Reklama

Reklama

​Zdrowotne właściwości spiruliny

Zdrowa żywność jest od dłuższego czasu w modzie, a co za tym idzie i różnego rodzaju naturalne suplementy cieszą się popularnością. Jednym z najpopularniejszych jest spirulina, czyli sproszkowane mikroalgi. Zdrowotne właściwości spirulina zawdzięcza bogatej gamie środków bioaktywnych.

Spirulina: Wartości odżywcze

Spirulina to uproszczona wersja pełnej nazwy glonu spirulina platensis, znanego także jako anthrospira platensis. Ten rodzaj mikroalg występuje w wodach słodkich. Ceniony jest za swoje prozdrowotne działanie. Najczęściej spotykać można spirulinę w proszku, ale dostępna jest również w formie tabletek.

 Spirulina jest bogatym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B12, B6 i B3) oraz aminokwasów egzogennych, czyli niewytwarzanych przez organizm. Poza tym, zawiera pokaźną ilość witaminy D i E. W składzie spiruliny znajdują się także magnez, żelazo, potas, fosfor, miedź, chrom, mangan, selen, sód i cynk.

W dodatku, żelazo zawarte w spirulinie jest dwukrotnie lepiej przyswajalne od tego pochodzącego z produktów zwierzęcych. Stanowi także najbogatsze źródło kwasu GLA - tłuszczowego kwasu γ-linolenowego. Z tego powodu zaleca się spożycie tego rodzaju mikroalg wegetarianom i weganom oraz osobom, które z różnych powodów ograniczają spożywanie produktów mięsnych i białka mlecznego.

Reklama

Właściwości spiruliny: Działanie

Spirulina wpływa prozdrowotnie na funkcjonowanie organizmu. Dzięki wysokiej zawartości witamin i mikroelementów wspiera przeciwdziałanie rozwojowi wielu chorób. Stosowanie spiruliny przyczynia się do:

  • Obniżenia ciśnienia;
  • Zapobiegania rozwojowi miażdżycy i udaru mózgu;
  • Zwiększenia przepustowości naczyń krwionośnych;
  • Przyspieszenia usuwania metali ciężkich z organizmu;
  • Obniżenia stężenia cholesterolu we krwi;
  • Przyspieszenia metabolizmu i utraty tkanki tłuszczowej;
  • Wzmocnienia odporności organizmu.

Zobacz także:

Łykają końskie dawki witaminy D. Nowa, niebezpieczna moda

Jak nasiona chia wpływają na organizm?

Robert Kudelski schudł 27 kilogramów, dzięki psom

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje