Nie kupuj go pod żadnym pozorem. Eksperci alarmują: szkodliwy i rakotwórczy
Eksperci alarmują: jeden z najważniejszych artykułów codziennego użytku może być szkodliwy dla zdrowia. Niektóre rodzaje dostępnego na rynku papieru toaletowego zawierają w sobie rakotwórczą substancję, która może mieć ogromny wpływ na nasz organizm. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Rakotwórczy papier toaletowy. Jest dostępny również w Polsce
"Według badań Stowarzyszenia Branży Higieny Osobistej i Detergentów, każdy mieszkaniec Niemiec zużywa rocznie około 64 rolek papieru toaletowego. Na tle innych krajów Niemcy wypadają przeciętnie. Na południu, na przykład w Hiszpanii, zużywa się tylko około połowy tego, podczas gdy w Szwecji dwa razy więcej. Amerykanie są czołowymi użytkownikami, zużywając średnio 141 rolek na mieszkańca rocznie" - zauważa portal Polskiobserwator.de.
Jednocześnie przestrzega klientów przed rakotwórczą substancją, która znajduje się w niektórych rodzajach papieru toaletowego dostępnego na rynku. Problem dotyczy nie tylko niemieckich sklepów.
Wielu trzyma go w łazience. Eksperci alarmują: szkodliwy i rakotwórczy
Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż śnieżnobiałe rolki papieru są uprzednio specjalnie wybielane, co zdecydowanie niekorzystnie wpływa na naszą skórę. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku aromatów. To jednak dopiero początek problemów.
Jak wynika z informacji zgromadzonych przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) w papierze toaletowym może znajdować się substancja, która zwiększa ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w naszym organizmie. Często spotyka się ją w nawilżanych papierach toaletowych.
Niemiecki portal podkreśla, iż najwięcej szkody naszemu organizmowi wyrządzić może rakotwórczy formaldehyd. To właśnie na niego należy zwracać największą uwagę podczas zakupów. Formaldehyd kwalifikuje się bowiem jako związek kancerogenny. Dodatkowo zaburza on prawidłową pracę układu nerwowego, podrażnia skórę i spojówki, obniża odporność organizmu, a także sprzyja rozwojowi astmy i negatywnie wpływa na płodność.
***
Zobacz również: