Brzuch zwiększa obwód i wygląda jak balon? Nasze babcie miały na to sposób

Uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej są w stanie powodować ogromny dyskomfort. Nie tylko możemy odczuwać ból, ale wrażenie "napompowanego" brzucha sprawia także, że nie czujemy się dobrze we własnej skórze. Jak sobie z tym poradzić? Wśród naturalnych sposobów na wzdęcia królują zioła. Które z nich najlepiej poradzą sobie z nadmiernym gromadzeniem gazów w jelitach?

Wzdęcia częściej dotykają kobiet niż mężczyzn
Wzdęcia częściej dotykają kobiet niż mężczyzn123RF/PICSEL

Wzdęcia jako powszechny problem

Dolegliwość występuje niezależnie od wieku. Choć częściej wzdęcia dotyczą kobiet, ryzyko ich wystąpienia związane jest w głównej mierze ze stylem życia, dietą i ogólnym stanem zdrowia. Zwiększona ilość gazów jelitowych objawia się między innymi poszerzeniem obwodu brzucha, wrażeniem rozpierania jamy brzusznej i bólem tego rejonu ciała.

Na doświadczanie tych nieprzyjemnych dolegliwości narażone są różne grupy osób. Ze względu na zmiany hormonalne często skarżą się na nie kobiety przed menstruacją oraz ciężarne. Przewlekłe wzdęcia niejednokrotnie towarzyszą zespołowi jelita drażliwego oraz nietolerancjom pokarmowym, szczególnie w odniesieniu do laktozy i fruktozy. Niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki, również mogą negatywnie wpływać na florę bakteryjną jelit. Na wzdęcia narażone są także osoby doświadczające stresu.

Co powoduje wzdęcia? Nawyki, które lepiej wyeliminować

Oprócz wspomnianych czynników, na które nie mamy wpływu (trudno przecież byłoby zrezygnować z kuracji niezbędnymi lekarstwami podczas choroby), wymienić trzeba nawyki, przez które sami pracujemy na pojawienie się wzdęć.

Przejadanie się tłustym jedzeniem i żywnością wysoko przetworzoną często kończy się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Brak umiaru podczas degustacji sprawia, że ciężko wstać od stołu i funkcjonować potem na najwyższych obrotach. Zaleca się unikać jedzenia w pośpiechu. Przez szybkie przełykanie więcej powietrza dostaje się do przewodu pokarmowego. Co ciekawe, do tego stanu doprowadza również np. żucie gumy, picie przez słomkę czy palenie papierosów.

Gdy mowa o nawykach żywieniowych, które przyczyniają się do wzdęć, wymienić trzeba częste picie napojów gazowanych. Jeśli zauważamy u siebie skłonność do tej przypadłości, musimy wziąć pod uwagę ograniczenie w diecie niektórych produktów, w tym roślin strączkowych (zwłaszcza grochu i fasoli), kapusty oraz brukselki.

Dokuczliwe wzdęcia mogą uprzykrzać codzienne funkcjonowanie
Dokuczliwe wzdęcia mogą uprzykrzać codzienne funkcjonowanie123RF/PICSEL

Zioła na wzdęcia jako naturalna kuracja

Kiedy nasze brzuchy zaczynają przypominać napompowany balon, szukamy rozwiązań, które pozwolą szybko i skutecznie pozbyć się problemu. W domowej apteczce warto więc zadbać o obecność ziół — aromatyczne herbaty i napary pozwolą łagodnie wyeliminować dyskomfort trawienny. Jakie są najlepsze zioła na wzdęcia? Z potencjału części z nich korzystali już nasi przodkowie.

Koper włoski (fenkuł) - dobrze znany od pokoleń

To prawdopodobnie pierwsze skojarzenie, gdy mowa o naturalnych sposobach na wzdęcia. Napar z kopru włoskiego wpływa dobroczynnie na procesy trawienne, w łagodny sposób niwelując uczucie pełności. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i stanowi remedium na zaparcia i niestrawność. Wykazuje również działanie rozkurczające, zmniejszając napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Kminek zwyczajny o cennych właściwościach

Jako przyprawa o wyrazistym smaku nie każdemu przypada do gustu. Warto jednak spojrzeć na niego łaskawszym okiem, gdy zależy nam na złagodzeniu wzdęć. Popularne zioło od wieków było stosowane dla wspomagania trawienia i eliminowania gazów. Kminek normalizuje ruchy perystaltyczne jelit, a dodatkowo aktywizuje przemianę materii i spalanie tłuszczów. Jego moczopędne właściwości przyspieszają także usuwanie z organizmu nadmiaru wody oraz toksyn.

Anyż - gwiazda domowej apteczki?

Przed wiekami wierzono, że anyż może pomagać w zwalczaniu... koszmarów sennych. Z biegiem czasu zauważono jednak bardziej praktyczne i wymierne właściwości — zwłaszcza rozkurczające. Napar z owoców anyżu łagodzi dolegliwości związane z kolkami, nudnościami, niestrawnością i, rzecz jasna, wzdęciami.  Nie warto więc postrzegać go wyłącznie w kategoriach aromatycznej przyprawy, po którą chętnie sięgamy podczas przyrządzania domowych wypieków czy zimowych, rozgrzewających herbat.

Zioła okazują się bardzo skuteczne w walce ze wzdęciami. Jeśli jednak przyjmujesz jakiekolwiek leki, zawsze wcześniej skonsultuj ziołową kurację z lekarzem
Zioła okazują się bardzo skuteczne w walce ze wzdęciami. Jeśli jednak przyjmujesz jakiekolwiek leki, zawsze wcześniej skonsultuj ziołową kurację z lekarzemLeonid Iastremskyi123RF/PICSEL

Korzeń lukrecji - gładko rozprawi się z zaparciami

Mniej oczywistym, ale wartym uwagi środkiem na wzdęcia są napary z suszonego korzenia lukrecji gładkiej. Na podkreślenie zasługują właściwości przeciwzapalne tego surowca i zdolność do regeneracji śluzówki żołądka oraz jelit. Lukrecja sprzyja ochronie przed stłuszczeniem wątroby i przynosi dużą ulgę nie tylko po zbyt obfitej biesiadzie, ale również zatruciach pokarmowych.

Mięta pieprzowa - swojski patent z ogródka

Cechuje się przyjemnym aromatem i działaniem rozkurczowym na mięśnie gładkie jelit. Przekłada się to na zmniejszenie bólu i dyskomfortu związanego ze wzdęciami. Mięta usprawnia trawienie oraz przyswajanie pokarmów. Pomaga zachować prawidłową perystaltykę jelit, dzięki czemu niedługo po spożyciu miętowego naparu jesteśmy w stanie poczuć się lżej.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne