Reklama

Reklama

Podróżowanie na własną rękę. Jak to robić bezpiecznie

Podróżowanie na własną rękę niektórym wydaje się trudnym zadaniem do zrealizowania. Wszystko przez ciągły wzrost cen i słaby przyrost dochodu. Warto więc poszukać rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić. Przy okazji natomiast powinnyśmy zwracać uwagę na nasze bezpieczeństwo. Tylko jak zaplanować cały urlop, nie martwiąc się o bezpieczeństwo i budżet?

Podróżowanie na wakacje z każdym rokiem coraz bardziej boli nasz budżet. Wszystko, co związane z naszymi wyjazdami idzie w górę, dlatego też biura podróży podnoszą ceny wycieczek. Jak już wspominaliśmy jakiś czas temu na łamach Interii, ceny wakacji wzrosły o około 30 procent. Zagraniczny wyjazd wyniesie nas również kilkanaście procent więcej. Jak możemy zaoszczędzić? Dobrą opcją będzie podróżowanie na własną rękę. Tylko jak to zrobić, zachowując bezpieczeństwo podróży?

Reklama

Podróżowanie na własną rękę. Pociąg czy samolot?

Jeśli już wiemy, dokąd planujemy udać się na wakacje, warto zastanowić się nad najlepszym środkiem transportu. Duża część turystów rezygnuje ze swojego samochodu ze względu na koszt paliwa. Dodatkowo powoduje to więcej stresu oraz niebezpieczeństw mogących pojawić się na drogach. Możemy wybrać w takiej sytuacji bezpieczniejszy środek transportu. Najmniej wypadków komunikacyjnych dotyka kolej oraz ruch lotniczy. Tylko który z nich będzie bezpieczniejszy?

Samoloty pomimo tragizmu wypadków lotniczych, takich katastrof mają dość mało. Dodatkowym ich atutem jest szybkość i wygoda. Zamiast spędzić kilkanaście godzin w pociągu (jeszcze z przesiadkami), wystarczy godzina/dwie samolotem!

Podróżowanie na własną rękę. Jak taniej kupić lot?

Niektórzy uważają, że era tanich lotów powoli się kończy. Wszystko z winy inflacji, pandemii oraz problematycznej sytuacji geopolitycznej. Czy w takim wypadku nie da się kupić tańszego lotu? Jeszcze rok temu była możliwość podróży do wielu krajów Europy za 100-150 zł w dwie strony. Obecnie może nie znajdziemy aż tak dobrych promocji, ale wciąż znajdą się kuszące oferty wylotów.

Pierwszą rzeczą, która dużo może zmienić w opłatach za bilety lotnicze, będzie czas ich zakupów. Przy samodzielnym opłacaniu transportu nie możemy liczyć na promocje "last minute". Najlepiej zakup zaplanować kilka miesięcy wcześniej. Dla przykładu do Bułgarii latem bilety kosztują 700-800 zł w jedną stronę. W październiku kwota w dwie strony zamyka się w maksymalnie 200 zł. Możemy również zaplanować wyjazd w drugą stronę. Najpierw wyszukać taniego lotu w dowolne miejsce świata. Dopiero po tym przygotować cały plan podróży. W ten sposób możemy - dla przykładu - znaleźć lot w lipcu do Sardynii za 220 zł w dwie strony.

Podróżowanie na własną rękę. Jak zarezerwować hostel lub apartament?

Istnieje wiele sposobów na rezerwację hotelu, hostelu lub apartamentu. Mimo wszystko chcemy, by nasz pobyt był bezpieczny. Dobrze jest korzystać w takich sytuacjach ze stron pośredników. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do szukania noclegu na własną rękę jest Booking.com. Na portalu dostępna jest baza wielu miejsc noclegowych, nie tylko w Polsce. Istnieje dodatkowo opcja segregacji noclegów od najtańszych ofert. Oprócz tego dużym plusem będzie promocja dla osób, które regularnie korzystają z aplikacji. Im więcej rezerwacji realizujemy, tym większe zniżki doliczane są do naszego konta.

Czy portale tego typu są bezpieczną opcją na podróżowanie na własną rękę? Absolutnie tak. Jeśli wynikłaby nieprzyjemna sytuacja ze strony właściciela hostelu/apartamentu, wszystkim zajmie się pośrednik. Jeśli nagle hotel wycofa nam nocleg - postara się pomóc w tym pośrednik. Próba wyłudzenia pieniędzy? Wystarczy kontakt z Biurem Obsługi Klienta. W każdej sprawie możemy się kierować do pośrednika. Dodatkowo mamy zapewnienie niezmiennej ceny za nocleg, zgodnie z tym, co opłacimy przez platformę.

Podróżowanie na własną rękę. Jak nie dać się oszukać miejscowym przewoźnikom?

W różnych sytuacjach może przydać się nam transport publiczny w obrębie miejsca naszego pobytu. Zapominamy o tym, ale jeśli chcemy zwiedzać, musimy dostać się jakimś transportem w dane miejsce. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii jeszcze przed samym wyjazdem w wakacyjną podróż. Pamiętajmy o tym, by:

  • Korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych przewoźników. Czytajmy opinię o firmach w Internecie oraz miejmy pewność, że środek komunikacji jest w pełni sprawny.
  • Porównać ceny przewoźników. Mimo tego samego miasta mogą się one mocno od siebie różnić. Przy okazji niektórzy przewoźnicy mogą mieć limity w przewozie bagażu.
  • Nie korzystać z ofert prywatnych przewoźników. Nie mamy wtedy nigdy pewności, czy przejazd będzie bezpieczny, tani i skuteczny.
  • Zaufać aplikacjom do transportu. Chodzi tutaj o aplikacje takie jak Bolt czy Uber. Dzięki nim możemy być pewni ceny przejazdu oraz tego, że dojedziemy na miejsce.

Jak bezpiecznie podróżować samemu?

Podróżowanie na własną rękę może być tańszą i bardziej ekscytującą przygodą. Nie powinniśmy jednak zapominać o naszym bezpieczeństwie. Dlatego też warto z góry mieć ustalony pewien plan podróży. Nawet jeśli wypadnie nam coś spontanicznego, dobrze będzie mieć wydrukowaną listę adresów ważnych punktów oraz mapę. Mapy w telefonach nie zawsze zaprowadzą nas tam, gdzie trzeba.

Powinniśmy również pamiętać o chowaniu portfela, telefonu i innych ważnych rzeczy. Dobrze na spacery po mieście sprawdzi się torba-nerka. Jest mała i w łatwy sposób możemy ją schować np. pod koszulkę. Dobrze będzie dodatkowo spakować do niej małą latarkę i powerbank. Wieczorne powroty mogą być różne, dlatego dobrze mieć przy sobie sprawny telefon i oświetlenie.

Istotną sprawą jest również dbanie o bezpieczeństwo w sieci. Dlatego też starajmy się unikać niezabezpieczonych, otwartych sieci Wi-Fi. Zwracajmy również uwagę, czy strony, na które wchodzimy, posiadają na początku adresu HTTPS. Dla zabezpieczenia naszych danych w sieci przydać się może VPN oraz menedżer haseł. Dzięki nim hakerom będzie dużo trudniej dostać się do naszych kont bankowych lub innych prywatnych danych. Porady sieciowe nie dotyczą wyłącznie pobytów wakacyjnych!

***

Czytaj także:

3 domowe sposoby na poparzenia słoneczne. Przynoszą ulgę spieczonej skórze

Co jeść, żeby pięknie się opalić?

Jak zrobić domowe lody? Proste przepisy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy