Magda Gessler ostro o schabowych. Tak się tego nie robi!
Schabowy to prawdziwy klasyk polskiej kuchni - danie, które gości na stołach od pokoleń i dla wielu jest synonimem domowego obiadu. Ale jak się okazuje, nawet ten kulinarny pewniak potrafi wzbudzać kontrowersje. Magda Gessler nie gryzła się w język i bez ogródek wypunktowała najczęstsze błędy popełniane przy przygotowywaniu schabowego. Jej zdaniem Polacy często psują to kultowe danie już na starcie. Co robimy źle? Oto lista grzechów głównych według Gessler.

Spis treści:
To klasyka, która nie zawsze dobrze wychodzi Polakom - przygotowanie idealnego schabowego to prawdziwa sztuka. Sprawdzamy, co na ten temat ma do powiedzenia Magda Gessler. Jakie rady nam zaproponuje?
Jak według Magdy Gessler powinien wyglądać idealny schabowy?
Idealny kotlet schabowy według Magdy Gessler powinien być przygotowany ze starannością - wrzucenie panierowanego kawałka mięsa na patelnię nie wystarczy, aby cieszyć się kruchym i soczystym mięsem. Według restauratorki warto sięgnąć po tradycyjne sposoby przygotowania, które stosowane były przez nasze babcie. Idealnie przygotowane mięso powinno być soczyste, miękkie i kruche. Panierka powinna być dobrze przysmażona i nie powinna odchodzić od mięsa.
Przygotowanie idealnego schabowego może wymagać odrobinę więcej czasu i cierpliwości. Nie jest jednak trudne. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawią, że mięso będzie całkowicie inaczej smakować niż to przygotowanie bez staranności.
Schabowy to klasyk, ale źle robiony. Oto lista błędów, które wytyka Magda Gessler
Magda Gessler nie tylko krytykuje, ale również przychodzi z pomocą. Jeśli twoje schabowe wychodzą twarde i średnie w smaku, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym kotlety będą całkiem inne.
Przygotowanie idealnego schabowego zaczyna się już na wyborze mięsa. Jak mówi Magda Gessler, jednym z częstych grzechów jest wybieranie schabu z knura - męskiej świni. Jest ono twardsze i mniej soczyste. Warto zwrócić uwagę skąd pochodzi mięso i kupić wysokiej jakości produkt. Często wybieramy schab bez kości, ponieważ jest prostszy do obróbki i smażenia. To również błąd. Mięso w schabie z kocią będzie bardziej soczyste i istnieje mniejsze ryzyko, że kotlety wyjdą suche.

Kolejnym krokiem powinno być zamarynowanie mięsa. Tutaj sprawdzi się sposób naszych babć, czyli marynata przygotowana z mleka i cebuli. Powinniśmy zanurzyć w niej mięso na co najmniej kilka godzin. Dzięki temu będzie miękkie, soczyste i aromatyczne.
Przed smażeniem kotlety należy również rozbić. Grube, twarde i trudne do pogryzienia kawałki mięsa na pewno nie będą apetyczne. Z tego powodu warto przyłożyć się do tego zadania - schabowe powinny być przygotowane z cienkich, równo rozbitych plastrów mięsa.
Przy panierowaniu również łatwo popełnić gafę. Wiele osób zamacza mięso w jajku, a następnie w mące lub w bułce tartej. To właśnie dlatego panierka może odchodzić. Z tego powodu właściwą kolejnością jest obtoczenie mięsa najpierw w mące, następnie w jajku a dopiero na koniec w bułce tartej.
Zanim położymy kotlety na tłuszczu, powinniśmy upewnić się, że jest on dobrze rozgrzany. Zbyt zimny tłuszcz oznacza, że kotlet nim nasiąknie i będzie wymagał dłuższego smażenia. Wynikiem jest ciężki, mokry schabowy. Tylko na dobrze rozgrzanym tłuszczu uda nam się usmażyć idealne chrupiące i miękkie w środku kotlety.
Przepis na kotleta schabowego "jak u Magdy Gessler"
Do przygotowania schabowych Magdy Gessler będziemy potrzebować:
- 4 plastrów schabu,
- 2 jajek,
- 1 szklanki mleka,
- 2 cebuli,
- soli i pieprzu,
- bułki tartej i mąki do panierowania,
- smalcu do smażenia.
Zaczynamy od przygotowania marynaty - do miski wlewamy mleko i dodajemy pokrojoną w talarki lub piórka cebulę. Myjemy mięso i zanurzamy je w mleku. Pozostawiamy na noc albo na co najmniej kilka godzin. Po tym czasie wyciągamy schab, osuszamy ręcznikiem papierowym i porządnie rozbijamy. Na końcu panierujemy je w mące, jajku i bułce tartej.

Na dużej patelni rozgrzewamy smalec. Na gorącym tłuszczu kładziemy panierowane mięso i smażymy z obu stron na rumiany kolor. Gotowe kotlety ściągamy z patelni. Podajemy gorące z ulubionymi dodatkami. Sprawdzą się idealnie na tradycyjny obiad.
Źródło: terazgotuje.pl, doradcasmaku.pl