Reklama

Tych leków nie zażywaj po godzinie 18.00. Skutki mogą być opłakane

Wiele mówi się o tym, że podczas zażywania leków, a nawet suplementów należy zachować ostrożność. Istotna jest nie tylko odpowiednia dawka ale i pora ich przyjmowania. Niektóre środki zażywane późnym wieczorem mogą bowiem poważnie zaszkodzić. Na które trzeba szczególnie uważać?

Na co uważać podczas przyjmowania leków?

Nie bez powodu podkreśla się w reklamach leków, również tych bez recepty, że przed ich przyjęciem należy dokładnie zapoznać się z ulotką. Podczas zażywania niektórych substancji ważna jest nie tylko dawka, ale również sposób łączenia z innymi produktami, czy pora. Niektóre leki mogą bowiem wywołać niepożądane efekty, gdy są przyjmowane zbyt późną porą. 

Producenci wyraźnie zaznaczają, że pewnie środki lecznicze należy zażywać przed godziną 18. Przyjęte później mogą zaburzać sen, a nawet być niebezpieczne dla zdrowia.

Czytaj też: Brooke Shields. Ikona lat 80. dokonała dramatycznego wyznania

Listę leków, których nie należy zażywać wieczorem podał neurolog Jacob Hascalovici, neurolog ze Stanów Zjednoczonych - Jacob Hascalovici. Jakie mogą być ich skutki uboczne?

Reklama

Na stronie portla.abczdrowie.pl czytamy, że lekarz podał ich kilka. Jak twierdzi, niektóre leki mogą sprawić, że pacjent w nocy będzie niespokojny i bardzo pobudzony. Ponadto wieczorem nie powinno się przyjmować farmaceutyków wykrztuśnych. Nasilony odruch kaszlu może zupełnie zaburzyć sen.

Czytaj również: W tej pozycji łykanie leków ma sens. Niewiarygodne, co odkryli badacze

Tych leków nigdy nie bierz przed snem

Dr Hascalovici wskazał pięć preparatów, które lepiej brać przed godz. 18, by uniknąć efektów ubocznych. Oto one:

  • ashwagandha - pobudza, sprzyja bezsenności i może wchodzić w reakcje z innymi lekami
  • kortykosteroidy - zaleca się przyjmowanie ich rano, bo objawy, które leczą mogą nasilać się w ciągu dnia, sprzyjają bezsenności
  • glukozamina i chondroityna - efektem przyjmowania ich wieczorem jest bezsenność i bóle głowy
  • multiwitaminy - niektóre preparaty multiwitaminowe mają w składzie kofeinę czy zieloną herbatę, które utrudniają zasypianie
  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) - przyjmowanie tych leków po godzinie 18 często wiąże się z pobudzeniem i skutkuje zaburzeniami snu

Czytaj również: Szokujący trend. Biorą zastrzyki w brzuch na odchudzanie, cierpi trzustka i oczy

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy