Produkty, które rujnują jelita. Unikaj ich jak ognia
Jelita to niezwykle ważna część układu pokarmowego, pełniąca wiele ważnych funkcji w organizmie. Niestety pewne produkty, które na co dzień spożywamy powodują, że są zapychane, w ich wnętrzu tworzą się stany zapalne. Oto produkty, których należy unikać, by nie dopuścić do przykrych dolegliwości i chorób jelitowych.
Mówi się, że wszystko choroby zaczynają się w jelitach. Ta niezwykle ważna część układu pokarmowego ma wpływ na ogólną odporność organizmu, a wszelkie uszkodzenia i zachwiania równowagi bakteryjnej w ich wnętrzu powodują dolegliwości. Bagatelizowane oznaki, jakie wysyłają mogą w perspektywie czasu doprowadzić do wielu poważnych chorób - również nowotworów. Niezwykle ważne jest więc, aby "karmić" jelita wartościowymi produktami. Jest kilka takich, których szczególnie nie tolerują - w zetknięciu z nimi cierpią wręcz katusze. Oto najwięksi wrogowie jelit.
Cukry proste stanowią idealną pożywkę dla bakterii chorobotwórczych, również drożdżaków. Regularne ich spożywanie może skutkować nadmiernemu rozrostowi flory chorobotwórczej, a tym samym powstawania chorób zapalnych. Cukrów prostych u większości osób jest w codziennym jadłospisie zdecydowanie za dużo.
Nie od dziś wiadomo, że antybiotyki fatalnie działają na kondycję jelit. Niszczą nie tylko złe, ale i dobre bakterie, a tym samym cenną mikroflorę jelitową. Aby ją odbudować po antybiotykoterapii potrzeba nieco czasu. Nie należy więc stosować ich zbyt często, a jeśli jest to koniecznie, powinno się przyjmować też preparaty probiotyczne.
Mięso jest ciężkostrawne, potrafi długo zalegać w jelitach powodując dyskomfort oraz wiele dolegliwości. Czerwone mięso, szczególnie to przetworzone jedzone regularnie zwiększa ponadto ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Zamiast serwować sobie steka na obiad, postaw na porcję warzyw i delikatną rybę. Jelita z pewnością podziękują ci za ten wybór.
Dodatki do żywności jak polepszacze smaku, konserwanty czy sole mogą podrażniać błonę śluzową układu trawiennego, stwarzając idealne warunki do rozwoju stanów zapalnych w jelitach. Są też niekiedy przyczyną bólu brzucha, wzdęć i problemów z wchłanianiem żelaza. Do tych, które najbardziej szkodzą jelitom zalicza się kwas benzoesowy (E210-E213) i emulgatory.
Czytaj również: Cisi zabójcy jelit. Niszczą nabłonek przez lata, niepostrzeżenie
Żywność przetworzona typu fast food ma nie tylko niską wartość odżywczą, ale jest też źródłem szkodliwych tłuszczy trans, sporych ilości soli i cukrów. Ich częste spożywanie bardzo obciąża jelita, przez co nie funkcjonują jak należy.
Na nietolerancję laktozy cierpi coraz więcej osób. Po spożyciu produktów mlecznych pojawiają się u nich bóle brzucha, uciążliwe gazy, uczucie przelewania w jamie brzusznej itp. Jeśli podejrzewasz, że twój układ pokarmowy ma trudności z trawieniem nabiału, wyeliminuj te produkty na jakiś czas z diety i obserwuj swój organizm.
Jelitom szkodzi również alkohol i papierosy. Te używki działają fatalnie na mikroflorę jelitową, utrudniają trawienie i powodują stany zapalne, a także uszkadzają komórki nabłonkowe. Jeśli cierpisz na dolegliwości jelitowe, najlepiej zupełnie z nich zrezygnować.