostolskiej, aby taką decyzję mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając zaświadczenia o chorobie. Oczywiście tylko w uzasadnionej sytuacji - przekazał przewodniczący komisji, bp Piotr Greger, cytowany w komunikacie KEP.
Przyjmowanie komunii świętej: zasady
Zgodnie z nauczaniem Kościoła, opłatek przy sakramencie komunii musi być traktowany z szacunkiem. Wierni, podchodząc do przyjęcia komunii, powinni pamiętać o odpowiedniej postawie ciała.
W Polsce dopuszczalna jest postawa klęcząca i stojąca. Przyjmowanie komunii powinno się odbywać w sposób spokojny, godny i nabożny. Osoby przystępujące do komunii powinny przed przyjęciem przyklęknąć na jedno kolano, a jeśli nie mogą, przynajmniej się ukłonić.
W maju 2005 roku biskupi przyjęli, że w Polsce komunii udziela się poprzez podanie hostii do ust. Jeśli jednak ktoś poprosi o to za pomocą gestu wyciągniętej dłoni, kapłan powinien jej udzielić w taki właśnie sposób.
- Każdy, kto przyjmowałby Najświętszą Hostię na dłoń, powinien pamiętać o odpowiedniej postawie i ułożeniu rąk. Komunię świętą należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza - informują szczecińscy dominikanie na swojej oficjalnej stronie internetowej.
W trakcie udzielania komunii kapłan, diakon lub inny szafarz, pokazuje wiernemu hostię i mówi: "Ciało Chrystusa". Osoba przystępująca do komunii odpowiada: "amen", a następnie spożywa opłatek.
***