Rozprawisz się z cholesterolem i bezsennością. Wystarczy szklanka dziennie
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Ma wyrazisty smak, a do tego orzeźwia, pobudza i dostarcza szeregu cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Wielu bez ogródek nazywa go „prozdrowotnym cudem”. Najczęściej ląduje na stołach cukrzyków, nadciśnieniowców i przyszłych mam. Na co dzień sięgać powinien po niego jednak każdy. Na co pomaga picie soku z wiśni? Wystarczy szklanka dziennie, by w mig zauważyć różnicę.
Nawadnia organizm i w mig rozwiązuje problemy z wysokim cholesterolem, będąc przy tym prawdziwym remedium w przypadku bólu stawów. Uwielbiają go cukrzycy i nadciśnieniowcy, a "dolewki" nie odmawiają nawet przyszłe mamy. Smakuje bowiem obłędnie, jeszcze lepiej działając na zdrowie organizmu. Do pracy zabierz się już na dniach.
Spis treści:
Jaki sok jest najzdrowszy do picia? Wystarczy szklanka dziennie
Wielu uwielbia je do tego stopnia, że spożywa wyłącznie w wersji na surowo - niekiedy nawet wprost z drzewa. Latem, kiedy sezon na wiśnie wejdzie w decydującą fazę, warto jednak zaplanować nieco kulinarnych prac. A następnie złapać za słoiki, zamykając w nich smak wakacji na nieco dłużej.
Sok z wiśni to bowiem jedna ze smaczniejszych, a jednocześnie zdrowszych propozycji, którą można nawadniać swój organizm. Domowy napój, nazywany przez wielu "płynnym zastrzykiem witamin", zawierając w swoim składzie sporo przeciwutleniaczy neutralizuje wolne rodniki, spowalniając przez to procesy starzenia i chroniąc przed nowotworami. To jednak dopiero początek.
Zobacz również:
- Na andrzejki piekę proste, sprawdzone ciasto. Goście zawsze proszą o dokładkę
- Już czas! Zrób ciasto i niech leżakuje. Wyjdą najlepsze pierniczki
- To jeden z najlepszych dodatków do kilkudziesięciu dań. Bez problemu zrobisz we własnym domu
- Pięć przepisów na ciasta bez pieczenia– idealne na Boże Narodzenie i nie tylko
Na co pomagają wiśnie? Domowy sok z wiśni jest skarbnicą zdrowia
Sok z wiśni to jedna z lepszych alternatyw dla nektaru pomarańczowego czy jabłkowego. W jednej szklance znajduje się bowiem zaledwie 88 kalorii, a sam napój, w większości składający się z wody, świetnie nawadnia. Dostarcza też sporej dawki witaminy C (w jednej szklance aż 84 mg), stając się jednocześnie skutecznym wzmocnieniem, szczególnie osłabionego, układu odpornościowego. W swoim składzie zawiera również witaminy A, E, K oraz te z grupy B, a także potas, wapń, żelazo, fosfor czy magnez, które wspólnie odpowiedzialne są za prawidłowe widzenie i dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci.
W soku z wiśni znaleźć można też spore ilości, zalecanego anemikom i kobietom w ciąży, kwasu foliowego. Napój reguluje też gospodarkę sodowo-potasową, obniżając cholesterol - świetnie sprawdzi się więc w diecie nadciśnieniowców oraz osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Na co pomaga picie soku z wiśni? Remedium na bezsenność i brak apetytu
Wiśnie, jako jeden z niewielu owoców, w swoim składzie zawierają melatoninę. Naukowcy udowodnili, że są dzięki temu jednym z lepszych leków na bezsenność. Szklanka soku z wiśni, pitego rano i wieczorem przez dwa tygodnie, ma leczyć problemy ze snem - dowodzą badania opublikowane w czasopiśmie "Journal od Medicinal Food".
Sok z wiśni pomoże też w przypadku bólów mięśni i gorączki, działając przeciwzapalnie w momencie przeziębienia i grypy. Wesprze również w leczeniu schorzeń układu moczowego - kamicy nerkowej czy zapaleniu pęcherza moczowego. Co więcej, zawarte w nim kwasy owocowe pobudzają wydzielanie śliny i enzymów trawiennych, przez co sok z wiśni wzmocni apetyt.
Spożywania soku z wiśni odmówić powinny sobie jednak osoby z alergią na salicylany. Ostrożne powinny być też osoby przyjmujące leki zakrzepowe oraz te, które zmagają się z problemami ze strony przewodu pokarmowego, na przykład wrzodami żołądka.
Jak zrobić dobry sok z wiśni? Opcji jest kilka
W sezonie, który w przypadku wiśni trwa od czerwca do sierpnia, rusz do ogrodu z wiaderkiem. W wiśnie możesz zaopatrzyć się również na targu lub w warzywniaku. Do przygotowania smacznego soku potrzebować będziesz kilograma wiśni oraz 500 g cukru. Pomocnym może okazać się sokownik.
- Wówczas owoce umyj i włóż do naczynia.
- Dodaj cukier i odczekaj, aż owoce puszczą sok.
- Gotowy sok przelej do butelek i zakręć.
Tradycyjna metoda zajmie nieco więcej czasu. Z umytego kilograma wiśni należy usunąć pestki, a kolejno przełożyć owoce do większego naczynia, dodać kilogram cukru i odstawić na kilka godzin, aż puszczą sok. Następnie umieścić na kuchence i zagotować - uważając przy tym, by sok nie wykipiał. Kolejno przelać do butelek i mocno zakręcić. A później już tylko rozkoszować się pysznym smakiem.