„Kraina 44 wysp” znajduje się w Polsce. Co roku przyciąga tłumy
Oprac.: Natalia Grygny
Co roku króluje w rankingach najchętniej odwiedzanych miast nad Bałtykiem. Nie bez powodu – Świnoujście to nadmorski kurort, który przyciąga fanów plażowania, pięknej przyrody i aktywnego wypoczynku. Marzysz o tym, bym spędzić wakacje na wyspie? Wcale nie musisz lecieć za granicę. Miasto to istny archipelag – leży na 44. wyspach.
Spis treści:
"To jest tak urokliwe miejsce i jest tyle możliwości spędzania czasu wolnego. Żeby tylko czasu starczyło na zobaczenie wszystkiego" - czytamy we wpisie na jednym z forów "Co zobaczyć ciekawego w Świnoujściu".
Z ostatnich danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że w tym roku większość Polaków spędzi wakacje w kraju (65 proc.). I chociaż co jakiś czas internet żyje "paragonami grozy" nad Bałtykiem, najwięcej osób wybierze się właśnie nad polskie morze (42 proc.). Jednym z miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów z pewnością będzie Świnoujście. Miasto co roku znajduje się w gronie najchętniej odwiedzanych miejscowości na wybrzeżu.
Zobacz też: Paragony grozy straszą nadmorskich turystów. Zapłacili za obiad ponad 260 zł. Jak się przed tym ustrzec?
"Kraina 44 wysp" znajduje się w Polsce. Co roku przyciąga tłumy
Zobacz również:
- Po Europie na jednym bilecie. Nadchodzi rewolucja w podróżowaniu koleją
- Najpiękniejsze miejsca na narty w Europie. Jedno z nich tuż przy polskiej granicy
- To miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce. Polacy go nie doceniają
- Obcokrajowcy zachwyceni "ukrytym klejnotem Polski". Jesienią bywa zapomniany
"Kraina 44 wysp" brzmi egzotycznie? Cóż, Świnoujście zyskało takie określenie dzięki swojemu położeniu. Dlatego jeśli marzymy o wypoczynku na wyspach, wcale nie musimy wybierać się daleko. To jedyne miasto w Polsce położone na 44 wyspach, w tym na trzech dobrze znanych i dużych, czyli Uznam, Wolin i Karsibór oraz 41 mniejszych, niezamieszkanych.
Miasto jest kurortem znanym zarówno w Polsce, jak i za granicą. W ramach ciekawostki: jego powierzchnia powiększa się dzięki nanoszeniu piasku na plaży przez prądy morskie. W przeciągu ostatnich 200 lat linia brzegowa przesunęła się o prawie 1,5 kilometra w kierunku północnym.
Świnoujście to również najdalej wysunięte na północny-zachód miasto w naszym kraju.
Skąd nazwa Świnoujście? Powstała poprzez połączenie słów kojarzących się z tym miejscem. Centrum miasta znajduje się tam, gdzie Świna łączy się z Bałtykiem - ma charakter ujścia rzeki. Według niektórych podań, polska nazwa miała zostać dosłownie przetłumaczona z języka niemieckiego (Swinemünde).
Do Polski należy 40 km2 wyspy Uznam, która jest administracyjno-usługową częścią miasta, z kolei 380 km2 to już terytorium Niemiec.
Najszersze plaże w Polsce
Świnoujście słynie również z najszerszych plaż w Polsce - łącznie jest ich tutaj 10 kilometrów. W niektórych miejscach ich szerokość dochodzi nawet do 70 metrów. "Wchodzą" łagodnie w morze, dzięki czemu powstają płytkie i dość obszerne kąpieliska.
Stawa Młyny, czyli symbol Świnoujścia
Znakiem rozpoznawczym miasta jest charakterystyczny, pochodzący z XIX wieku "wiatrak", czyli Stawa Młyny. To usytuowany na końcu zachodniego falochronu znak nawigacyjny, który ma możliwość emitowania sygnałów radiowych, świetlnych lub dźwiękowych.
