Reklama

Naukowcy znaleźli sposób na stres. Czym jest dieta psychobiotyczna?

Nie od dziś wiadomo, że stres niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Okazuje się, że wprowadzając do jadłospisu niektóre produkty, jesteśmy w stanie zredukować jego poziom w ciągu dnia. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej diecie psychobiotycznej i sprawdzili, co może być remedium na stres. Co wskazały wyniki badań?

Czym jest dieta psychobiotyczna?

O zależności między stresem a tym, co jemy, można przeczytać w artykule pt. "Nakarm swoje drobnoustroje, aby poradzić sobie ze stresem: dieta psychobiotyczna wpływa na stabilność mikrobiomu i odczuwany stres w populacji dorosłych, zdrowych osób". Wyniki badań zostały opublikowane w periodyku naukowym "Molecular Psychiatry".

Celem eksperymentu była analiza wpływu diety psychobiotycznej na zmiany w profilu i funkcji mikrobiomu, a także na zdrowie psychiczne. W badaniu wzięło udział w sumie 45 dorosłych osób. 24 z nich stanowiły grupę, która wprowadziła do swojej codzienności wspomnianą wyżej dietę. Badani mogli spożywać produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce o właściwościach prebiotycznych, pokarmy fermentowane oraz rośliny strączkowe. Co ważne, nie mogli sięgać po fast foody, słodycze oraz słodzone napoje. Pozostałe 21 osób stanowiły grupę kontrolną, która odżywiała się zgodnie z piramidą żywieniową.

Reklama

Zobacz także: Polacy pochłaniają je na potęgę. Zwiększają ryzyko raka żołądka

Dieta psychobiotyczna a stres

W jadłospisach osób badanych, które zaczęły stosować dietę psychobiotyczną, znalazło się dokładnie: 

  • 6-8 dziennych porcji owoców i warzyw bogatych w prebiotyki -  np. cebula, por, kapusta, jabłka, banany
  • 5-8 dziennych porcji zbóż
  • 3-4 tygodniowe porcje roślin strączkowych
  • 2-3 dzienne porcje żywności fermentowanej, np. kapusta kiszona, kefir lub kombucha 

Naukowcy opierali się na pobranych od badanych osób próbkach krwi, moczu i kału, a także wypełnionych przez nich ankietach. Wyniki wskazały, że wprowadzenie diety psychobiotycznej spowodowało redukcję odczuwanego stresu. W grupie stosującej dietę było to 32 proc., a w grupie kontrolnej 17 proc. Podkreślono, że większe przestrzeganie diety skutkowało silniejszym spadkiem odczuwanego stresu. 

Autorzy badania zaznaczyli, że zastosowana dieta miała zarówno wpływ na odczuwany stres, jak i wywołała zmiany metaboliczne w mikrobiocie jelitowej. Mimo że wyniki brzmią optymistycznie, to zdaniem badaczy, należy do nich podchodzić z rozwagą. Zaznaczono, że warto przeprowadzić kolejne badania, znacznie dłuższe i na większej próbie. 

"Niemniej jednak, biorąc pod uwagę zasadniczy wpływ stresu na ryzyko rozwoju innych chorób przewlekłych, takich jak depresja, wyniki te są obiecujące jako potencjalne podejście terapeutyczne i zapobiegawcze. W związku z tym stosowanie diety i stylu życia w celu rozwiązania problemów związanych ze zdrowiem psychicznym będzie coraz ważniejsze i może znaleźć odzwierciedlenie w przyszłych wytycznych żywieniowych" - czytamy w artykule. 

Zobacz także: Kobiecy zawał może objawiać się podstępnie. Trzeba zwrócić uwagę na ten ból

Jak stres wpływa na organizm?

Stres towarzyszy każdemu niemal codziennie. Wszyscy więc dobrze znają go z własnych doświadczeń, ale jeśli chcemy go dokładnie opisać, to pojawia się niemały problem. Można wyróżnić kilka definicji stresu. Pierwsza z nich mówi o nim jako o bodźcu, który prowadzi do napięć oraz silnych emocji, druga definiuje go jako reakcje na stresory, a trzecia opisuje go jako proces i relacje między jednostką a otoczeniem. Poza tym warto podkreślić, że wyróżnia się motywujący do działania eustres oraz dystres, który wywiera na nas odwrotny wpływ. 

Długotrwały stres negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Dość często osłabia odporność i prowadzi do pojawiania się różnych infekcji. Wywołuje zaburzenia koncentracji oraz pamięci i powoduje problemy z zasypianiem. Do tego przyczynia się do zaburzeń lękowych, depresji, częstych zmian nastroju i chronicznego zmęczenia. 

Powoduje silne bóle głowy, zasłabnięcia i zaburzenia oddychania. Nadmierny stres prowadzi do zaostrzeń m.in. nowotworów i do tego sprzyja powstawaniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz chorób układu krążenia. 

Walka z nadmiernym stresem nie jest łatwa. Trzeba mieć na uwadze, że może wyrządzać w organizmie poważne zmiany i zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku trudności z radzeniem sobie ze stresem warto skorzystać z pomocy specjalisty. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stres | dieta a stres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy