Reklama

Napary na świąteczną niestrawność. Pij, gdy żołądek niedomaga

Próbowanie różnego rodzaju potraw, ciast i ciasteczek to prosta droga do zaparć, niestrawności i bólu żołądka. Podczas świąt mało kto odmawia sobie kolejnego kawałka sernika bądź porcji pierogów. Warto więc mieć na uwadze sposoby, które pomogą podczas ewentualnych problemów związanych z przejedzeniem. Po jakie napary warto sięgać?

Świąteczne problemy żołądkowe

Tłuste potrawy w połączeniu ze słodkościami, które pojawiają się na świątecznym stole, skuszą każdego. O ile spożywanie ich w umiarkowanych ilościach nie przyniesie dolegliwości żołądkowych, o tyle przejedzenie się może skończyć się niekomfortową sytuacją. 

Objawy, które towarzyszą wielu osobom po świętach, nie należą do tych najprzyjemniejszych i są odpowiedzią na spożycie zbyt dużej ilości pokarmu, w tym tłustych i ciężkostrawnych potraw. 

W najgorszych przypadkach po świątecznym obżarstwie pojawią się:

  • zgaga
  • wzdęcia
  • mdłości
  • odbijanie
  • ból brzucha
  • uczucie ciężkości
  • zaparcia

W takiej sytuacji przychodzą z pomocą różnego rodzaju herbaty i napary, które łagodzą dolegliwości i usprawniają pracę układu pokarmowego. Ziołowe i naturalne sposoby od lat są doceniane za swoje skuteczne działanie, a więc sprawdzą się również w czasie świąt i tuż po nich.

Reklama

Zobacz także: Zajadasz się makowcem? Zobacz, jak wpływa na twój organizm

Co pić na problemy ze strony układu pokarmowego?

Na pracę układu pokarmowego pozytywnie wpływa wszystkim dobrze znana mięta pieprzowa. Sprawdzi się na przejedzenie i problemy z trawieniem. Napar z mięty przyspieszy perystaltykę jelit, pobudzi wydzielanie soku trawiennego i dzięki temu pomoże w walce z objawami przejedzenia. Sprawdzi się również w przypadku wzdęć. 

Nie można zapominać o rumianku. Napar przygotowany na bazie suszonych koszyczków kwiatowych pomoże w walce z bólem żołądka, zaparciami, niestrawnością oraz zgagą. Podczas świąt może więc okazać się niezbędny. 

Poza tym na poprawę trawienia nic nie działa lepiej niż dziurawiec. Warto jednak pamiętać, że może on wchodzić w reakcje z lekami. Nie jest zalecane spożywanie go, chociażby podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Zanim więc po niego sięgniemy, warto skonsultować się z lekarzem. 

Pomocny może okazać się również koper włoski, ale uważać powinny na niego kobiety w ciąży oraz cukrzycy. To właśnie on jest w stanie pozbyć się uciążliwych wzdęć i przy okazji usprawnić pracę żołądka. 

Ponadto podczas świątecznego obżarstwa z pomocą przychodzą napary na bazie kminku oraz szałwii lekarskiej. Obie te wersje pomogą w przypadku problemów trawiennych i pomogą pozbyć się dolegliwości żołądkowych. Z kolei ze zgagą poradzi sobie napar z siemienia lnianego. Warto również sięgnąć po melisę lekarską. Działa rozkurczająco, a więc pomoże na wzdęcia, zaparcia i niestrawność. 

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W związku z tym podczas świętowania warto sięgnąć po filiżankę czarnej bądź zielonej herbaty. Poza tym pomocna będzie dawka aktywności fizycznej w postaci spaceru. Wstanie od stołu i wyjście na świeże powietrze może wspomóc proces trawienia.

Zobacz także: Wigilijny strzał w dziesiątkę. Bije na głowę karpia i pstrąga

Właściwości kompotu z suszu

Kompot z suszu to nieodłączny element Bożego Narodzenia i pojawia się na stołach niemal wszystkich Polaków. O nim również nie powinno się zapominać podczas świętowania. Bez wątpienia jest źródłem witamin oraz innych składników odżywczych. 

Ten przygotowany na bazie suszonych owoców kompot pozytywnie wpływa na organizm. Przede wszystkim jest bogaty w błonnik pokarmowy, który odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia i przyspiesza perystaltykę jelit. Poza tym jest źródłem takich witamin jak A, C, E i K oraz tych z grupy B. Na tym jednak nie koniec, ponieważ kompot z suszu zawiera cenne żelazo, miedź, magnez oraz potas. 

Suszone owoce wykorzystywane do przygotowania kompotu niosą za sobie wiele prozdrowotnych właściwości. Pozytywnie wpływają na układ odpornościowy oraz krążenia, obniżają ciśnienie i cholesterol i do tego neutralizują wolne rodniki. 

Warto więc podczas świąt Bożego Narodzenia sięgnąć po szklankę kompotu z suszu, by wspomóc organizm i poczuć ulgę po obfitym posiłku. 

Sprawdź takżeKompot z suszu i jego cenne właściwości

***


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama