Reklama

Kto nie powinien jeść papryki? Te osoby powinny z niej zrezygnować

Papryka to jedno z tych warzyw, które posiada nieocenione właściwości zdrowotne. Docenią ją między innymi osoby, które troszczą się o skórę oraz oczy. Będzie pomocna również tym, którzy cierpią na zwapnienie naczyń krwionośnych oraz mocne bóle głowy. Papryką, pomimo jej właściwości prozdrowotnych, nie może jednak zajadać się każdy. Oto kto nie powinien jej jeść.

Papryka: dlaczego warto ją jeść?

Papryka jest prawdziwą skarbnicą witamin oraz minerałów. Świeża zawiera o wiele więcej witaminy C niż cytryna, zaś sproszkowana poprawia trawienie i pobudza apetyt. Obecne w niej witaminy z grupy B, A oraz E, a także potas, fosfor, wapń, żelazo i magnez hamują procesy starzenia się komórek, zwiększając witalność.

Zobacz również: Połączenie tych produktów, to piekło dla żołądka. Wzdęcia to nie wszystko

Na co jest dobra papryka?

Regularne jedzenie papryki zmniejsza poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy oraz zwiększając odporność. Warzywo poprawia również trawienie, a zawarte w nim przeciwutleniacze są doskonałą ochroną przed nowotworami.

Reklama

Papryka działa lekko moczopędnie, przez co wspiera proces oczyszczania organizmu.

Zobacz również: Chłoną "chemię" jak gąbka. W jakich owocach i warzywach jest najwięcej pestycydów?

Papryka na surowo: czy można ją jeść w ten sposób?

Wiele z nas zastanawia się, czy lepiej jeść paprykę na surowo, czy po choćby niewielkiej obróbce termicznej. Surowa papryka jest zdrowa. Zaleca się, aby spożywać ją niemal codziennie. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatki, na kanapce, czy też pokrojona w słupki w formie przekąski. 

Co ciekawe, papryka jest jednym z nielicznych warzyw, które zachowuje swoje właściwości zarówno podczas duszenia, jak i pieczenia.

Zobacz również: Warzywa, które utrudniają chudnięcie

Która papryka jest najzdrowsza?

Zdrowotne właściwości papryki różnią się nieco w zależności od koloru warzywa. Najwięcej witaminy C znajduje się w tej o kolorze czerwonym oraz zielonym. Czerwona posiada również zdecydowanie więcej beta-karotenu, odpowiedzialnego za dobry wzrok oraz wspomagającego leczenie trądziku. W przypadku witaminy E każda z papryk posiada ją w podobnej ilości. Czerwona polecana jest również kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Wszystko za sprawą zawartości kwasu foliowego.

Papryka czerwona, z uwagi na największe bogactwo składników odżywczych, jest więc tą najbardziej polecaną. Nie warto jednak rezygnować z innych kolorów warzywa. Jednym z najlepszych pomysłów jest łączenie ich w trakcie gotowania. Będzie nie tylko zdrowo, ale również kolorowo.

Zobacz również: Test na słodkość papryki. Prawda czy mit?

Kto nie powinien jeść papryki? Tym osobom mocno zaszkodzi

Z pozoru wydaje się, że papryka to samo zdrowie. Nie dla każdego. Jak się bowiem okazuje, warzywo może niektórym mocno zaszkodzić. Pamiętajmy, że papryka, mimo iż niskokaloryczna, jest warzywem ciężkostrawnym. Dlatego też nie należy spożywać jej w nadmiarze.

Umiar należy zachować również w przypadku papryczek chilli oraz innych pikantnych odmian. Mogą one bowiem działać drażniąco na układ pokarmowy, w szczególności delikatną błonę śluzową żołądka. Nie powinno się jej jeść również w przypadku:

  • aft jamy ustnej,
  • świeżo wyrwanych zębów,
  • aktywnych wrzodów,
  • hemoroidów,
  • drobnych lub większych uszkodzeń śluzówki układu pokarmowego.

Z jedzenia papryki zrezygnować powinny także osoby uczulone na to warzywo oraz chorzy na artrozę czy choroby reumatyczne.

Lekarze ostrzegają również, że spożywanie papryki powinny ograniczyć osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, w tym chorobę Hashimoto. Wszystko przez obecność związków: glikoalkaloidów (naturalnych pestycydów), lektyn i kalcytriolu.

Zobacz również: Komu nie służą warzywa psiankowate?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy