Razem czy osobno?

Zależnie od tego, jakie produkty łączymy, możemy tyć lub chudnąć.

Walczysz z wagą? Nie jedz mięsa z ziemniakami!
Walczysz z wagą? Nie jedz mięsa z ziemniakami!123RF/PICSEL
Potrawy pieczone w folii zachowują swoje wartości odżywcze, smak i aromat. Mięso czy ryby nie tracą witamin i składników mineralnych, które są wypłukiwane podczas tradycyjnego pieczenia lub smażenia – kiedy dolewa się wodę, by potrawa nie przypaliła się czy nie przywarła do naczynia. Mięso, rybę lub warzywa, które będą pieczone w piekarniku, owijamy błyszczącą stroną folii, by nie straciły ciepła.

Zwolennicy tak zwanej diety niełączenia uważają, że nie należy jeść produktów białkowych z węglowodanami, czyli nie powinno się podawać mięsa razem z ziemniakami, ryżem lub makaronem, tylko z warzywami. Warzywa są neutralne, więc mogą być spożywane zarówno z mięsem, jak i z węglowodanami (makarony, pieczywo itp). Tłuszcze także nie powinny być spożywane w jednym czasie z białkiem, ponieważ spowalniają proces jego trawienia.

Zwolennicy tej diety zalecają jedzenia mięsa raz dwa razy w tygodniu i to bezpośrednio po przygotowaniu (mięso najlepiej dusić lub piec w folii), natomiast zalecają jeść codziennie kasze i surówki z marchwi, kapusty, buraków.

Jak sklasyfikować produkty?

Grupa białkowa - należą do niej: mięso, kiełbasy i wędliny, drób, ryby, jajka, sery żółte, mleko, warzywa strączkowe (soja, groch), jabłka, majonez.

Grupa neutralna - warzywa, oprócz ziemniaków i kukurydzy, owoce, masło, tłuszcze roślinne, kawa, woda.

Grupa węglowodanowa - to między innymi ziemniaki, makarony, ryż, pieczywo, kasze, banany, suszone owoce, miód, mąka , cukier, ciasta i inne słodycze.

Chcesz odżywiać się zdrowo? Skorzystaj z naszych przepisów!

Grupa białkowa


Grupa neutralna

Warzywne szaszłyki

Grupa węglowodanowa

Z życia wzięte
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?