Jod: Groźne skutki niedoboru i nadmiaru

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
3
Udostępnij

Jod jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla naszego organizmu. Od jego odpowiedniego stężenia zależy dobra praca tarczycy, a co za tym idzie mózgu, serca, nerek i całego układu nerwowego. Jednak zarówno nadmiar, jak i niedobór jodu jest dla nas bardzo szkodliwy i daje szereg uciążliwych objawów. Kto jest szczególnie narażony na niedobór jodu? Kiedy suplementacja tego pierwiastka jest niezbędna?

Niedobór jodu wywołuje choroby tarczycy i innych narządów
Niedobór jodu wywołuje choroby tarczycy i innych narządów123RF/PICSEL

Dlaczego jod jest tak ważny dla naszego zdrowia?

Jod to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Uczestniczy w produkcji hormonów tego gruczołu, a więc tyroksyny i trójjodotyroniny. Odpowiadają one za procesy przemiany materii, regulowanie temperatury ciała, a także właściwe funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego, serca czy nerek. Biorą udział w syntezie energii i w procesie oddychania komórkowego. Jod odpowiada też za zdrową skórę. Nawet 80 proc. tego pierwiastka w organizmie znajduje się właśnie w tarczycy. Reszta występuje w mięśniach szkieletowych, gruczołach wydzielających ślinę czy w błonie śluzowej żołądka.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ponad milion Polaków cierpi na choroby tarczycy, a ty kiedy ostatnio się badałeś?
      Ponad milion Polaków cierpi na choroby tarczycy, a ty kiedy ostatnio się badałeś? infoWire.pl

      W jaki sposób dostarczyć jod do organizmu?

      Sól morska to jedno z najbogatszych źródeł jodu
      Sól morska to jedno z najbogatszych źródeł jodu123RF/PICSEL

      Najwięcej jodu znajduje się w rybach morskich (dorsz, flądra, makrela, tuńczyk, halibut), algach, nabiale i jajach. Pierwiastek ten wchłania się również przez skórę w miejscach, w których jod kumuluje się w powietrzu, a więc w miejscowościach nadmorskich. Od wielu lat sól kuchenna jest jodowana jodkiem potasu, by zapobiegać niedoborowi tego pierwiastka. Dzienne zapotrzebowanie na jod u dorosłego człowieka wynosi 150 µg, u kobiet w ciąży 220 µg.

      Objawy niedoboru jodu

      Wysuszona i łuszcząca się skóra to jeden z objawów niedoczynności tarczycy
      Wysuszona i łuszcząca się skóra to jeden z objawów niedoczynności tarczycy123RF/PICSEL

      Niedobór jodu daje szereg charakterystycznych, ale często bagatelizowanych objawów. Nasz niepokój powinny wzbudzić przewlekłe zmęczenie, senność, apatia czy częste odczuwanie zimna mimo optymalnej temperatury. Inne symptomy to przyśpieszone tętno, kołatanie serca, drżenie rąk i nóg raz spowolnienie ruchów. Wiele osób skarży się również na problemy z pamięcią i koncentracją, wypadanie włosów oraz nadmierne wysuszenie i łuszczenie się skóry. Wszystko dlatego, że długotrwały niedobór jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy, powiększenia tego gruczołu, a nawet pojawienia się woli tarczycowych. U kobiet grozi to także problemami z zajściem w ciążę.

      Niedobór jodu jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci. Może nawet być przyczyną opóźnień w rozwoju, zarówno psychicznym (obniżenie sprawności intelektualnej, mniejsza zdolność uczenia się), jak i fizycznym.

      Objawy nadmiaru jodu

      Zatrucie jodem może objawiać się arytmią serca
      Zatrucie jodem może objawiać się arytmią serca123RF/PICSEL

      Nadmiar jodu (spowodowany np. nadmiernym spożyciem soli w codziennej diecie) jest tolerowany przez większość osób. Problemy pojawiają się jednak u pacjentów zmagających się z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy. Długotrwały nadmiar jodu może u nich wywołać nadczynność tarczycy. Charakterystyczne objawy to reakcje alergiczne na skórze czy ślinotok.

      Bardzo rzadkim, ale groźnym zjawiskiem jest zatrucie jodem (np. na skutek przyjmowania różnych suplementów zawierających ten pierwiastek). Mogą wtedy wystąpić bardzo niepokojące objawy: zaburzenia pracy serca, wymioty, biegunka i ból brzucha.

      Jod w ciąży

      Jod jest również kluczowym pierwiastkiem dla kobiet w ciąży. Jego niedobory mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń płodu (przede wszystkim opóźnienie umysłowe i zaburzenia neurologiczne), poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego w ciąży koniecznie należy badać poziom jodu oraz hormonów tarczycy, a także suplementować ten pierwiastek.

      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      3
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      3
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na