Reklama

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże? Oto najlepsze sposoby

Zepsute jajko, które przypadkowo dodamy do potrawy może nieźle nas zdenerwować. Aby tego uniknąć, warto sprawdzić przed dodaniem, czy jest dobre. Jak sprawdzić czy jajko jest świeże? Istnieje kilka skutecznych sposobów.

Jedną z najskuteczniejszych metod sprawdzenia, czy jajko jest świeże, jest prosty test, który wykonamy za pomocą szklanki wody. Wystarczy umieścić surowe jajko w szklance zimnej wody i obserwować, jak się zachowa. Jeśli jest bardzo świeże, opadnie na dno i będzie leżało płasko na boku - jest wtedy najsmaczniejsze i można je dowolnie wykorzystać.

Jeśli natomiast jajko jest nieco mniej świeże, będzie lekko się przechylać lub stać. Nadal można je spokojnie zjeść, chociaż nie jest już najświeższe.

Gdy jednak jajko wypłynie na powierzchnię wody, to dla nas znak, że jest ono zepsute i nie powinniśmy go spożywać. Dzieje się tak dlatego, że w jajku tworzą się kieszenie powietrzne, które z upływem czasu powiększają się. Kiedy są naprawdę duże, wypełnione tlenem i gazami, jajko zaczyna się unosić na powierzchni wody.

Jak sprawdzić czy jajko jest zepsute? Oto inne sposoby

Reklama

Skutecznym testem aby sprawdzić, czy jajko jest dobre, będzie potrząśnięcie nim. Jeśli usłyszymy chlupanie, musimy uważać - to znak, że w środku jest już dużo powietrza, a jajko jest nieświeże.

Warto też przyjrzeć się skorupce. Jeśli jest gładka i świecąca, powinno nas to zaniepokoić, bo prawdopodobnie jajko jest zepsute. Jeśli natomiast jest matowa i chropowata, jajko jest świeże.

Przeczytaj też:

Jak szybko rozmrozić mięso z kurczaka? Oto kilka sposobów

Dlaczego warto jeść ziemniaki, czego o nich nie wiemy i co z nich zrobić

Proste sposoby na soczyste i miękkie mięso. Będzie rozpływać się w ustach

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak sprawdzić czy jajko jest zepsute

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy