Znasz te sceny z filmów science-fiction. Mogą stać się rzeczywistością

Motyw pojawiający się w wielu filmach science-fiction: ludzie pogrążeni we śnie odbywają długie podróże kosmiczne zamknięci w kapsułach. Naukowcy twierdzą, że takie sceny mają szanse stać się rzeczywistością. Najnowsze badania mogą okazać się niebywale pomocne w leczeniu chorych na oddziałach intensywnej terapii, w tym pacjentów po udarach i zawałach.

W filmach, książkach i serialach SF o tematyce kosmicznej często można spotkać kapsuły z zamkniętymi w nich, śpiącymi ludźmi
W filmach, książkach i serialach SF o tematyce kosmicznej często można spotkać kapsuły z zamkniętymi w nich, śpiącymi ludźmiVisual China GroupGetty Images

Gdy fikcja literacka staje się rzeczywistością

Międzyplanetarny statek kosmiczny ląduje na podobnej do Ziemi planety. Odpowiednio zaprogramowany komputer wybudza gwiezdnych podróżników ze snu i otwiera kapsuły, w których spędzili setki lat pozostając w stanie hibernacji - to znany i często pojawiający się motyw w wielu filmach i książkach począwszy od fantastyki naukowej, przez filmy akcji, na horrorach skończywszy. Wyniki najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym “Nature Metabolism" mogą sprawić, że  takie sceny przestaną być jedynie produktem wyobraźni pisarzy i scenarzystów, a staną się rzeczywistością astronautów.

Naukowcom udało się wprowadzić organizm myszy w stan hibernacji

Czy metoda zostanie zastosowana również u ludzi?
Czy metoda zostanie zastosowana również u ludzi?123RF/PICSEL

Naukowcom udało się wprowadzić organizmy myszy i szczurów w stan odrętwienia. Osiągnęli to poprzez wysłanie fal ultradźwiękowych do obszaru mózgu odpowiedzialnego za metabolizm, sen i utrzymywanie temperatury ciała. W efekcie spowolnili pracę serca i tętno gryzoni, temperatura ich ciała spadła o 3,5 stopnia Celsjusza, a zużycie tlenu zmalało toteż myszy i szczury rzadziej musiały nabierać tchu. Stan, w jakim znajdowały się gryzonie, przypominał hibernację.

Naukowcy byli wstanie utrzymywać myszy w odrętwieniu przez 24 godziny, za każdym razem gdy temperatura ich ciała wzrastała, wysyłano kolejny sygnał ultradźwiękowy. Gdy zaprzestano traktowania mysiego mózgu dźwiękami zwyczajna temperatura i funkcje życiowe wracały w mniej niż 90 minut. Nie stwierdzono też żadnych skutków ubocznych wymuszonej hibernacji.

Badacze na podstawie obserwacji poczynionych przy wprowadzaniu szczurów w stan odrętwienia są przekonani, że ich metoda zadziała również na ssakach, które w naturalnych warunkach nie hibernują - w tym także u ludzi.

Odkrycie może ratować życie w przypadku udarów i zawałów

Przy zawale i udarze ważna jest szybka pomoc
Przy zawale i udarze ważna jest szybka pomoc123RF/PICSEL

Profesor Hong Chen z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis, która przewodziła zespołowi prowadzącemu badania, powiedziała w wywiadzie dla serwisu Live Science:

Jeśli uda nam się pomyślnie przeprowadzić badania na ludziach, ta technologia może znaleźć zastosowanie w medycynie, szczególnie w stanach zagrażających życiu, takich jak udar i zwał serca.
prof. Hong Chen z Uniwersytetu Waszyngtona

Badaczka precyzuje sposób, w jaki ta technologia mogłaby zostać zastosowana: "Wywołanie stanu przypominającego odrętwienie może wydłużyć okno terapeutyczne, czyli czas, w którym powinna zostać udzielona pomoc, dzięki czemu szanse na przeżycie pacjentów po udarze lub zawale znacznie wzrosną".

Hibernacja może być sposobem na uratowanie życia osób po zwale i udarze
Hibernacja może być sposobem na uratowanie życia osób po zwale i udarze123RF/PICSEL

Innymi zastosowaniami, o jakich mówią badacze, jest także wprowadzanie w stan hibernacji astronautów odbywających dalekie podróże kosmiczne, czy zastąpienie stosowanych obecne metod anestezjologii na rzecz bezinwazyjnej i teoretycznie o wiele bezpieczniejszej metody ultradźwiękowej. Jednak jak podkreślają badacze, minie jeszcze wiele czasu nim ich produkt trafi do szpitali czy kosmicznych rakiet. Najpierw muszą upewnić się, że opracowana przez nich metoda jest bezpieczna dla ludzi i przeprowadzić testy, by przekonać się, że zgodnie z ich teorią zadziała na nas tak samo dobrze jak na szczury czy myszy. 

Wojtek Mazolewski: "Muzyka to mój sposób komunikowania się ze światem". Zdanowicz pomiędzy wersamiINTERIA.PL