To jedno z ulubionych miejsc spacerujących po Świnoujściu turystów, które gwarantuje również widok na wchodzące i wychodzące z portu statki i promy. Stawa pojawiała się w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Latarnik" z 1976 roku.
Dzielnica nadmorska i "zielona enklawa"
Stąd już tylko kawałek do Dzielnicy Nadmorskiej z promenadą i deptakami. Od plaży oddziela ją jedynie pas wydmy morskiej. To właśnie tu znajdują się pensjonaty, hotele, kawiarnie i restauracje.
To okazja, by zobaczyć interesującą architekturę i zajrzeć do "zielonej enklawy" na wyspie Uznam. Mowa o parku zdrojowym, który jest największym miejskim parkiem w Świnoujściu. Jego powierzchnia wynosi niemal 50 ha. Odwiedzający mogą wędrować alejkami czy wypoczywać na ławeczkach, delektując się otaczającą zielenią. Jest i coś dla najmłodszych turystów - dwa kolorowe place zabaw. Na terenie parku znajduje się Fort Anioła - nazwa wzięła się ze względu na podobieństwo do znajdującego się w Rzymie Zamku Świętego Anioła.
W dawnym budynku ratusza miejskiego mieści się z kolei Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Jeśli interesujemy się tym zagadnieniem i chcemy dowiedzieć się czegoś więcej, to idealny adres.
Spacerując w okolicach ul. Piastowskiej, naszą uwagę zwróci zapewne Kościół Najświętszej Marii Panny - Gwiazdy Morza "Stella Maris". Świątynia w neogotyckim stylu została wzniesiona pod koniec XIX wieku. Do wybuchu II wojny światowej był jedynym katolickim kościołem na terenie miasta.
Najwyższa w Polsce latarnia morska
W Świnoujściu znajduje się najwyższa na polskim wybrzeżu latarnia morska. Jej wysokość to niemal 65 metrów.
Obiekt należy również do najwyższych na świecie. Aby dostać się na szczyt, trzeba pokonać 308 schodów. Gotowi, by podjąć wyzwanie? Wszelkie trudy wspinaczki z pewnością wynagrodzi nam rozpościerający się z niej widok.
Kierunek: Wolin
Co jeszcze warto zobaczyć, jeśli jesteśmy w tym rejonie Polski? Na liście powinna znaleźć się wyspa Wolin. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się najwyższe wybrzeże klifowe w Polsce. Warto też zajrzeć do znajdującego się tu podziemnego miasta. Obecne zabudowania to w większości pozostałość po niemieckiej artylerii nadbrzeżnej. Jak czytamy na oficjalnej stronie: w lipcu oraz w sierpniu wejścia grupowe z przewodnikiem odbywają się codziennie o godzinach: 10:30, 11:30, 12:30, 14:00, 15:00 i 16:30.
W samym mieście Wolin można też wybrać się na Wzgórze Wisielców, gdzie znajduje się rezerwat archeologiczny. Znajduje się tu również skansen Centrum Słowian i Wikingów.
Karsibór. Miejsce dla miłośników przyrody
Osoby ceniące sobie wypoczynek z dala od zgiełku, z pewnością zakochają się od pierwszego wejrzenia w wyspie Karsibór. Nazwa wyspy, którą można tłumaczyć jako "bór znajdujący się po lewej stronie" powstała ze słów "karś", "karśniawy", co w zachodniopomorskich dialektach znaczyło "lewy".
Karsibór to ostoja dla ponad 100 gatunków ptaków - "Karsiborska Kępa". Powierzchnię wyspy zajmują głównie pastwiska, nieużytki i plantacje trzciny. W zachodniej części znajdują się Lasy Karsiborskie. Dawniej ziemie te stanowiły fragment wyspy Uznam, ale zostały od niej oddzielone przez budowę drogi wodnej.
***