Reklama

Dlaczego należy spać na lewym boku?

Ajurweda to system medycyny indyjskiej, które narodził się kilka tysięcy lat temu. Jednym z jego podstawowych założeń jest utrzymywanie całego ciała w harmonii - jej brak prowadzi do choroby. Według tego systemu u podstawy rozwoju ciała ludzkiego leżą trzy dosze – wata (wiatr i eter), kapha (ziemia i woda) oraz pitta (ogień). Wszystkie trzy elementy muszą być w równowadze, aby ciało zachowało zdrowie. Jeśli chcemy zachować dosze w równowadze musimy zachować umiar we wszystkich aktywnościach.

Zwolennicy ajurwedy zalecają spanie na lewym boku w celu maksymalizacji korzyści z odpoczynku i regeneracji organizmu. Obie połowy naszego ciała są może podobne z wyglądu, ale znacząco różnią się pod względem fizjologicznym. Po lewej stronie umiejscowione są węzły chłonne, które obsługują większość ciała. Węzły chłonne i śledziona (również znajdująca się po lewej stronie) odpowiedzialne są za usuwanie odpadów metabolicznych i szkodliwych toksyn z organizmu. Działanie siły ciężkości może dodatkowo zwiększyć skuteczność ich działania.

Reklama

Warto również zaznaczyć, że żołądek, trzustka, wątroba oraz pęcherzyki żółciowe znajdują się po prawej stronie ciała. Spanie na lewym boku zapewnia optymalizację pracy tych narządów, znacznie redukując problemy z trawieniem.

Ten sposób ułożenia ciała podczas snu wspiera również funkcjonowanie przewodu pokarmowego i okrężnicy. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że większość odpadów jest usuwanych z ciała w nocy. Dzięki tej metodzie nasze ciało skuteczniej pozbędzie się toksyn, co znacząco polepszy jego zdrowie.

Kolejną ważną zaletą spania na lewym boku jest nasze serce, które znajduje się lewej połowie korpusu. Dzięki takiemu ułożeniu ciała nie musi ono zmagać się z grawitacją, co poprawia jego funkcjonowanie.

Jak widzimy wiele ważnych narządów znajduje się po lewej stronie. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej sugerują nawet, że wiele dolegliwości naszego ciała, wywoływanych jest przez zastoiny, nagromadzone po jego lewej stronie.

Ajurweda jest sztuką zaliczaną do kategorii medycyny alternatywnej. Funkcjonuje już jednak nieprzerwanie od tysięcy lat. Koncentruje się ona na utrzymaniu zdrowia całego organizmu i być może powinniśmy zacząć uważniej słuchać jej zaleceń. W celu zdobycia dodatkowych informacji na temat badań i studiów nad tą starożytną sztuką warto odwiedzić strony internetowe profesjonalnych instytutów zdrowotnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowy sen | sen | dobry sen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy