Reklama

Rakotwórcze związki w papierze toaletowym. Badacze ostrzegają

Amerykańscy badacze podzielili się właśnie niepokojącymi efektami najnowszych badań. Naukowcy odkryli, że wyjątkowo groźne związki PFAS znajdują się już nie tylko w ubraniach czy materiałach budowlanych, ale także w papierze toaletowym! Jak się przed nimi bronić?

PFAS to grupa około pięciu tysięcy syntetycznych związków perfluorowanych, powszechnie stosowanych w tekstyliach, przetwórstwie spożywczym czy budownictwie. W bardzo prosty sposób przedostają się one nie tylko do napojów czy produktów spożywczych, ale również do powietrza, kurzu czy ziemi uprawnej. Niestety, mają także bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Badania wykazały, że PFAS moga przyczynić się do:

  • obniżenia odporności
  • zaburzeń w funkcjonowaniu układu hormonalnego
  • powstawania nowotworów
  • obniżenia płodności
  • podwyższenia poziomu cholesterolu
  • nadwagi i otyłości. 

O tym, że PFAS znajdziemy w produktach spożywczych, powietrzu czy kurzu wiemy już od dawna. Najnowsze wyniki badań wykazały jednak, że znajdują się one także w... papierze toaletowym!

Badacze znaleźli związki PFAS w papierze toaletowym. Są bardzo groźne!

Badacze z Uniwersytetu Florydy odkryli, że aż 89 proc. jednego typu związków PFAS (diPAP) w ściekach we Francji pochodzi z papieru toaletowego. W Szwecji jest to 35 proc., a w USA i Kanadzie - 4 proc. Jest to o tyle groźne, że perfluorowane związki alifatyczne są odporne na filtrację i szybko przenikają do wody, którą potem spożywamy i która jest wykorzystywana np. do podlewania upraw. 

Reklama

PFAS, nazywane także "wiecznymi chemikaliami", są już dosłownie wszędzie i trudno jest nam się przed nimi bronić. Rebecca Fuoco z Green Science Policy w rozmowie z Medical News Today przyznała jednak, że możemy spróbować zminimalizować ich wpływ na nasze zdrowie: 

 - poradziła. 

Zobacz również: 

Eksperci wskazali najzdrowszy olej spożywczy! 



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papier toaletowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy