Reklama

Reklama

Widzisz obraz ukryty w morzu zygzaków? Jest trik, żeby się udało

Jeśli też gapisz się w ekran i nic nie widzisz, nie przejmuj się. W morzu zygzaków ukryta jest panda. Dla tych, którzy mają problemy z dostrzeżeniem pandy i jedynym, co patrząc na ten obrazek czują, jest zezowanie oczu, radą jest cofnięcie się o krok od ekranu i zmrużenie oczu. Lepiej? Utarło się, że tylko 1% ludzi jest w stanie zobaczyć tu pandę. Jednak uczeni twierdzą, że ukryty obraz mogą zobaczyć wszyscy.

Kiedy przechodzimy przez różne sytuacje w życiu, mamy tendencję do widzenia tylko tego, co chcemy zobaczyć, używając pewnego rodzaju filtra. Złudzenie optyczne to zadziwiająca ilustracja obiektu, rysunku lub obrazu, który wygląda różnie w zależności o tego, jak się na niego popatrzy. Istnieje wiele rodzajów złudzeń optycznych, takich jak iluzje fizyczne, fizjologiczne i poznawcze. 

Iluzja optyczna opiera się na związku między naszymi oczami a mózgiem. To, że niektórzy ludzie zauważają obraz w takiej iluzji szybciej niż inni, to efekt "oszukiwania" mózgu i korzystania ze "skrótów".

Kiedy na coś patrzysz, tym, co naprawdę widzisz, jest światło, które odbiło się od tego na co patrzysz, "weszło" do twojego oka, a ono przekształciło to światło w impulsy elektryczne, które z kolei twój mózg przekształca w ostateczny obraz. Ten proces trwa około jednej dziesiątej sekundy. 

Reklama

Zobacz też: INFJ - najrzadszy typ osobowości. Jakie cechy go charakteryzują?

Złudzenia optyczne są również częścią badań psychoanalitycznych, ponieważ rzucają trochę światła na twój iloraz inteligencji (IQ). Zdrowy ludzki mózg może patrzeć na rzeczy lub obrazy na różne sposoby, tworząc tym samym percepcję odpowiednią do sposobu patrzenia. Jedną z takich sprytnych ilustracji jest właśnie złudzenie optyczne, w którym musisz dostrzec pandę ukrytą między zygzakowatymi liniami.

To konkretne złudzenie optyczne jest przykładem efektu McCollough. To zjawisko wizualne zostało odkryte przez Celeste McCollough w 1965 roku. Odkryła ona, że wpatrywanie się w dwukolorowe siatki przez kilka minut może oszukać oko, sprawiając, że zobaczy ono coś innego.

Iluzja optyczna - czy widzisz pandę?

Niezależnie od tego, czy możesz dostrzec wyłaniającą się z zygzaków postać, czy po prostu patrzenie na ten obraz przyprawia cię o zawroty głowy, wiedz, że to złudzenie optyczne stworzone przez rosyjskiego artystę Ilję Klemencova dla fundacji WWF. Obraz zatytułowany "They Can Disappear" miał na celu rozpowszechnienie problemów, z jakimi zmaga się świat przyrody. 

Czytaj też:

Horoskop na 2023 rok dla wszystkich znaków zodiaku. Co nas czeka w 2023 roku?

To, co widzisz na tym obrazku zdradza, jakim i dlaczego jesteś człowiekiem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: psychotest

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy