Znasz te sceny z filmów science-fiction. Mogą stać się rzeczywistością
Motyw pojawiający się w wielu filmach science-fiction: ludzie pogrążeni we śnie odbywają długie podróże kosmiczne zamknięci w kapsułach. Naukowcy twierdzą, że takie sceny mają szanse stać się rzeczywistością. Najnowsze badania mogą okazać się niebywale pomocne w leczeniu chorych na oddziałach intensywnej terapii, w tym pacjentów po udarach i zawałach.
Międzyplanetarny statek kosmiczny ląduje na podobnej do Ziemi planety. Odpowiednio zaprogramowany komputer wybudza gwiezdnych podróżników ze snu i otwiera kapsuły, w których spędzili setki lat pozostając w stanie hibernacji - to znany i często pojawiający się motyw w wielu filmach i książkach począwszy od fantastyki naukowej, przez filmy akcji, na horrorach skończywszy. Wyniki najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym “Nature Metabolism" mogą sprawić, że takie sceny przestaną być jedynie produktem wyobraźni pisarzy i scenarzystów, a staną się rzeczywistością astronautów.
Zobacz również: Sztuczne światło zagrożeniem dla wzroku: odkrycie naukowców, które zmieni sposób, w jaki korzystamy z ekranów!
Naukowcom udało się wprowadzić organizmy myszy i szczurów w stan odrętwienia. Osiągnęli to poprzez wysłanie fal ultradźwiękowych do obszaru mózgu odpowiedzialnego za metabolizm, sen i utrzymywanie temperatury ciała. W efekcie spowolnili pracę serca i tętno gryzoni, temperatura ich ciała spadła o 3,5 stopnia Celsjusza, a zużycie tlenu zmalało toteż myszy i szczury rzadziej musiały nabierać tchu. Stan, w jakim znajdowały się gryzonie, przypominał hibernację.