Nie folguj sobie podczas świąt. Chrzan może mocno podrażnić żołądek, oczy i jelita
W Wielkanoc chrzan będzie odmieniany przez wszystkie kulinarne przypadki i wcale się nie trzeba dziwić. Żur, jajka, sałatki i kiełbasa: smak tych świątecznych rarytasów zostanie podbity przez ostre warzywo. Okazuje się, że nie każdy przepada za pikantną wstawką i preferuje łagodniejsze aromaty, ale z drugiej strony są osoby, które lubią chrzan, a może im szkodzić. Kto nie powinien jeść chrzanu? Sprawdźmy.
Czy chrzan jest szkodliwy?
Chrzan jest zdrowym warzywem, ale jeśli jest jadany w racjonalnych ilościach oraz nie znajduje się w naszej diecie zbyt często. Tutaj panuje zasada, że co za dużo, to niezdrowo. Dlaczego? Wszystko przez izotiocyjanian allilu, czyli substancję odpowiedzialną za ostry smak i zapach. To właśnie on może podrażniać błony śluzowe organizmu, a także zaostrzać objawów pewnych chorób. Dlatego lepiej z niego zrezygnować wtedy, kiedy trapi nas refluks, wrzody żołądka i dwunastnicy, a także schorzenia jelit. Warto dodać także, że chrzan może wejść w interakcje z lekami, więc warto albo zasięgnąć opinii lekarza lub dokładnie spojrzeć na ulotkę wtedy, kiedy przyjmujemy medykamenty na stale lub cierpimy z powodu chorób przewlekłych
Tarty chrzan: uważaj na niego
Wiele osób posiłkuje się chrzanem gotowym, już dostępnym w słoiczkach na sklepowych półkach. Ale apetyt czasem rośnie w miarę jedzenia i czasami chce się sięgnąć po prawdziwy chrzan, który coraz częściej dostępny jest warzywniakach. Trzeba wiedzieć jedno, tarcie korzenia nie należy do najłatwiejszych i wtedy też czyhają na nas pewne niebezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ jego zapach jest o wiele intensywniejszy i kontakt ze świeżym korzeniem może narazić nas na podrażnienia oczu, intensywne łzawienie oraz problemy z górnymi drogami oddechowymi. Ponadto lepiej nie trzeć chrzanu bez rękawiczek wtedy, kiedy mamy zadrapania albo ranki na rękach, bo kontakt z nimi może być wyjątkowo bolesny.
Starajmy się zrezygnować z tarcia chrzanu wtedy, kiedy cierpimy z powodu alergii, niedrożności dróg oddechowych, zapaleniu spojówek lub posiadania jęczmienia na oczach.
Jak załagodzić smak chrzanu?
Zobacz również:
Smak chrzanu, gdy nie jesteśmy jego miłośnikami i przeszkadza nam jego ostrość, można załagodzić. Zacznijmy najpierw od tego świeżego. Jeśli obawiamy się, że będzie dla nas zbyt intensywny, można przed jego tarciem przelać dokładnie wrzątkiem. Warto znać również inne triki, które złagodzą ostry smak chrzanu w potrawach. Wystarczy wymieszać go z kwaśną śmietaną, jogurtem naturalnym albo majonezem, które świetnie sprawdzą się na wielkanocnym stole. Pamiętajmy też, że chrzan może stać się również gorzki. A ta niedogodność dzieje się wtedy, kiedy go gotujemy: dlatego do sosów albo zup warto dodawać go już na samym końcu.