Las tylko dla kobiet. Mężczyznom wstęp wzbroniony

W Indonezji, a dokładnie w mieście Jayapura, znajduje się niezwykły las, do którego bezwzględny zakaz wstępu mają mężczyźni. Od lat jest on miejscem spotkań kobiet. By wejść na jego teren, muszą jednak spełnić jeden warunek - pozbyć się wszelkich ubrań.

Kobiece plemiona w Indonezji nie są nowością. Na mapie kraju można znaleźć więcej miejsc, w których bytują wyłącznie kobiety
Kobiece plemiona w Indonezji nie są nowością. Na mapie kraju można znaleźć więcej miejsc, w których bytują wyłącznie kobietyAuscape/Universal Images GroupGetty Images

Słynny ośmiohektarowy las "tylko dla kobiet" znajduje się na indonezyjskiej wyspie Papua. Kobiety widują się tam głównie po to, by zbierać małże, a także rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami.

Tradycja kobiecych spotkań przechodzi z pokolenia na pokolenie. Od zawsze panują tam takie same zwyczaje. Mieszkanka wyspy - Adriana Meraudje w rozmowie BBC powiedziała, że:

Ten las zawsze był tylko dla kobiet. Istniał na długo przed moimi narodzinami. Zawsze był tutaj, na tych samych zasadach.

Mężczyznom za złamanie zakazu i wejście na teren lasu grozi surowa kara, o której decyduje sąd plemienny. Kara zazwyczaj wynosi 69 dolarów, które są wypłacane w formie szlifowanych kamieni.

Mężczyznom wstęp wzbroniony

Jedna z mieszkanek wyspy w rozmowie z BBC wyznała, że las jest ich świętym miejscem. To właśnie tam dzielą się ze sobą swoimi życiowymi doświadczeniami, opowiadają o tym, co przydarzyło się im w ostatnim czasie. 

Kobiety skrzętnie rozliczają wszystkich "obcych" próbujących przedostać się do ich "świętego" miejsca...
Kobiety skrzętnie rozliczają wszystkich "obcych" próbujących przedostać się do ich "świętego" miejsca...YouTube

Podczas odpływu kobiety wpływają łodzią do lasu. Właśnie wtedy czują się wolne. Nie ogranicza ich obecność mężczyzn. Czują swobodę, dlatego chętnie dzielą się swoimi przeżyciami. W tym czasie zanurzają się również w morzu, by szukać w błocie małży, które później sprzedają. 


Problemem są nie tylko mężczyźni

Coraz większym problemem dla kobiet spotykających się w lesie stają się śmieci, które napływają tam z okolicznych miast. W rozmowie z BBC mieszkanki wyspy wyznały, że walczą z coraz większą ilością plastiku.

Obecnie znajdujemy więcej plastiku niż małży. Jesteśmy bardzo smutni. Wcześniej potrzebowaliśmy tylko pół dnia, aby zapełnić naszą łódź małżami. Obecnie pracujemy cały dzień, ale ledwo zapełniamy połowę łodzi. Możemy robić wszystko, co chcemy. Najszczęśliwsze jesteśmy, gdy jesteśmy w lasach.
Fatalne dane: Połowa Polek nie zrobiła żadnych badań ginekologicznych od stycznia 2020 rokuNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas