Elektroniczny wniosek o paszport. Szybko i bez kolejek

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. W związku ze zniesieniem restrykcji w wielu państwach, będziemy mogli jeszcze bardziej swobodnie spędzić ten czas w roku. Dzięki nowej ustawie z 27 marca 2022 r. wnioski o paszport możemy składać w formie elektronicznej. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Z dniem 27 marca 2022 roku wnioski o paszport będziemy mogli składać online. Dopełnienie formalności nadal jednak wymaga od nas wizyty w urzędzie
Z dniem 27 marca 2022 roku wnioski o paszport będziemy mogli składać online. Dopełnienie formalności nadal jednak wymaga od nas wizyty w urzędzie123RF/PICSEL

  • Dzięki nowej ustawie składanie dokumentów w formie papierowej nie będzie już koniecznością. Z dniem 27 marca 2022 roku wnioski o paszport możemy składać online. Dopełnienie formalności nadal jednak wymaga od nas wizyty w urzędzie.

Wniosek o paszport - czy można złożyć go drogą elektroniczną?

Tak. Umożliwia to wprowadzona 27 marca 2022 r. ustawa nowelizująca zapis z 2006 roku. Powstały na mocy ustawy Rejestr Dokumentów Paszportowych zastąpi Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz ma stać się komponentem Systemu Rejestrów Państwowych. Dzięki niej wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie oczekiwał w urzędzie na podpis wnioskodawcy, który zostanie wygenerowany na urządzeniu służącym do pobierania podpisu przez sczytanie linii papilarnych oraz utworzenia cyfrowego obrazu twarzy wnioskodawcy.

Wniosek o paszport - czy można złożyć go przez profil zaufany?

Nie. Elektroniczny wniosek o paszport wymaga wygenerowania danych biometrycznych, które będą zapisane na chipie w naszym paszporcie. Należą do nich cyfrowy obraz twarzy oraz odcisk dwóch palców. Obraz twarzy jest pobierany ze zdjęcia wnioskodawcy i będzie zawierał układ rysów twarzy oraz wzór tęczówki oka. Odciski palców będą pobrane z palców wskazujących u obu rąk. W przypadku braku tych palców, odciski będą pobierane ze środkowych. W razie konieczności pobrania odcisków z innych palców będą one pobierane kolejno z serdecznego, małego a w ostateczności z kciuka.

Co powinno mieć auto w podróżyINTERIA.PL

Jak złożyć wniosek o paszport?

Wniosek paszportowy można złożyć w każdym dowolnie wybranym punkcie paszportowym na terenie Polski. Wyboru nie determinuje miejsce zameldowania ani zamieszkania. W celu złożenie wniosku trzeba wypełnić formularz dostępny na oficjalnej stronie rządowej. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnego wniosku o paszport. Musimy mieć przygotowane zdjęcie twarzy w ustawieniu en face, które zostało zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zgodnie z przepisami fotografia powinna być wykonana na jednolitym jasnym tle oraz przy równomiernym oświetleniu, w dobrej ostrości oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry. Powinniśmy być na niej przedstawieni od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 proc. fotografii i wyraźnie pokazywała oczy i brwi. Podczas robienia zdjęcia nie możemy mieć na sobie nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami. Wyraz twarzy ma być naturalny, usta zamknięte.

Zgodę na wydanie dokumentu dziecku musi jednogłośnie wyrazić oboje rodziców. Od 30 września 2022 r. rodzice będą oni mogli złożyć elektroniczny wniosek o wydanie paszportu dla dziecka już poniżej 12. roku życia
Zgodę na wydanie dokumentu dziecku musi jednogłośnie wyrazić oboje rodziców. Od 30 września 2022 r. rodzice będą oni mogli złożyć elektroniczny wniosek o wydanie paszportu dla dziecka już poniżej 12. roku życia 123RF/PICSEL

Wniosek o paszport dla dziecka przez internet

Nowa ustawa wprowadza także możliwość wyrażenia drogą elektroniczną zgody na paszport dla dziecka. Zmienia się natomiast wiek uprawniający do wyrobienia takiego dokumentu. Od 30 września b.r. rodzice będą mogli złożyć elektroniczny wniosek o wydanie paszportu biometrycznego lub tymczasowego już dla dziecka poniżej 12. roku życia. Takie paszporty będą - tak jak dotychczas - ważne przez 10 lat.

Opłata za paszport

Opłata za paszport w 2022 roku wynosi 140 zł, jednak warto sprawdzić, czy nie przysługuje nam zniżka. Rząd oferuje 50 proc. zniżkę dla uczniów lub studentów, emerytów i rencistów, osób z niepełnosprawnością, pobierających zasiłek stały z pomocy społecznej, kombatantów oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego, a także osób posiadających Kartę Dużej Rodziny i innych. Pełna lista dostępna na rządowym portalu Gov.pl.

Opłata za paszport może być też obniżona o 75 proc. w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest bycie studentem lub uczniem poniżej 26. roku życia oraz posiadanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Drugim natomiast orzeczenie o niepełnosprawności oraz posiadanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Kiedy będzie gotowy paszport?

Paszport będzie gotowy około 30 dni od złożenia wniosku. W szczególnych sytuacjach termin może się wydłużyć. Przez cały czas możesz monitorować postępy w wyrabianiu paszportu za pomocą strony internetowej Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy. O status wniosku możesz również zapytać pracownika urzędu paszportowego, dzwoniąc do urzędu wojewódzkiego i podając numer sprawy. Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu, warto złożyć wniosek o paszport tymczasowy, który wyrabiany jest szybciej a jego termin ważności to 12 miesięcy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas