7 oznak toksycznego związku - jeśli je rozpoznajesz, czas zakończyć tę relację

Gdybyśmy zapytali cię, jakie są oznaki toksycznego związku, co byś powiedział? Większość z nas prawdopodobnie wymieniłaby coś oczywistego, jak np. przemoc fizyczna czy psychiczna. Tymczasem oznaki, że żyjemy w toksycznym związku, nie są tak oczywiste.

Czym charakteryzuje się toksyczny związek?
Czym charakteryzuje się toksyczny związek?123RF/PICSEL

Bycie w toksycznym związku może być wyczerpujące i destrukcyjne. Może zmienić to, kim jesteś jako osoba. Nikt nie wychodzi z toksycznego związku bez szwanku, nawet jeśli szkody są tylko niewielkie. A znaki, że twoja relacja właśnie do takich należy, nie zawsze są oczywiste. 

Oto 7 cech toksycznego związku

1. Pogarda

Pogarda jest tym, co dzieje się, gdy zaczynasz niszczyć swojego partnera lub on ciebie w sposób pasywno-agresywny. Badania wskazują, że pogarda jest najważniejszym predyktorem niepowodzenia związku. Przykładami pogardy są wyśmiewanie, deprecjonowanie, poniżanie, złośliwe uwagi - te w twarz i te za plecami.

2. Brak wsparcia

W toksycznym związku nie ma wsparcia. Zamiast tego partnerzy są zawsze ze sobą w konflikcie. Zamiast budować się nawzajem, są zbyt zajęci niszczeniem siebie nawzajem.

3. Kontrola

Nie jest zdrowe, aby kontrola i obsesja były głównym tematem w związku. Kiedy któryś lub oboje partnerzy zaczynają sprawdzać telefon drugiego, kiedy blokują kontakt, ponieważ ta druga osoba nie odpowiedziała w ciągu kilku minut, pojawia się problem. Innymi przykładami mogą być sytuacje, w których twój partner nie pozwala ci przebywać z pewnymi ludźmi, prześladuje cię, gdy nie jesteście blisko siebie lub nie pozwala ci spędzać czasu osobno, ponieważ podejrzewa, że możesz go oszukiwać.

7 oznak toksycznego związku - jeśli je rozpoznajesz, czas zakończyć tę relację
7 oznak toksycznego związku - jeśli je rozpoznajesz, czas zakończyć tę relację123RF/PICSEL

4. Zawsze staracie się zmieniać siebie nawzajem

Toksyczne związki nie zawsze są z toksycznymi ludźmi. W rzeczywistości toksyczna dynamika może się narodzić, gdy dwoje ludzi po prostu nie jest dla siebie odpowiednie. Kiedy tak się dzieje, dochodzi do sytuacji, w której oboje partnerzy zawsze starają się, aby ich potrzeby zostały zaspokojone przez kogoś, kto po prostu nie może ich zaspokoić.

5. Nieuczciwość

Nieuczciwość jest toksyczna, to proste. Chociaż wszyscy możemy czasem skłamać, czy zachować coś w tajemnicy, to kiedy jeden lub oboje partnerzy zawsze kłamią, robi się toksycznie.

6. Zaprzeczanie rzeczywistości

Jedną z głównych oznak toksyczności jest zaprzeczenie. Czy ciągle usprawiedliwiasz swój związek? Jeśli tak, to prawdopodobnie jest on toksyczny.

7. Obchodzenie się z partnerem jak ze śmierdzącym jajem

Jeśli zawsze musisz uważać, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, prawdopodobnie jesteś w toksycznym związku. Nikt nie powinien nie móc powiedzieć, jak naprawdę się czuje czy mieć swojego zdania, nikt nie powinien być w związku gorszy. Jeśli nie możesz wyrazić innej niż jego opinii w obecności swojego partnera, ponieważ boisz się odwetu, twój związek jest toksyczny.

Największy kompleks współczesnych Polek? Natalia de Barbaro mówi wprostINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas