Kwitnie jak szalony bez nawozów. Urasta nawet do 5 metrów wysokości.
Budleja Dawida to łatwy w uprawie krzew, który zdobi ogródek przez długi czas. Roślina kwitnie od czerwca aż do października, więc idealnie wypełni pustkę po lilaku zwyczajnym, którego tak bardzo przypomina. Słodki zapach budlei zwabi do ogrodu motyle, które dodatkowo pobudzą przydomową przestrzeń. Jakie są najpiękniejsze odmiany budlei, które warto posadzić? Sprawdź naszą listę.
Spis treści:
Budleja Dawida - charakterystyka
Budleja Dawida, nazywana też motylim krzewem, to roślina z rodziny trędownikowatych. Pochodzi z Azji, a konkretnie z Chin oraz Japonii. Budleja charakteryzuje się słodkim zapachem swoich kwiatów, które mają zazwyczaj barwę bladopurpurową. Wyglądem przypominają kwiaty lilaka pospolitego.
Budleja Dawida urasta nawet do 5 metrów wysokości. Jego pędy wyginają się w łuki pod wpływem ciężaru kwiatostanów. Dodatkowo gałęzie pokryte są bladozielonymi liśćmi o długości 25 centymetrów. Liście budlei mają kształt jajowato lancetowaty i pokryte są drobnymi włoskami.
Wysokość krzewu, wygląd kwiatów i liści może się różnić. Zależy to od konkretnej odmiany budlei Dawida.
Najładniejsze odmiany Budlei Dawida
W zależności od preferencji do wyboru jest kilka odmian budlei Dawida. Oto lista przedstawiająca jedne z najładniejszych odmian tego krzewu.
- Budleja Dawida Emipre Blue
Ta odmiana budlei rośnie na wysokość około 2 metrów w ciągu roku. Liście pokryte są od spodu białymi, gęstymi włoskami. Kwiaty tej odmiany są niebieskofioletowe i zebrane są w wiechy o wielkości około 30 centymetrów.
- Budleja Dawida Pink Delight
Pink Delight urasta zazwyczaj do około 2,5 metra wysokości. Odmiana budlei Dawida wyróżnia się różowymi kwiatostanami o długości 40 centymetrów.
- Budleja Dawida Royal Red
Pędy tej odmiany budlei Dawida potrafią urosnąć od 2 do 3 metrów długości. Kwiatostany Royal Red są naprawdę duże, bo mają aż 50 centymetrów. Ich kwiaty są karminowoczerwone.
- Budleja Dawida Blue Chip
To najmniejsza ze wszystkich przedstawionych odmian budlei Dawida. Blue chip urasta jedynie do około 80 centymetrów. Jego kwiatostany również są o wiele mniejsze. Kwiaty mają barwę jasnofioletową.
Budleja Dawida - kiedy i gdzie najlepiej sadzić
Budleję Dawida należy sadzić wiosną. Powinny być to sadzonki jednoroczne lub dwuletnie, gdyż starsze mogą się gorzej przyjmować. Najlepiej zadomawiają się roślinki, które rosły wcześniej w pojemnikach. Drugim okresem, w którym można sadzić budleję Dawida, jest jesień.
Stanowisko dla budlei powinno mieć glebę żyzną i dobrze przepuszczalną. Odpowiedni odczyn pH dla krzewu będzie obojętny lub zasadowy.
Najlepiej, żeby budleja Dawida była posadzona w nasłonecznionym miejscu. Należy zadbać o osłonięcie rośliny od wiatrów.
Budleja Dawida - uprawa
Aby budleja Dawida odpowiednio rosła i kwitła, trzeba jej zapewnić nie tylko odpowiedni czas i miejsce wsadzenia. Istotna jest także odpowiednia uprawa, a co za tym idzie nawilżenie, przycinanie czy ściółkowanie.
- Podlewanie budlei Dawida
Uprawiając budleję Dawida, należy podlewać ją ostrożnie. Budleja bardzo nie lubi przelania. Najlepsza będzie dla niego niezbyt duża wilgotność. Z tego powodu podlewamy go bardzo rzadko. Wyjątkiem jest susza, kiedy o wiele częściej trzeba kontrolować stan nawodnienia budlei.
- Ściółkowanie budlei Dawida
Ściółkowanie to bardzo ważny element pielęgnacji i uprawy budlei. Krzew jest wrażliwy na brak powietrza. Zaradzić na to może ściółkowanie ziemi rośliny. Można do tego użyć kory sosnowej, torfu odkwaszonego, liści lub trocin. Takie działanie zapobiegnie również wyrastaniu chwastów.
- Przycinanie budlei Dawida
Budleja Dawida to roślina, która uwielbia cięcie i dzięki takiej czynności pielęgnacyjnej chętniej kwitnie. Z tego powodu każdej wiosny, najlepiej w marcu lub kwietniu, należy ją przycinać około 20 centymetrów nad ziemią.
Ile czasu rośnie budleja?
Mimo to, nawet po osiągnięciu pełnych rozmiarów, budleja Dawida może rozrastać się jeszcze przez wiele lat. Z tego powodu należy krzew regularnie przycinać. Dzięki temu zachowamy idealny i satysfakcjonujący wygląd rośliny.
Czy budleja Dawida jest trująca?
Budleja Dawida jest rośliną trującą. Liście i nasiona krzewu zawierają glikozydy, które mogą być trujące dla organizmów ludzi i zwierząt. Z tego powodu należy uważać na małe dzieci przebywające w towarzystwie budlei. Jeśli dojdzie do spożycia którejś z części budlei Dawida, może dojść do zatrucia. Objawiać się ono będzie bólami głowy, nudnościami, dreszczami, a także wymiotami oraz biegunką.
Zobacz również: