Reklama

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki masz typ osobowości oraz co mają do tego krew i flegma?

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki masz typ osobowości? Pojęcia dotyczące typów osobowości znamy wszyscy, krążą w różnych tekstach, ale też w codziennych rozmowach - uczyliśmy się nawet o nich w szkole podstawowej. Ale czy potrafimy jasno zadeklarować się jako flegmatycy bądź sangwinicy? Sprawdźmy.

Hipokrates wyróżnił cztery podstawowe typy osobowości: sangwinik (towarzyski i szukający przyjemności), choleryk (ambitny i przywódczy), melancholik (analityczny i dosłowny), flegmatyk (zrelaksowany i zamyślony).

W każdym z nas znaleźć można cechy wszystkich wyróżnionych przez Hipokratesa typów osobowości. Różne cechy rozwijają się w nas na różnych etapach rozwoju. W dzieciństwie wybijają się cechy sangwinika, we wczesnej młodości choleryka, potem zauważamy w sobie coraz więcej cech melancholika i flegmatyka. I choć jedne cechy biorą górę nad innymi, nikt z nas nie może w stu procentach określić swojego typu osobowości. 

Reklama

Zobacz też: INFJ - najrzadszy typ osobowości. Jakie cechy go charakteryzują?

Czym jest osobowość?

Osobowość najprościej opisać jako wzór pewnych cech, które opisują nasze zachowanie, sposób myślenia, czy odczuwania emocji. Skąd bierze się nasza osobowość? Naukowcy nie są co do tego zgodni. Niektóre teorie zakładają wpływ genów na kształtowanie naszej osobowości, inne z kolei doszukują się roli środowiska, w którym dorastamy, a potem żyjemy. Nie bez znaczenia może być także nasz układ nerwowy i hormony. Istotna może być szczególnie rola testosteronu, który wpływać może nie tylko na nasz popęd seksualny, ale także na takie zachowania jak impulsywność czy skłonność do podejmowania interakcji społecznych. Bez względu na to, jaką teorię przyjmiemy, jedno jest jednak pewne - nie ma uniwersalnego typu osobowości, który zaobserwować można u większości ludzi. Pod tym względem znacząco różnimy się od siebie. 

Typy osobowości wg Hipokratesa

Hipokrates był jednym z twórców teorii humoralnej, która wyszczególniła cztery typy osobowości, które miały mieć związek z czterema płynami, jakie występować miały w organizmie człowieka. Chodzi o krew, żółć, flegmę i czarną żółć. Jego zdaniem, przewaga danego płynu decydować miała o typie osobowości. W ten sposób powstały terminy sangwinika (krew), melancholika (czarna żółć), choleryka (żółć) i flegmatyka (flegma). Teoria dotycząca płynów nie została nigdy potwierdzona naukowo, jednak ww. typy osobowości funkcjonują w psychologii do dziś. Czym się do siebie różnią?

Typy osobowości: sangwinik

Sangwinik jest pogodny, energiczny, otwarty i wesoły. Lubi kontakt z innymi ludźmi i szybko reaguje na zmiany. Cechuje go duża innowacyjność i ciekawość świata, dlatego doskonali odnajduje się w kreatywnych pracach oraz w zawodach, w których wymagany jest kontakt z klientem. Sangwinik nie cierpi nudy i rutyny. Niestety, mimo tego, czasami ma tendencję do tzw. słomianego zapału - rozpoczyna nowe zajęcia i ich nie kończy. Zdarza się również, że brakuje mu ambicji. Przez swoje nieco beztroskie podejście do życia, sangwinicy często traktowani są mało poważnie.

Polecamy: To, co widzisz na tym obrazku, zdradza najlepsze cechy twojej osobowości

Typy osobowości:: melancholik

Melancholik jest przeciwieństwem sangwinika. Jest typowym samotnikiem, który uwielbia spędzać czas w swoim towarzystwie. Nie lubi tłumów i męczą go głośne imprezy. Melancholik jest oddanym i empatycznym przyjacielem, na którym zawsze można polegać, jednak jego grono znajomych jest bardzo wąskie. Melancholicy często mają ukryte talenty, np. muzyczne. Świetnie wypadają również w zadaniach analitycznych. Ich problemem jest jednak niska samoocena, która nie pozwala wykorzystać ich potencjału.

Typy osobowości: choleryk

Choleryk ma ogromne pokłady energii. Jest urodzonym liderem, który uwielbia zarządzać i dominować, zarówno w przypadku pracy, jak i w kontaktach towarzyskich. Niestety, nie zawsze wychodzi mu to najlepiej. Cholerycy są przekonani o swojej racji, co znacząco utrudnia współpracę z nimi. Zdarza się również, że bywają impulsywni i nieprzyjemni dla innych.

Typy osobowości: flegmatyk

Ostatnim typem osobowości, jaki wyróżnił Hipokrates, jest flegmatyk. Flegmatyk sam z siebie nie inicjuje działania, potrzebuje zachęty, dlatego nie sprawdzi się w roli przywódcy. Ma jednak inne zalety. Jest wesoły, pogodny i lubiany w towarzystwie. Bliscy cenią go za opanowanie, cierpliwość oraz powściągliwość. Flegmatyk zazwyczaj zastanawia się kilka razy przed wydaniem oceny.

Rzadko zdarza się, że opisane powyżej typy osobowości istnieją samodzielnie. Najczęściej dochodzi do połączeń typu sangwnik-choleryk czy flegmatyk-melancholik.

Introwertyk, ekstrawertyk czy ambiwertyk - jak określić typ osobowości

Inny podział zakłada wyróżnienie trzech typów osobowości: introwertyka, ekstrawertyka i ambiwertyka. Czym charakteryzują się ww. typy zachowania? Ekstrawertyk to osoba otwarta, która uwielbia kontakt z innymi ludźmi, dlatego zwykle posiada bardzo duże grono znajomych. To również urodzony optymista, który dąży do realizacji swoich celów, co pozwala mu osiągać wymarzone sukcesy zawodowe. Introwertyk to przeciwieństwo ekstrawertyka. To osoba nieśmiała i zamknięta w sobie, która preferuje spędzanie czasu w samotności lub małym gronie bliskich znajomych. Introwertycy dobrze sprawdzają się w zadaniach, które wymagają skupienia i dokładności. Najprawdopodobniej najpopularniejszym typem osobowości jest jednak ambiwertyk, który łączy w sobie cechy introwertyka i ekstrawertyka. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Doświadczenia pokolenia pandemii

Czy przesądni ludzie żyją dłużej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: osobowość | rodzaje osobowości | introwertyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy