Fasolka po bretońsku
Fasolka po bretońsku choć jej przygotowanie wydaje się bardzo czasochłonne, cierpliwość popłaca. Sklepowe produkty ze słoików nie wytrzymują konkurencji z prawdziwą, domową fasolką po bretońsku. Nie zapominajmy także o tym, że fasolę warto jeść dla jej wartości odżywczych. Znajdziemy w niej potas, wapń i fosfor, a także witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, E oraz K.
Fasolka po bretońsku - sposób przygotowania:
Zobacz również:
1. Fasolę zalewamy w miseczce zimną wodą i odstawiamy na całą noc (powinna moczyć się 12 godzin).
2. Następnego dnia odcedzamy fasolę i zalewamy ją 2,5 l wody, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe, zaczynamy gotować do miękkości (potrwa to od godziny do nawet trzech-czterech godzin - jeżeli w międzyczasie wygotuje się zbyt dużo wody - uzupełniamy ubytek gorącą wodą z czajnika).
3. Cebulę kroimy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę lub drobno kroimy, smażymy oba warzywa na oleju, aż do zrumienienia, często mieszając i pilnując, by się nie przypaliły, dodajemy kiełbasę pokrojoną w kostkę i przez chwilę cały czas mieszając smażymy wszystko razem. Zawartość patelni dorzucamy do gotującej się fasoli, dodajemy koncentrat pomidorowy, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy, gotujemy jeszcze ok. 30 minut. Sprawdzamy, czy fasola jest już miękka.
4. Kiedy fasolka po bretońsku jest gotowa, wykładamy ją na talerze, posypujemy majerankiem, dekorujemy dowolną zieleniną.
5. Fasolkę po bretońsku podajemy z ulubionym pieczywem.
***
Lubisz fasolę? Spróbuj innych przepisów:
Curry fasolowe
Gulasz z fasolą i papryką
Fasola z pieczarkami
***
Zobacz także: