Nieleczona borelioza. Potrafi dać o sobie znać po latach
Borelioza to jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze, która wywołuje strach u ludzi. Faktycznie, niebezpieczeństwo, jakie za sobą niesie, należy traktować poważnie. Po ukąszeniu zalecana jest obserwacja, czy nie pojawiają się charakterystyczne dla tej choroby objawy. Okazuje się jednak, że niektóre z nich mogą wystąpić nawet po kilku latach od ukąszenia kleszcza.
Borelioza to choroba wywołana przez bakterie z rodziny krętków. Chorobę tę przenoszą niektóre kleszcze z rodzaju Ixodes.
Wprowadzenie bakterii w ciało człowieka następuje poprzez ukąszenie kleszcza. Krętki Borrelia przekazywane są wówczas przez ślinę lub wymiociny kleszczy, a to najczęściej następuje przy niefortunnym wyciąganiu kleszcza.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tego, że mogliśmy zarazić się boreliozą, jest wystąpienie okrągłego rumienia wokół miejsca wbicia.
Zobacz też: Kleszcze w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?
Rumień wędrujący jest najczęściej spotykanym objawem wczesnej postaci boreliozy. Wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
Do innych, często występujących objawów boreliozy zaliczamy:
- gorączkę
- ból głowy
- osłabienie
Można także spotkać się z wystąpieniem zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia stawów.
Już do zwodniczych objawów boreliozy możemy zaliczyć samą gorączkę, czy ból głowy, gdyż po prostu są to objawy mylone z pojawieniem się przeziębienia lub grypy.
Jednak prócz tego, mogą wystąpić inne, mniej spotykane objawy, które świadczą o zakażeniu odkleszczowym.
Zobacz także: Boisz się kleszczy? Na tych ścieżkach w lesie jest ich najmniej
Po ukąszeniu kleszcza mogą wystąpić mniej spotykane objawy boreliozy:
- skoki ciśnienia
- zaburzenia pracy serca
- chroniczne zmęczenie
- jadłowstręt
- biegunka
- wymioty
- zaburzenia mowy
Niekiedy bywa także tak, że po ukąszeniu nie pojawia się rumień. Kiedy po latach pojawiają się problemy zdrowotne, zakażeni bardzo rzadko łączą je z ukąszeniem kleszcza przed laty. Osoba z boreliozą może żyć wiele lat bez wiedzy o tym, że w jej organizmie toczy się choroba, która go po cichu wykańcza.
U takich osób rozpoznaje się boreliozę przewlekłą, która charakteryzuje się szeregiem objawów, takich jak:
- zawroty głowy
- płytki oddech
- nawracające objawy grypopodobne
- przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych
- bóle gardła
- nieregularny rytm pracy serca
- lęki, halucynacje
- alergie pokarmowe
Taka postać uśpionej boreliozy może pojawić się nagle po latach chociażby na skutek silnego stresu, podczas antybiotykoterapii lub w trakcie ciąży.
Jeżeli borelioza nie została wykryta w odpowiednim czasie i nie zostało zastosowane adekwatne leczenie, to niekiedy pojawiają się powikłania zdrowotne i to zaskakują one zakażonych po latach.
Zobacz także: Jak pozbyć się wyciągniętego kleszcza? Lepiej nie wyrzucaj go do toalety
Do najczęstszych z nich należą:
- boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego, czyli Lyme carditis
- borelioza stawowa
- neuroborelioza