Reklama

Reklama

Wykrztuśny napar na grypę i przeziębienie. Pij raz dziennie

Dziewanna to roślina, która przez wzgląd na swoje prozdrowotne właściwości znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie i cieszy się sporą popularnością, szczególnie w sezonie grypowym. Herbatka z dziewanny skutecznie leczy choroby górnych dróg oddechowych, ułatwia wykrztuszanie i oddychanie. Jak ją stosować, by szybciej wrócić do zdrowia?

Dziewanna to rodzaj roślin, należący do rodziny trędownikowatych, obejmujący ok. 360 gatunków. Występują one głównie na obszarach klimatu umiarkowanego Europy i Azji, ale także na terenach północnej Afryki i wyżyn Afryki Wschodniej. Dziewanna preferuje miejsca suche, piaszczyste lub skaliste i osiąga wysokość ponad 2 m. 

Dziewanna znana jest ze swoich właściwości leczniczych, a trzy gatunki - dziewanna drobnokwiatowa, dziewanna wielkokwiatowa i dziewanna kutnerowata stosowane są w łagodzeniu objawów towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych. Surowcem leczniczym jest kwiat dziewanny, bogaty w takie składniki jak:

Reklama

 • polisacharydy (śluz)
 • saponiny (werbaskosaponina)
 • flawodnoidy (diosmina, rutyna)
 • irydoidy (aukubina, katalpol, ksylopiranozylokatalpol, speciozyd, harpagid)
 • karotenoidy
 • garbniki
 • glikozydy fenyloetanoidowe (werbaskozyd)

Sprawdź również: Jak działają syropy na kaszel bez recepty?


Herbata z dziewanny: Właściwości

Jednym z produktów stosowanych w celach leczniczych jest herbatka z dziewanny. Stosuje się ją w leczeniu objawów towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych, ale także w zapaleniu zatok, przeziębieniu i grypie. 

Herbatka z dziewanny ma działanie:

 • wykrztuśne – ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny 
 • mukolityczne – rozrzedza zalegającą wydzielinę
 • powlekające błony śluzowe
 • łagodzące ból gardła
 • przeciwzapalne. 

Herbatka działa również przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwgruźliczo i przeciwastmatycznie. Jej zalety doceniono zresztą już wieki temu, stosując ją z powodzeniem w tradycyjnej medycynie bliskowschodniej. 

Dziewannę stosować można także zewnętrznie (np. w postaci okładów). Przyspiesza ona gojenie ran, otarć oraz odmrożeń, a nawet oparzeń. To dlatego roślina ta znalazła zastosowanie również w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej i podrażnionej. 

Sprawdź: Pijesz herbatę? Taka jest dobra dla mózgu, serca i odporności

Herbata z dziewanny: Jak pić?

Herbatę z dziewanny należy pić raz dziennie, zaparzając jednorazowo połowę szklanki naparu. Można także pić ją cztery razy dziennie, ale tylko po dwie łyżeczki! 

Herbata z dziewanny: Cena

Można ją kupić w większości aptek oraz sklepów zielarskich. Ceny herbaty z dziewanny zaczynają się od 8 do 10 zł za opakowanie. 

Herbata z dziewanny dla dzieci

Dzieci mogą pić herbatkę z dziewanny, ale u maluchów poniżej 12. roku życia zalecana jest szczególna ostrożność. Najlepiej skonsultować każdy przypadek indywidualnie z lekarzem prowadzącym. 

Dziewanna: Przeciwskazania

 Herbatka z dziewanny jest produktem naturalnym, ale należy pamiętać, że stosując produkty ziołowe, trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie powinny więc pić jej osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek składnik pomocniczy preparatów z dziewanną. Herbatka z dziewanny nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Na razie nie zbadano jeszcze pełnego działania dziewanny na organizm, ale na ten moment wiemy, że jest to raczej produkt bezpieczny i nie powoduje długofalowych negatywnych następstw.

Zobacz również: Czy stawianie baniek jest skuteczne? O opinię spytaliśmy eksperta

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy