Reklama

Polacy mają wkład w walkę z nałogami. Stworzyli niezwykłe narzędzie

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce ze zdiagnozowanym alkoholizmem żyje około 700 tys. osób. Od narkotyków w naszym kraju jest uzależnionych 100 tys. Aż 2,5 miliona osób ma zdiagnozowany pracoholizm, a ponad milion zakupoholizm. Badania pokazują, że aż 70 proc. ludzi uzależnionych w przeciągu dwóch lat od porzucenia nałogu, wróci do niego. Z udziałem Polaków udało stworzyć się specjalne narzędzie - "Nałogometr" z algorytmami, które mają za zadanie wspomóc walkę z uzależnieniem. Jak ma działać?

Uzależnienia w Polsce

Statystyki w naszym kraju pokazują, że w Polsce przez pięć dni w tygodniu alkohol pije ponad 820 tysięcy osób. Najczęściej są to mężczyźni, żyjący w związku, pracujący lub poszukujący pracy. Narkotyki w Polsce zażywane są przez 4,7 proc. populacji i najczęściej sięgają po nie osoby młode w wieku od 15 do 34 lat. Pracoholicy to zazwyczaj ludzie w wieku od 20. do 40. roku życia i jest ich w Polsce około 2,5 miliona. Osoby z zrachowaniami kompulsywnymi coraz częściej szukają pomocy u specjalistów, rozpoczynając terapię z psychoterapeutą.

Walka z uzależnieniem

W badaniach Instytutu Psychologii PAN wykazano, że zakończenia terapii odwykowej, około 70 proc. osób uzależnionych jest narażonych na ryzyko powrotu do nałogu w pierwszych dwóch latach. Ponad 65 proc. alkoholików po zakończonej terapii wraca do spożywania alkoholu, ponad 80 proc. osób uzależnionych od narkotyków (heroina, amfetamina) sięga po substancje psychoaktywne ponownie i taki sam odsetek dotyczy osób uzależnionych od hazardu. Na powrót do nałogu składa się wiele czynników: sytuacja życiowa, ekonomiczna, stres, rodzaj wykonywanej pracy, środowisko, w którym przebywa osoba uzależniona.

Reklama

Kontrolowanie nałogu - pomóc może "nałogometr"

Z udziałem Polaków powstało narzędzie w postaci aplikacji na smartfon, która ma za zadanie zmotywować oraz alarmować o zbliżającym się, możliwym kryzysie, który spowoduje powrót do nałogu. Twórcą Nałogometru jest m.in. dr hab. Mateusz Gola, profesor Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz profesor w Institute for Neural Computation na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. W tworzeniu narzędzia, twórcy aplikacji wzięli pod uwagę takie uzależnienia, jak:

  • alkohol,
  • kokaina,
  • objadanie się,
  • hazard,
  • granie w gry komputerowe,
  • środki halucynogenne,
  • heroina,
  • marihuana,
  • nikotyna,
  • dopalacze,
  • środki przeciwbólowe,
  • kompulsywny seks,
  • oglądanie pornografii.

Korzystanie z aplikacji pozwala lepiej zrozumieć mechanizm działania osób uzależnionych poprzez wysyłane zapytania oraz motywacje. Kilka razy dziennie osoba uzależniona zostaje nakierowana na przemyślenie swojego nastroju, poziomu stresu z jakim się zmaga, ale także bodźcami, które sprawiają, że osoba uzależniona ma ochotę sięgnąć ponownie po używkę.

Wyjście z nałogu każdą metodą

Terapia w ośrodku uzależnieńpsychoterapia czy terapia na oddziale zamkniętym to metody wykorzystywane do walki z uzależnieniem. Potrzeba wiele motywacji, chęci ze strony osoby uzależnionej, ale także wsparcie najbliższej rodziny, by udało się wyjść z nałogu trwale. Narzędzie stworzone przez Polaków ma za zadanie w pierwszej kolejności zmotywować osoby walczące z uzależnieniem, ale również zebrać najlepsze z możliwych danych - bo pochodzących bezpośrednio od osób uzależnionych - by udoskonalać metody walki z uzależnieniami oraz badać czynniki, które są wspólne dla osób, które powracają do nałogu mimo terapii.  

CZYTAJ TAKŻE: 

Kto najbardziej jest narażony na uzależnienie?

Palenie jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nałóg | uzależnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy