Zrób jeszcze w lutym. Latem krzewy będą dosłownie uginać się od owoców
Maliny są uwielbiane przez dzieci i dorosłych, dlatego wielu działkowiczów ma własne krzaczki, aby mieć nieograniczony dostęp do owoców. Uprawa nie jest trudna, ale sprowadza się do przycinania jej łodyg, które muszą być usunięte w odpowiedni sposób. Kluczowy jest również czas: a nadchodząca wiosna to odpowiedni moment. Jak przycinać maliny? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Spis treści:
Po co przycinać maliny?
Zobacz również:
Kiedy zatem sadzić maliny? Najdogodniejszym terminem jest jesień: od września do listopada. Bryłę korzeniową przed umieszczeniem w glebie trzeba porządnie namoczyć: jeśli jest bardzo sucha, to trzeba ją namoczyć przez kilka godzin w wiadrze z wodą. Nowe krzewy malin warto podciąć od razu po posadzeniu i to dość radykalnie, czyli trzeba pozostawić jedynie kilka centymetrów łodyg. Nie trzeba się obawiać, ponieważ do wiosny maliny zdążą się zaaklimatyzować w glebie, bujnie wyrosnąć i wydać latem obfite plony.
Wiosenne cięcie malin
Zbliżająca się wiosna to idealny moment na przycinanie malin. Od czego trzeba zacząć? W pierwszej kolejności przeprowadza się tzw. cięcie sanitarne. Polega na niczym innym, jak usunięciu łodyg chorych, obumarłych, a także uszkodzonych przez mróz. Warto również przyjrzeć się kondycji tych, które wyglądają na zdrowe, ponieważ przycięcia wymagają te bardzo wybujałe.
Wiosną warto również pozbyć się niepotrzebnych przyrostów, zwłaszcza tych, które sprawiają, że maliny rozrastają się na boki i zabierają cenne miejsce tym owocującym. Tak samo, jak przypadku usuwania pędów po posadzeniu, trzeba zrobić radykalne ciecie i usunąć kilka centymetrów nad glebą. Jeśli pominiemy ten zabieg, to nie sprawimy, że maliny przestaną owocować, ale z pewnością pogorszy się ich kondycja, a na dodatek plony mogą być rozczarowujące.
Maliny letnie i jesienne. Cięcie jest ważne
Cięcie malin powinno przeprowadzać się również po owocowaniu, kiedy na łodygach pozostaną wyłącznie liście. Jednak i ten zabieg rządzi się swoimi prawami, bo zależy od terminu owocowania. Kiedy i jak przycinać maliny?
- Letnie - takie maliny wydają owoce latem i pojawiają się na pędach dwuletnich. Wtedy usuwa się stare łodygi, ale pozostawia młode. Jak je rozpoznać? To bardzo łatwe: wystarczy usunąć te, które są brązowe i zdrewniałe. Natomiast trzeba zostawić zielone: w przyszłym toku na nich pojawiają się słodkie owoce.
- Jesienne - one wydają owoce na pędach jednorocznych. Wtedy, zaraz po zakończeniu zbiorów, radykalnie usuwa się pędy tuż przy ziemi (wystarczy zostawić jedynie kilka cm nad ziemią).
Warunki uprawy malin
Skoro znamy już tajniki najważniejszego zabiegu pielęgnacyjnego, to czas poznać warunki upraw malin. Na szczęście, nie jest to proces ani żmudny, ani skomplikowany. Wystarczy umieścić je w glebie, która me delikatnie kwaśny odczyn pH i równocześnie jest żyzna. Dodatkowo, raz na jakiś czas, wystarczy zasilać nasze krzaczki preparatami wieloskładnikowymi.