Nie wiesz, co zrobić z cukinii? Przygotuj sałatkę do słoików na zimę

Oprac.: Tomasz Kromp

Cukinia to pożywne warzywo, na które sezon może trwać nawet do października. Wiele osób wykorzystuje cukinię jako składnik do gulaszu, leczo czy różnej maści sałatek. Co ciekawe, można ją również wykorzystać przy robieniu zapasów słoików na zimę. O co konkretnie chodzi? Odpowiadamy.

Jak zrobić sałatkę z cukinii na zimę?
Jak zrobić sałatkę z cukinii na zimę?123RF/PICSEL

Sałatka na zimę z cukinii. Idealny dodatek do obiadu

Jednym z lepszych przepisów z wykorzystaniem cukinii jest sałatka na zimę. Nieskomplikowana receptura pozwoli cieszyć się rewelacyjnym dodatkiem do obiadu. Warto zrobić więcej porcji i przechowywać je w słoikach. Z przygotowaniem tego przetworu powinny poradzić sobie nawet te osoby, które nie są obeznane w kulinariach. Jak zrobić cukinię na zimę w słoikach? 

Do przygotowania sałatki potrzebne będą:

  • około 2-2,5 kg cukinii
  • około 450 g papryki czerwonej
  • około 250 g ogórków gruntowych
  • około 3-4 średniej wielkości marchewki
  • 200 ml octu spirytusowego 10 proc.
  • 85 g cukru
  • łyżeczka papryki słodkiej w proszku
  • pół łyżeczki przyprawy curry
Kolorowy miks warzyw
Kolorowy miks warzyw123RF/PICSEL

Powyższe składniki powinny wystarczyć na około 6-8 słoików (w zależności od ich wielkości).

  1. Najpierw cukinie należy dokładnie umyć, pozbawić końcówek i pokroić na dość cienkie plasterki. Owe plasterki należy umieścić w misce, a następnie posypać je dwiema płaskimi łyżkami soli. Całość należy porządnie wymieszać i odstawić na bok na około 1,5 godziny
  2. W tym czasie można brać się za przygotowywanie reszty warzyw. Najpierw trzeba je umyć (marchewki również obrać), a następnie pokroić – marchew i ogórki na cienkie plastry (przyda się tarka), a paprykę w słupki. Plasterki ogórków można dodać do cukinii. 
  3. Po 1,5 godzinie cukinia powinna puścić soki, których należy się pozbyć przed przystąpieniem do dalszych kroków. Następnie należy porządnie wymieszać plasterki cukinii z pozostałymi warzywami. 
  4. W następnym kroku trzeba przygotować słoiki. Najlepiej nadadzą się takie o pojemności 500 ml. Każdy, razem z zakrętkami, trzeba wyparzyć. Do każdego słoika (należy przygotować około 6-8 sztuk) trzeba wrzucić mieszankę warzyw. W każdym słoiku powinny zostać około 3 cm przestrzeni
  5. Teraz można się wziąć za przygotowywanie zalewy. Do garnka trzeba wlać 1 l wody oraz wsypać 85 g cukru. Całość trzeba zagotować do momentu, aż cukier się rozpuści. Następnie trzeba wlać ocet i dodać paprykę w proszku i curry. Całość musi się zagotować. Później można zacząć wlewać zalewę do słoików, pozostawiając 1 cm wolnej przestrzeni, ale jednocześnie zalewając umieszczone w nich warzywa. Potem słoiki trzeba zakręcić i poddać pasteryzacji. Najlepiej przechowywać je w piwnicy bądź w schowku. 

Co jeszcze można zrobić z cukinii?

Cukinia to nie tylko doskonały składnik do przygotowania zimowych przetworów. Warzywo nada się również do przyrządzenia dań takich jak wegetariańskie lasagne, zupa krem czy leczo. Wiele osób wykorzystuje cukinie przy okazji grilla – zarówno na szaszłyku z mięsem, jak i grillowaną osobno.

Co ciekawe, niektórzy używają cukinii do przygotowywania przepisów na dania na słodko. Z warzywa da się zrobić cukiniowe ciasto, słodkie placuszki czy pudding. Dodatkowo, warto spróbować zrobić dżem z cukinii – tego rodzaju przetwór ma niezwykle oryginalny smak, który nada się jako dodatek do deserów.

„Ewa gotuje”: Sałatka obiadowaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas