Połóż na parapecie jedną rzecz. Owady przestaną wchodzić do domu

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) zwany jest też pluskwą amerykańską. Przybył do naszego kraju z USA na początku XXI wieku. Osiąga ok. 2 cm długości, ma czarno-brązową barwę i charakterystyczne długie czółki. Kiedy się zdenerwuje, wydziela nieprzyjemny zapach. Najczęściej można go zaobserwować późną jesienią w pobliżu drzwi i okien mieszkań. Wraz ze spadającymi temperaturami wtyki próbują usilnie dostać się do środka, by przetrwać najzimniejsze miesiące. Jak zabezpieczyć dom przed inwazją wtyków? Podpowiadamy sprawdzone metody.

Jak skutecznie pozbyć się wtyka amerykańskiego z domu?
Jak skutecznie pozbyć się wtyka amerykańskiego z domu?123RF/PICSEL

Czy wtyk amerykański jest groźny?

Ten sporych rozmiarów owad wyglądem przypomina karalucha, nic dziwnego, że wiele osób go unika, a wręcz panicznie się go boi. Warto jednak wiedzieć, że wtyki nie są groźne dla człowieka - nie przenoszą chorób, nie gryzą ani nie żądlą, nie wywołują alergii. Nie przyciąga ich też żywność, więc nie zanieczyszczą nam przechowywanych w torebkach produktów spożywczych. Najczęściej wtyki ukrywają się zakamarkach domu - szczelinach przy podłodze, pod futrynami czy za szafami. Kiedy się zdenerwują, wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się w pomieszczeniu nawet przez kilka godzin. Jeśli znajdziemy wtyka w domu, najlepiej złapać go do słoika i wypuścić na zewnątrz.

Wtyk amerykański to szkodnik w ogrodzie

Większa liczba wtyków w ogrodzie może bardzo zaszkodzić drzewom iglastym. Wtyki wysysają soki z szyszek i igieł, co może doprowadzić nawet do obumarcia rośliny. Dlatego jeśli zauważymy żółknięcie lub brązowienie igieł, warto użyć profesjonalnego środka do ochrony roślin iglastych.

Jak odstraszyć wtyka amerykańskiego, by nie dostał się do domu?

Spryskaj okolice okien miksturą domowej roboty 

Wtyki unikają jak ognia niektórych zapachów. Pomocne będą olejki eteryczne, w szczególności z mięty pieprzowej lub eukaliptusa. Do butelki z atomizerem wlej 100 ml wody i dodaj 20 kropel olejku. Wymieszaj i spryskaj okolice drzwi i okien. Czynność trzeba powtórzyć po opadach deszczu.

Olejek eukaliptusowy pomoże uchronić się przed inwazją wtyków
Olejek eukaliptusowy pomoże uchronić się przed inwazją wtyków123RF/PICSEL

W podobny sposób działają na owady ostre przyprawy. Do butelki z atomizerem wystarczy wlać 250 ml wody i dodać łyżkę sproszkowanej papryczki chilli lub pieprzu cayenne.

Połóż na parapecie zioła lub przyprawy 

Wtyki (podobnie jak karaluchy) nie cierpią zapachu wydzielanego przez niektóre zioła i przyprawy. Na parapecie w okolicy otwartego okna wystarczy położyć kilka liści laurowych lub garść suszonego tymianku. W oknie warto też ustawić lawendę w doniczce.

Mariusz Kędzierski urodził się niepełnosprawny, ale nie zrezygnował z marzeńPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas