Trudno je dostrzec gołym okiem. Pomoże domowy test ziemniaka lub ogórka

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Ziemiórki to jedne z tych szkodników roślin, które nie tylko są wyjątkowo złośliwe, ale także niełatwo się ich pozbyć. Co gorsza, trudno je często zauważyć gołym okiem, a kiedy pozwolimy im działać, to skrzętnie to wykorzystują. Mnożą się w zastraszającym tempie, a później rośliny w domu są w opłakanym stanie. Łatwo można zażegnać problem, ale trzeba działać szybko. Wtedy wystarczy rozłożyć wabik na ziemiórki, a problem rozwiąże się praktycznie sam.

Sposób na ziemiórki? Lep i pułapka pomogły się pozbyć problemu
Sposób na ziemiórki? Lep i pułapka pomogły się pozbyć problemu123RF/PICSEL

Ziemiórki: Rozpoznaj wroga

Ziemiórka jest owadem, który spotykany jest w wilgotnych lasach, ale nie szkodzi jej życie w naszych domach, a konkretnie w doniczkach. Same muszki nie sprawiają większego problemu i nie żerują na naszych okazach. Są niewielkie i wyglądem przypominają muszki owocówki.

Większym zagrożeniem są larwy ziemiórki: żyją w glebie i żywią się korzeniami roślin. Trudno je dostrzec gołym okiem, ponieważ mają zazwyczaj kilka milimetrów długości, a ciałko jest przezroczyste, stąd problemy w ich zlokalizowaniu.

Ziemiórki uwielbiają ciepło i wilgoć, więc w doniczkach mają idealne warunki do życia. Szybko się mnożą i przenoszą na kolejne doniczki, a wtedy rośliny mogą zostać po prostu zniszczone.

WAŻNE: Wiele osób myśli, że ziemiórki atakują rośliny wyłącznie zimą. Nie jest to prawda, ponieważ są aktywne cały rok, choć latem mogą być mniej zauważalne.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Oto działanie ziemiórek

Jak można poznać, że mamy do czynienia z ziemiórkami? Po obecności muszek, które fruwają w pobliżu roślin doniczkowych. Niestety, nie jest to regułą, ponieważ mogą zjawiać się także w innych częściach naszego domu po to, aby złożyć jaja w innych doniczkach.

Jak objawia się atak ziemiórek w roślinach? Mogą początkowo wyglądać tak, jakby więdły, ale z czasem dochodzi powolne brązowienie liści, zrzucanie ich, a następnie zamieranie roślin. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że owady niszczą rośliny, można zrobić test: plasterek surowego ziemniaka albo ogórka ustawić w ziemi i poczekać całą noc - larwy zachęcone łakomym kąskiem zjawią się pod nim. To znak, że trzeba pozbyć się ziemiórek z domu.

Sposoby na usunięcie ziemiórek

Walka z ziemiórkami jest trudna i trwa około miesiąca, ponieważ trzeba pozbyć się wszystkich larw. Zanim jednak sięgniemy po środki chemiczne, warto spróbować z metodami mało inwazyjnymi, które muszą być stosowane regularnie. Jak pozbyć się ziemiórek? Im szybciej zaczniemy, tym lepiej dla naszych roślin.

Lep na ziemiórki

Sprawdzoną metodą jest zaopatrzenie się w specjalistyczne lepy: w sklepach ogrodniczych mają formę żółtej kartki pokrytej specjalnym klejem. Żółta barwa wabi ziemiórki, a lep je unieruchamia. Pułapkę usuwamy dopiero wtedy, kiedy przez kilka tygodni nie pojawiają się na niej martwe muszki.

Lep na ziemiórki unieruchomi muszki i nie będą mogły złożyć jaj
Lep na ziemiórki unieruchomi muszki i nie będą mogły złożyć jaj123RF/PICSEL

Pułapka w płynie

Do przezroczystej szklanki wlewamy wodę oraz ocet jabłkowy (proporcje 1:1), dodajemy kroplę płynu do mycia naczyń oraz kurkumę. Ziemiórki skuszone zapachem i kolorem pułapki topią się w przygotowanej mieszance.

Nicienie

Jeśli te metody zawodzą, można kupić nicienie - organizmy, które pożywiają się martwą materią organiczną. Oczywiście, jeśli są obecne w glebie, to najpierw zjadają larwy ziemiórek. Nicienie nie szkodzą korzeniom roślin i są całkowicie dla nich bezpieczne.

Odstraszacze do gniazdka

W wypadku, gdy zainfekowane rośliny znajdują się w jednym, małym pomieszczeniu, można sięgnąć po odstraszacze do owadów, które umieszcza się w gniazdkach. Przed ich zakupem trzeba być pewnym, czy konkretny egzemplarz nie jest szkodliwy dla zwierząt domowych, o ile mamy w domach pupile.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas