Reklama

Czerwony ryż: lekkostrawny, bogaty w składniki odżywcze. Mało kto go zna

Czerwony ryż nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością. Tymczasem warto sięgać po niego systematycznie, gdyż spożywanie niesie ze sobą szereg zdrowotnych zalet. Jest nie tylko lekkostrawny, ale również bogaty w składniki odżywcze.

Czy czerwony ryż jest zdrowy?

Ryż jest jednym z najlepiej przyswajalnych i najłatwiej trawionych zbóż. Istnieje kilka jego odmian: długoziarnisty, średnioziarnisty oraz krótkoziarnisty. Podzielić możemy go również ze względu na barwę:

  • ryż biały,
  • ryż brązowy,
  • ryż czarny,
  • ryż czerwony.

Ten ostatni zdaje się być dla wielu prawdziwą nowością. Nic w tym dziwnego. Czerwony ryż jest bowiem szczególnie popularny w południowo-wschodniej Azji - głównie w Tajlandii i na Filipinach. Czerwony ryż może być w kuchni wykorzystywany w ten sam sposób, co jego nieco odmienni kolorem koledzy.

Czerwony ryż, w porównaniu z białym gatunkiem tego zboża, zawiera zdecydowanie większe ilości składników odżywczych oraz błonnika. W swoim składzie ma między innymi witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak magnez, mangan czy żelazo. Co więcej, zawiera również antyoksydanty, które wspomagają łagodzenie stanów zapalnych, chronią naczynia krwionośne, a także korzystnie wpływają na wzrok.

Reklama

Zobacz również: Pijesz kawę w drugiej połowie dnia? Mogą czekać cię przykre konsekwencje

Ryż czerwony: właściwości

Czerwony ryż jest nie tylko sycący. Dostarcza do organizmu wiele cennych składników, skutecznie obniżając poziom cholesterolu. Co więcej, wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego, zapobiegając miażdżycy i chorobie wieńcowej, a także zmniejszając ryzyko zawału serca.

Niecodzienna odmiana ryżu wpływa również pozytywnie na regulację rytmu wypróżnień. Działa przeciwnowotworowo, spowalniając także procesy starzenia się skóry oraz zapobiegając rozwojowi osteoporozy.

Czerwony ryż obniża ryzyko cukrzycy i otyłości. Jest również świetnym urozmaiceniem wyglądu oraz smaku potraw. Szczególnie poleca się je osobom, które pragną:

  • zmniejszyć masę ciała,
  • obniżyć poziom cholesterolu,
  • zdrowo się odżywiać.

Zobacz również: Pierwszy objaw uszkodzonej trzustki. Znamię zauważysz na ciele

Jak gotować czerwony ryż?

Przygotowanie czerwonego ryżu zajmie nieco więcej czasu niż jego popularniejszej, białej odmiany. Czerwony nie jest bowiem pozbawiony osłonki, dlatego też jest nieco twardszy.

Przed przystąpieniem do gotowania warto namoczyć ziarnka w wodzie, pozostawiając je na około 2-3 godziny. Dzięki takiemu zabiegowi gotowanie będzie można ograniczyć do około 30-40 minut.

Zobacz również: Herbata z bananów na lepszy sen. Efekty już po kilku dniach

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy