Reklama

Znasz te sceny z filmów science-fiction. Mogą stać się rzeczywistością

Motyw pojawiający się w wielu filmach science-fiction: ludzie pogrążeni we śnie odbywają długie podróże kosmiczne zamknięci w kapsułach. Naukowcy twierdzą, że takie sceny mają szanse stać się rzeczywistością. Najnowsze badania mogą okazać się niebywale pomocne w leczeniu chorych na oddziałach intensywnej terapii, w tym pacjentów po udarach i zawałach.

Gdy fikcja literacka staje się rzeczywistością

Międzyplanetarny statek kosmiczny ląduje na podobnej do Ziemi planety. Odpowiednio zaprogramowany komputer wybudza gwiezdnych podróżników ze snu i otwiera kapsuły, w których spędzili setki lat pozostając w stanie hibernacji - to znany i często pojawiający się motyw w wielu filmach i książkach począwszy od fantastyki naukowej, przez filmy akcji, na horrorach skończywszy. Wyniki najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym “Nature Metabolism" mogą sprawić, że  takie sceny przestaną być jedynie produktem wyobraźni pisarzy i scenarzystów, a staną się rzeczywistością astronautów.

Reklama

Zobacz również: Sztuczne światło zagrożeniem dla wzroku: odkrycie naukowców, które zmieni sposób, w jaki korzystamy z ekranów!

Naukowcom udało się wprowadzić organizm myszy w stan hibernacji

Naukowcom udało się wprowadzić organizmy myszy i szczurów w stan odrętwienia. Osiągnęli to poprzez wysłanie fal ultradźwiękowych do obszaru mózgu odpowiedzialnego za metabolizm, sen i utrzymywanie temperatury ciała. W efekcie spowolnili pracę serca i tętno gryzoni, temperatura ich ciała spadła o 3,5 stopnia Celsjusza, a zużycie tlenu zmalało toteż myszy i szczury rzadziej musiały nabierać tchu. Stan, w jakim znajdowały się gryzonie, przypominał hibernację.

Naukowcy byli wstanie utrzymywać myszy w odrętwieniu przez 24 godziny, za każdym razem gdy temperatura ich ciała wzrastała, wysyłano kolejny sygnał ultradźwiękowy. Gdy zaprzestano traktowania mysiego mózgu dźwiękami zwyczajna temperatura i funkcje życiowe wracały w mniej niż 90 minut. Nie stwierdzono też żadnych skutków ubocznych wymuszonej hibernacji.

Badacze na podstawie obserwacji poczynionych przy wprowadzaniu szczurów w stan odrętwienia są przekonani, że ich metoda zadziała również na ssakach, które w naturalnych warunkach nie hibernują - w tym także u ludzi.

Zobacz również: Niecodzienne znalezisko pod Krakowem. Ma 7 tysięcy lat!

Odkrycie może ratować życie w przypadku udarów i zawałów

Profesor Hong Chen z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis, która przewodziła zespołowi prowadzącemu badania, powiedziała w wywiadzie dla serwisu Live Science:

Badaczka precyzuje sposób, w jaki ta technologia mogłaby zostać zastosowana: "Wywołanie stanu przypominającego odrętwienie może wydłużyć okno terapeutyczne, czyli czas, w którym powinna zostać udzielona pomoc, dzięki czemu szanse na przeżycie pacjentów po udarze lub zawale znacznie wzrosną".

Innymi zastosowaniami, o jakich mówią badacze, jest także wprowadzanie w stan hibernacji astronautów odbywających dalekie podróże kosmiczne, czy zastąpienie stosowanych obecne metod anestezjologii na rzecz bezinwazyjnej i teoretycznie o wiele bezpieczniejszej metody ultradźwiękowej. Jednak jak podkreślają badacze, minie jeszcze wiele czasu nim ich produkt trafi do szpitali czy kosmicznych rakiet. Najpierw muszą upewnić się, że opracowana przez nich metoda jest bezpieczna dla ludzi i przeprowadzić testy, by przekonać się, że zgodnie z ich teorią zadziała na nas tak samo dobrze jak na szczury czy myszy. 

Zobacz również: Niezwykły język. Pozwoli nam rozmawiać ze śpiącymi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odkrycia naukowe | mózg | niezwykłe odkrycia naukowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy