Jaką wodą myć podłogi w domu? Najważniejsza jest temperatura
Oprac.: Justyna Nachman
Mycie podłóg to jedna z podstawowych czynności porządkowych w domu. Odpowiednio przeprowadzone mycie nie tylko czyści, ale także pielęgnuje daną powierzchnię. Warto wiedzieć, jakiej temperatury wody powinno się użyć w tym celu oraz jakich praktyk się wystrzegać. Jaką temperaturę powinna mieć woda do mycia podłóg? Czym umyć podłogi w domu? Podpowiadamy.
Spis treści:
Jaką wodą myć podłogę - temperatura ma znaczenie
Temperatura wody, którą myjemy podłogę, powinna być dostosowana do czyszczonej nawierzchni. Ogólnie przyjmuje się, że najbezpieczniej jest użyć w tym celu wody ciepłej lub letniej. Im większa temperatura wody, tym lepsze będą efekty sprzątania. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mamy do czynienia z mocno zabrudzoną powierzchnią.
Woda o większej temperaturze z powodzeniem może być używana np. do czyszczenia matowych płytek i kafli, gresów, polerowanego betonu czy kamienia naturalnego. Jednak nie każdy rodzaj podłóg nadaje się do mycia ciepłą wodą. Przykładowo, na drewnianych parkietach powstają wówczas nieestetyczne smugi i zacieki. Grozi to również większym zmęczeniem materiału. Przed pierwszym myciem podłogi, warto zapoznać się z zaleceniami producenta w tej sprawie.
Co się stanie, gdy umyjesz gorącą wodą podłogi?
Gorąca woda pozwala na dokładne umycie czyszczonej powierzchni. Użycie parownicy dodatkowo pozwala na jej sterylizację. Dzięki temu mamy pewność, że podłoga jest czysta i wolna od wszelkich drobnoustrojów. Jednak użycie tak wysokiej temperatury na nieodpowiedniej powierzchni może się skończyć jej poważnym uszkodzeniem.
Przykładowo, umycie drewnianej podłogi gorącą wodą może prowadzić do powstania w niej pęknięć oraz różnych trwałych deformacji. Gorąca woda również szybciej paruje, co znacznie utrudnia równomierne umycie podłogi. Może to być również przyczyną powstawania nieestetycznych smug na jej powierzchni.
Co dodać do wody, którą będziemy myć podłogi?
Rodzaj środka czyszczącego musi być dostosowany do mytej powierzchni. Na rynku jest pełno gotowych preparatów do różnego rodzaju podłóg. Ważne, aby kierować się zaleceniami danego producenta co do czyszczonego materiału.
Alternatywą dla kupnych preparatów jest np. ocet, który najpierw należy rozcieńczyć z wodą w proporcji: 30 ml octu na 1 l ciepłej wody. Z powodzeniem możemy stosować ten roztwór do mycia paneli laminowanych. Jednak z uwagi na właściwości żrące, ocet nie powinien być on stosowany do podłóg i parkietów drewnianych oraz tych z kamienia np. marmuru, granitu czy trawertynu.
Zobacz również: