Lunule na paznokciach. Co mówią o zdrowiu białe półksiężyce?
Lunule, czyli obłączki, to białe półksiężyce widoczne na nasadach paznokci. Praktycznie u każdego z nas wyglądają inaczej, są bowiem bardzo zmiennym elementem naszego ciała. Według niektórych ich zanik bądź zmiana barwy mogą świadczyć o rozwoju pewnych chorób.
Bardzo często mówi się na nie półksiężyce, ze względu na kształt, jaki przypominają. Białe fragmenty rosnące w miejscu, gdzie płytka paznokcia łączy się ze skórą to lunule lub obłączki. Jako że są najświeższym i najmłodszym fragmentem rosnącego paznokcia, mogą wiele powiedzieć nam o naszym zdrowiu.
Obłączki różnią się rozmiarem w zależności od palca, na którym znajduje się paznokieć. Generalnie na lunule na kciukach są o wiele większe i wyraźnie widoczne, niż w przypadku pozostałych palców. Idąc od palca wskazującego do małego, są coraz mniejsze.
Sam fakt ich posiadania nie musi wiązać się z problemami zdrowotnymi. Gorzej, jeśli przestają być widoczne lub, co gorsza, zmieniają kolor np. na czerwony lub siny.
Lunule to jedyna żywa część naszych paznokci, reszta osłony palca składa się wyłącznie z martwych komórek, toteż nie odczuwamy nimi żadnych bodźców.
Czytaj także: Zespół żółtych paznokci. Kolor to jedna z trzech wskazówek
Co do zasady lunule powinny być mlecznobiałe. Jeśli mają taki właśnie kolor, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak zmieniają swoją barwę, może to świadczyć o chorobie.
Obłączki stają się czasami czerwone. Według specjalistów najczęściej może oznaczać to problemy z płucami (konkretnie przewlekła obturacyjna choroba płuc) bądź układem krążenia.
Czerwone półksiężyce na paznokciach mogą także być objawem:
- marskości wątroby
- pokrzywki przewlekłej
- łuszczycy
- niewydolności serca
- łysienia plackowatego
Czytaj także: Podwyższony poziom cholesterolu trudno wykryć. Pomóc mogą paznokcie u stóp
Gdy lunule tracą swoją białą barwę i stają się lekko szarawe, może oznaczać to, że twój organizm jest po prostu przemęczony i potrzebuje odpoczynku. Jeśli jednak kolor bardziej przypomina siny, są powody do obaw.
Zasinienie paznokci także powiązane jest z chorobą układu krążenia. W tym wypadku jest to obniżone wiązanie się tlenu z hemoglobiną w płucach. Kiedy ilość nieutlenionej hemoglobiny we krwi wzrasta do pięciu proc. bądź więcej, ciemnieje, co może objawiać się na płytkach paznokci.
Niebieskie lub granatowe obłączki mogą świadczyć o chorobie Wilsona lub argyrii. To pierwsze jest rzadkim, dziedzicznym zaburzeniem metabolizmu miedzi, która w przypadku wystąpienia choroby odkłada się w tkankach. Agryria natomiast to zatrucie srebrem.
Czytaj także: Palce pałeczkowate - objaw chorób układu oddechowego i układu krążenia
Do niepokojących oznak związanych ze zmianami półksiężyców na paznokciach należy także ich nadmierny wzrost. Zbyt duże lunule mogą być konsekwencją wytężonej pracy serca, co z kolei skutkować może nadciśnieniem
Powiększone obłączki to także objaw niedoboru niacyny, zwanej Witaminą PP. Jest to element, którego brak może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak pelagra, czyli choroba skóry nazywana rumieniem lombardzkim. Witamina PP odpowiada również za prawidłową syntezę hormonów, insuliny czy kortyzolu w organizmie.
Czytaj także: Pięć chorób, które zauważysz na stopach. Dają charakterystyczne objawy
Zanik lunuli także powinien zwrócić naszą uwagę. Choć niekoniecznie musi być to objaw choroby (u niektórych część obłączków jest naturalnie niewidoczna), to ich zanikanie jest niepokojącym symptomem.
Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest osłabienie, przemęczenie niedożywienie lub dieta uboga w ważne składniki odżywcze. Na paznokciach szczególnie wyraźnie widać niedobór witaminy B12, która jest nam niezbędna w procesie podziałów komórkowych oraz we wzroście organizmu. Bierze także udział w metabolizmie kwasów nukleinowych, białek, tłuszczów, węglowodanów.
Innym schorzeniem stojącym za zanikiem obłączków jest anemia, również spowodowana niedoborami ważnych składników minerałów w organizmie. Anemia, czy inaczej niedokrwistość, to brak odpowiedniej ilości hematokrytu, erytrocytów albo hemoglobiny we krwi wywołany niedoborem żelaza. Niektóre jej odmiany to konsekwencja zbyt małej ilości wspomnianej witaminy B12 we krwi.
Zdaniem lekarzy zanikanie lunuli jest również oznaką wystąpienia bielactwa, choroby skóry spowodowanej niedoborem melaniny. Osoby dotknięte tą chorobą mają na skórze nieregularne białe plamy, które pojawiają się bez wyraźnego porządku. Półksiężyce na paznokciach mogą także zanikać u osób z niewydolnością nerek.